26 Kasım 2022 Cumartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

UNUT PARANIZLA YATIRIM YAPIN, UMUT PARANIZLA DEĞİL...

 

Değerli Paşavizyon okurları, hepinize merhaba.
Özellikle başlığımızdaki mottomuz yatırım hayatınızdaki kılavuzunuz olsun. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yatırım fırsatları hiçbir zaman bitmez.
Asıl konumuz Borsa İstanbul.
Borsa İstanbul son dönemde 3.500 puan bandına gelerek tarihi rekorunu kırmıştır. Aslında dolar bazında bakılınca Borsa İstanbul dünya piyasalarında en ucuz borsalardan bir tanesi olmuştur. Dolarizasyondaki sıkıntı ve enflasyonun 3 hanelere doğru yaklaşması bunların sebeplerinden başlıcalarıdır.
Halk arasında borsa oynamak tabiri bizim hala finansal piyasalara ne kadar yabancı olduğumuzun bir işaretidir. Sosyal medyada takipçi kasmak için birçok hisse senedi paylaşılıyor ve küçük yatırımcılar da bunu referans kabul ederek yatırım yapıyorlar. Birkaç tane hisseleri de tutunca üstad olup çıkıyor. Bu sosyal medya fenomenlerinin, piyasalar kar realizasyonu veya düzeltme yaptıklarında  üstadların nedense sesleri kısılıyor. Olan küçük yatırımcının alın teri ile kenara atıp biriktirdiği paralara oluyor. Özellikle şunu söylemek isterim ki borsa bir yatırım aracıdır bir oyun platformu değildir.
Eğer bir yatırım yapacaksanız aracı kurumların değerlendirmeleri, analizleri ve yatırım tavsiyelerini dikkate almanız gereklidir. Bir konut veya bir arsa veya bir tarla aldığınız vakit her dakika her gün fiyatı kaç para oluyor diye araştırıyor musunuz? Hayır. Tabii ki o zaman borsada da bu alışkanlığı edinin. Borsadan temettü yani kar alacağınız şirketlere yatırım yapın. Hiçbir şey bilmiyorsanız BİST 30 endeksinden çıkmayın. Göreceksiniz ki doğru şirketleri bulduğunuz vakit uzun vadede en karlı yatırımı yapmış olacaksınız.
Ne diyoruz "Borsada unut paranızla yatırım yapın Umut paranız da değil."
Kısa kısa... Kısa kısa... Kısa kısa...
Eylül ayı kira artış oranı iş yerleri için %54.69 olmuştur. Temmuz 2023 tarihine kadar konut kiralarında maksimum %25 artış oranı hala devam ediyor.
***
Romanya Alüminyumcular Sendikası Başkanı Constantin Popescu, ülkedeki alüminyum üreticisi “Alro Slatina” şirketinin, artan enerji fiyatları nedeniyle Mayıs 2023'e kadar üretime ara verdiğini duyurdu.
Popescu, basına yaptığı açıklamada, Alro Slatina şirketinin, artan enerji fiyatları nedeniyle Mayıs 2023'e kadar üretime ara verme kararı aldığını kendilerine bildirdiğini söyledi.
Şirketin hissedarlarıyla görüştüklerini belirten Popescu, fabrikadaki 2 bin 200 çalışanın işsiz kalacağını ve sosyal yardım alacağını ifade etti.
Popescu, aynı şirketin diğer fabrikası Alum Tulcea'nın da 1 Ağustos'tan itibaren 17 aylığına üretimi durdurma kararı aldığını hatırlattı.
***
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni sosyal konutlara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002'de, "Ev sahibi olmayan, yeni yuvasına kavuşmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayacak" sözünden hareketle başlayan sosyal konut seferberliğinin, bugün tam 1 milyon 170 bin sayısına ulaştığını belirtti.
Kurum, şunları kaydetti: "Şimdi de 13 Eylül Salı günü itibarıyla çok daha büyük bir adım atarak, Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz" müjdesini verdi.Tarih: 17 Eylül 2022 Cumartesi    Hit: 836
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol