24 Haziran 2024 Pazartesi   

HAREZMİ EĞİTİM MODELİ YILSONU ŞENLİĞİ

HAREZMİ EĞİTİM MODELİ YILSONU ŞENLİĞİ
 

2023-2024 Eğitim Öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanı’nın talimatı ile tüm Türkiye’de uygulamaya konulan Harezmi Eğitim Modeli kapsamında Sultangazi’de Yıl Sonu Şenliği düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı şenlikte, Sultangazi’deki 71 okulda 140 ekibin, 25 hafta boyunca eğitim alarak hazırladığı birbirinden özgün projeler katılımcılardan büyük ilgi gördü. Sultangazi Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Harezmi Eğitim Modeli Yılsonu Şenliği birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.
“İnsan için birlikte düşün, tasarla, üret'' fikrinden yola çıkarak oluşturulan Harezmi Eğitim Modeli, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Sultangazi’de 71 okulda 140 ekiple uygulandı. 655 öğretmen ve 2800 öğrenci, 25 haftalık eğitim süresi boyunca problemlere teknolojiyi kullanarak çözüm aradı.
Öğrencilerin ürettiği projeler, Sultangazi Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Harezmi Eğitim Modeli Yılsonu Şenliği’nde sergilendi. Programa Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, İlçe Eğitim Müdürü Necati Tekbaş, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Tekin: Öğreten eğitim modeli: Harezmi
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin;  “Biz çocuklarımızın Harezmi modelinde olduğu gibi okulda öğrendikleri teorik bilgileri pratik hayata geçirebilecek beceriye dönüştürebilmeleri için müfredatı değiştirdik. Bugün burada Harezmi Modeli için 71 okulumuz var. İnanıyorum ki müfredatımız hayata geçtikten sonra 76 bin okulumuzun tamamı, burada gördüğümüz şu şenliklere sahip çıkacaklar. Bize bu yolculukta destek olmaya çalışanlar var; engellemeye çalışanlar var. Destek olmaya çalışanlardan bir tanesi karşımızda oturuyor. Belediye Başkanımız Abdurrahman başkanımız kendisini alkışlıyoruz. Bize bu şekilde destek olan, olacak olan, olmak, isteyen herkese kapımız açık; desteklerini bekliyoruz" diye konuştu.

Dursun: Türkiye’nin en çok proje üreten ilçeyiz
Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Sultangazi’nin Harezmi Eğitim Modeli kapsamında Türkiye’nin en çok proje üreten ilçesi olduğunun altını çizdi. Başkan Dursun; “Annelerimizin evlatlarının geleceklerinden emin olması, gelecek kaygısı yaşamaması adına gayretle çalışıyoruz. Eğitimin yapmış olduğumuz işler içerisindeki en önemli alan olduğunu biliyoruz.  Bu çerçevede çok güçlü çalışmalar yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yapmış olduğu kıymetli çalışmaya da ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Harezmi Eğitim Modeli’nde İstanbul’da oluşturulan projelerin dörtte biri ilçemizden çıkmış. Gençlerimizi tebrik ediyoruz bizlere böyle bir gurur yaşattıkları için. Kıymetli Bakanımıza da bizlerle olduğu için teşekkürlerimi iletiyorum. Eğitimdeki çalışmalarımıza okul öncesi eğitimi verdiğimiz Ana Kucağımızla başlıyoruz. 5 yaşındaki özel çocuklarımızı yetenek testiyle Kaşif Çocuk’a alarak kendilerini keşfetmelerini sağlıyoruz. 8-14 yaş aralığındaki çocuklarımıza Bilim Merkezimizde eğitim vererek geleceğin sanatçı ve bilim adamlarını yetiştiriyoruz. SEDA’mızda gençlerimizi lise ve üniversite sınavlarına ücretsiz hazırlıyoruz. Üniversiteye giden gençlerimizden de desteğimizi esirgemiyor, ulaşım masraflarını belediye olarak biz karşılıyoruz” dedi.

GENÇLERDEN ATIK MALZEMELERLE DÖNÜŞÜM
Daha yaşanılabilir bir dünya için ilçe genelinde “Sıfır Atık” projesi kapsamında geri dönüşüm çalışmalarını genişleten Sultangazi Belediyesi, gençlerin farkındalığını artırmak için anlamlı bir yarışma düzenledi. İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri için Çevre Farkındalık Yarışmaları kapsamında atıkların en güzel şekilde değerlendirilmesi istendi.
Sultangazi Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası kapsamında yarışmada dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenledi. Sultangazi Etkinlik Salonu’nda düzenlenen Çevre Şenliği ve Çevre Farkındalık Yarışmaları ödül törenine Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ile çok sayıda öğrenci, öğretmen  ve veliler katıldı.

Dursun: En güzel temizlik kirletmemek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan kapsamında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun; “Sıfır Atık projesi kapsamında yoğun bir çalışma yürütüyoruz. İnsana saygı, çevreye saygı diyoruz. Çevre bilincini geliştirmemiz lazım. Örneğin çöp atma saatlerine vatandaşlarımızın uyması ve bizlere yardımcı olması lazım. En güzel temizlik kirletmemektir. Hep birlikte daha duyarlı olursak, daha güzel bir dünyada yaşama imkanımız olur. Gençlerimiz bizim bu yoldaki en önemli yardımcılarımız. Önemsenmeden sokağa atılan pet şişeden öğrencilerimiz harika işler çıkarmışlar. Atık diye tabir edeceğimiz malzemelerden nasıl güzel işler çıkarılabileceğini genç kardeşlerimiz bizlere göstermiş oldular. Çocuklarımızın yaptıkları çok özel bir iş. Gençlerimizin üzerinde emeği olan öğretmenlerimize ve kıymetli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlerden Harika Performans
Konuşmaların ardından Cebeci Sultançifliği İlkokulu birinci sınıf öğrencileri sıfır atık dans gösterisi sergiledi. Ardından Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atık malzemelerle hazırladığı defile gösterisi gerçekleştirildi. Atık malzemelerle yapılan tasarımlar izleyenlerden tam not aldı. Sergi alanında gençlerin atık malzemelerle yaptığı çalışmalar büyük beğeni topladı. Okullar arasında düzenlenen Çevre Farkındalık Yarışmaları ile Sıfır Atık Yarışması’nda dereceye giren okullara ve öğrencilere para ödülleri, teşekkür belgeleri ve madalyaları takdim edildi.

Tarih: 10 Haziran 2024 Pazartesi    Hit: 1150

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol