10 Temmuz 2020 Cuma   

CAMİLER CEMAATLE BULUŞUYOR

CAMİLER CEMAATLE BULUŞUYOR
 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde toplu ibadete kapatılan cami ve mescitler, yarın kılınacak Cuma namazıyla kapılarını cemaate açıyor.

Türkiye genelinde belirlenen ve hijyen koşulları sağlanan cami ve mescitler, yarın kılınacak Cuma namazıyla cemaatle buluşacak.

Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve Cuma namazları kılınacak. Cuma namazı sadece camilerin bahçe ve avlularında kılınabilecekken öğle ve ikindi namazları hava şartlarına göre cami içinde kılınabilecek. Diğer namaz vakitlerinde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında abdesthane, şadırvan ve tuvaletlerin kapalı olacağı camilerde namaz kılmak isteyenlerin yanlarında seccadelerini getirmeleri ve tıbbi maske takmaları zorunlu olacak.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin İstanbul Valiliğinin internet sitesinden yayımlanan basın açıklamasında, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

18 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirmeler sonucu, Bilim Kurulunun önerileri, ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazlarının camilerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alınmıştır.

Bu kapsamda cami ve mescitlerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca aşağıdaki kurallar belirlenmiştir.

Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır.  Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

Öncelik cami bahçesi / avlusu,  açık alanlar olmak üzere meteorolojik / mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir.

Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir.

Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır.

Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacaktır.

Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak, Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacaktır.

Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak;  mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir.

Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacaktır.

Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında cemaate uygun bir şekilde duyurulacaktır.

Cuma namazı, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde, şartların yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ise uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde kılınabilecektir.

Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.

Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacaktır.

Heyetin görevleri:
Cemaatin belirtilen şartlar dâhilinde namaz kılınacak alanlara girmesi, saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması ve cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır.

29 Mayıs 2020 Cuma günü İstanbul’daki 3.457 cami ve mescitten 1.923 cami ve mescit ile 264 mekânda Cuma namazı kılınmak üzere gerekli düzenlemelere başlanmıştır.

İlçelerimizde Cuma namazı kılınabilecek cami, mescit ve uygun yerlerin listesi aşağıya çıkarılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

BAYRAMPAŞA’DA HANGİ CAMİLERDE NAMAZ KILINABİLECEK? 

İstanbul’daki 3 bin 457 cami ve mescitten bin 923 cami ve mescit ile 264 mekânda Cuma namazı kılınmak üzere gerekli düzenlemelere başlanmasıyla birlikte Bayrampaşa’da da yarın Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu.

Toplam 11 mahalleden oluşan Bayrampaşa’da sadece Vatan Mahallesi’nde bulunan cami ve mescitler ibadete açık olmayacak.

Yenidoğan Mahallesi: Hoca Hayri Efendi (Merkez) Camii, Emintaş Aktoker Mescidi, Emintaş Rami Mescidi, Emintaş Yüksel Mescidi.
Altıntepsi Mahallesi: Altıntepsi Merkez Camii, Toptancılar Halı Camii, Üsküp Camii, Cumhuriyet Camii (Otogar), Arda Turan Spor Tesisi.
Terazidere Mahallesi: Terazidere Camii, Belediye Stadı.
Muratpaşa Mahallesi: Muradiye Camii, Yeşil Çimen Camii, İşkent Sanayi Sitesi Mescidi, Baltaş Mescidi, Mareşal Fevzi Çakmak Camii.
Kocatepe Mahallesi: Kocatepe Camii, Kocatepe Ulu Camii, Kuru Gıda Sultan Fatih Camii, Belediye Stadı.
Cevatpaşa Mahallesi: Bilali Habeşi Camii.
İsmetpaşa Mahallesi: Orta Camii.
Orta Mahalle: Halide Canayakın Camii, Ulubatlı Hasan Camii, Alba Sanayi Sitesi Mescidi, Emintaş 2 Mescidi, Nebati İş Merkezi Mescidi.
Yıldırım Mahallesi: Yıldırım Yeni Camii, Şehir Parkı (İspark).
Kartaltepe Mahallesi: Kartaltepe Yeni Camii.

Tarih: 28 Mayıs 2020 Perşembe    Hit: 1293

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol