01 Aralık 2023 Cuma   

SİVASLI ROBOTLAR ÜRETİMDE

 SİVASLI ROBOTLAR ÜRETİMDE
 

Talaşlı imalat sanayinin öncü firmalarından Tezmaksan, Sivas’ta 15 milyon Euro yatırım ve 37 milyon 500 bin TL’lik inşa bedeliyle ilerleyen aylarda tamamlayacağı Sivas fabrikasında ekim ayıyla birlikte CubeBOX seri üretimine başladı. Endüstri 4.0 başlığında karanlık fabrika konseptine uygun olacak şekilde tasarlanan fabrikada 2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren CNC üretimine de başlanacak.
Türkiye talaşlı imalat sanayine uzun yıllardır sunduğu hizmetlerle liderlik eden Tezmaksan, ilk dönem sabit yatırım tutarı 185 milyon 600 bin TL’ye ulaşan Sivas fabrikası’nda ekim ayı itibarıyla robotlu otomasyon sistemi CubeBOX serisinin üretimine başladı. Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ve çevresel sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak LEED Sertifikası alacak şekilde projelendirilen fabrikada hayata geçirdiği Tezmaksan Akademi ile çalışanların ve ilerleyen yıllarda sektöre adım atacak öğrencilerin ihtiyaç duyduğu teknik eğitimleri de karşılayan firma, İstanbul’daki fabrikasını Ar-Ge merkezi konumlandıracak. Tüm proje ve ürünlerin Ar-Ge merkezinden çıkmasının ardından ise seri imalata geçiş kararı alındığında üretim süreci Sivas fabrikasına devredilecek.

Tezmaksan Sivas’ta “karanlık fabrika” konseptiyle üretim gerçekleştiriyor
Fabrikadaki mevcut duruma dair bilgilendirme yapan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “İnşaatımızın ilk fazı olan 10 bin metrekarelik bölümün tamamlanmasının ardından ekim ayıyla birlikte seri üretim şartlarında imalata başladık. Fabrikamızın ikinci fazı olan 18 bin metrekarelik kapalı alanımızın ise temel soketleri atıldı ve inşaatı devam ediyor. Makine parkurumuzda şu an sadece siparişi verdiğimiz ve bu ay tarafımıza ulaşacak köprü tip CNC makinemizi bekliyoruz. Fabrikamızdaki üretim sistemimizi yalın üretim teknikleri kullanarak değer akış çalışmalarına göre, Endüstri 4.0 başlığında karanlık fabrika konseptine uygun olacak şekilde tasarlayıp uyguladık. Standart işleri endüstriyel robotlara, iç lojistiğimizdeki malzeme akışlarını da otonom mobil robotlar (AVR) vasıtası ile gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız, insan kaynağımızı standart işlerden uzaklaştırıp katma değerli işlerde kullanmak. Biz yüksek teknoloji üreten bir firmayız, dolayısı ile üretim tesisimizi de güncel teknolojiler ve imalat teknikleri ile tasarlayıp hayata geçirdik. Ayrıca fabrikamız ürettiğimiz teknolojinin de bir şekilde showroom’u olacağından ziyaretçilerimiz güncel üretim tekniklerini, otomasyonda gelinen noktaları ve faydalarını görebilecekler” dedi.

2024’ün ilk çeyreğinde CNC üretimi başlıyor
Sivas fabrikasının Tezmaksan’ın mevcut kapasitesi ile mukayese edildiğince yüzde 300 oranında artış gerçekleştireceğini ifade eden Aydoğdu, fabrikaya dair şu bilgileri paylaştı: “Uyguladığımız ve planladığımız üretim sistemleri ileri teknolojiye sahip ve uçtan uca planlama ile yüksek verimliliği ön planda tutacağız. Üretim kapasitemizin yüzde 70’ini otomasyon sistemleri, yüzde 30’unu ise CNC makine imalatı olacak şekilde planladık. Şu aşamada planlarımıza paralel olarak, CubeBOX serisi modellerimizin seri imalatına da başlamış bulunuyoruz. Makine gövdelerini işleyecek tezgâhımız da bu ay sevk edilecek. Onun da kurulumunun tamamlanması ile 2024 yılının ikinci çeyreğinde CNC gövdelerini işlemeye başlayıp CNC üretimine de başlamış olacağız. Şu anda üretim hattımızda çalışan mavi yakalı personel sayımız oldukça kısıtlı, üretim tesisimizde robotlara yer verdik. Halihazırda devreye alma çalışmaları süren kalite-ölçüm ve test odamızı da oldukça donanımlı, hassas teknolojik ölçüm cihazları ile donattık. Burayı sadece bizim ürünlerimiz için tasarlamadık, Akredite Kalite Laboratuvarı hedefiyle özellikle yakın coğrafyadaki sanayi kuruluşlarımızın da ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz. Bunun yanı sıra fabrikamızdaki tüm çalışma arkadaşlarımız Sivas’tan. Kendilerine ihtiyacı olan tüm eğitimleri verdik, vermeye devam ediyoruz. Ayrıca fabrikamızda Tezmaksan Akademi’miz de hayata geçti. Burada hem kendi personelimizin ihtiyacı olan eğitimleri veriyoruz hem de sanayimizin ve öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu teknik eğitimleri karşılıyoruz.” dedi. 


Tezmaksan Hakkında:
1981 yılından günümüze, 40 yılı aşan talaşlı imalat yolculuğu boyunca Tezmaksan; üretimden satışa, Türkiye’nin sanayileşmesinden dijitalleşmesine kadar birçok alanda ilklerin öncüsü olmuştur. Türkiye makine pazarının lider markası olan Tezmaksan, üretim  faaliyetlerini kolaylaştırmak ve Endüstri 4.0 yolculuğunda teknoloji liderliğini sürdürülebilmek amacı ile Türk sanayicisinin kurulduğu günden bu yana yanında yer almıştır. Bu kapsamda veri analizi için makine analiz platformu olan ve 5G’ye uyumlu hale getirilen KAPASİTEMATİK, talaşlı imalat sektörünün oyuncularını bir araya getiren B2B e-ticaret platformu parkurda.com ve robotlu otomasyon sistemlerini yerlileştirmek, üretime hız vermek ve ihracat taleplerini karşılayabilmek amacı ile Yerli Üretim belgesine de sahip CUBEBOX robotlu otomasyon sistemlerini  sanayi sektörünün hizmetine sunmuştur. Yenilikçi atılımlarda bulunarak geliştirdiği iş modelleri sayesinde 1981 yılından bu yana Türk sanayisinde katma değer yaratan Tezmaksan, 2019 yılında ise talaşlı imalat sektörüne sermaye ihtiyacı olmadan teknolojiyi yenileme fırsatı veren TEKNOLOJİ KİRALAMA finansal modelini sektöre kazandırmıştır. Yaptığı bu yeni projeler ve Ar-Ge yatırımıyla son bir yılda sektörde yüzde 50 verimlilik sağlamıştır. 2015 yılında kurduğu Tezmaksan Dijital Akademi ile sosyal sorumluluk alanındaki ödülleri ve projeleriyle rakiplerinden ayrışmayı başararak her zaman ilklerin öncüsü olmuştur. Tezmaksan, faaliyetlerini uluslararası standartlarda kurumsal yönetim, müşteri memnuniyeti, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk anlayışı ile yürüterek, gelecekte de tüm paydaşları için değer yaratmaya devam edecektir.

Tarih: 16 Kasım 2023 Perşembe    Hit: 1129

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol