24 Haziran 2024 Pazartesi   

Eda Yıldız Karadağ / Bayrampaşa Erkek ve Kadın Berberleri Esnaf Odası Başkanı / Zanaatkarın Sesi

SAÇ İLE İLGİLİ EN YAYGIN YANILGILAR

 

Bu yazımızda biraz mesleki bilgiler vererek sizleri saç hakkında, bilmediğiniz belki de yanlış bildiğiniz noktalar hakkında aydınlatmak adına keyifli bir yazı hazırladım.
Her saç tipi kendine göre benzersizdir. Çoğu zaman kadınlar tek bir saç bakım rejimine sadık kalırlar, ancak bu onların kütikülleri, saç uzunlukları ve saç tipleri için tamamen yanlış olabilir.  Peki nedir bu yanılgılar bakalım.
Herkesin kafa şekli hemen hemen aynıdır; bu da erkeklerin, kadınların ve çocukların aynı sayıda saç teline sahip olduğu anlamına gelir. İlla bir somut bir veri isterseniz bu sayı 100.000 – 150.000 saç teli civarındadır. Tabi birçok iç ve dış etkenden kaynaklı zaman zaman dökülmeler yaşayabiliyoruz. Birçok bilim adamı günde yaklaşık 50-100 saç telini kaybettiğimizden bahsediyor mesela, Bu özellikle biz kadınlar için hayli ürpertici bir durum gibi gözükse de sizi endişelendirmemesi gereken doğal bir süreçtir. Bununla ilgili alınması gereken önemlere yönelinmeli. Bir anda yoğunlaşan dökülme mi? Yoğun stresten mi kaynaklı yoksa yanlış veya eksik beslenmemi? Yoksa bir rahatsızlık sürecemi? Ciddi saç dökülmelerinde ise tavsiyemiz her zaman uzman bir dermatoloğa görünmeniz olacaktır.
Saçlarımız esasında keratin olarak bilinen bir proteinden ve saçı koruyan yağ bezlerinden çıkan lipitlerden oluşmaktadır. Bu, cildimizin dış tabakasında ve tırnaklarımızda da bulunan bir proteindir. Beslenmenize ne kadar biyotin ve protein açısından zengin gıdaları dahil ederseniz, saçlarınız o kadar sağlıklı ve güçlü kalacaktır. Nitekim saçlarımız, kemik iliğinden sonra vücudumuzda en hızlı büyüyen ikinci dokudur! Çok garip değil mi? Etrafımızda sıkça duyduğumuz cümleler “aylardır 1 santim bile uzamadı saçım”, “ O kadar bakım yapıyorum ama sanki hiç uzamıyor”…  Vitaminler, bakım yağları, serumlar elbette çok önemli ancak; saçlarımız ve cildimiz için doğru beslenme de dışarıdan yüklemeler kadar önemlidir.  Bunu ilk öğrendiğimde hem çok şaşırmış hem de üzülmüştüm. Zaman açısından ve genellikle tek bir saç telinin ömrünün yaklaşık 5 yıl olduğu tespit edilmiş.
Şimdi bu edindiğimiz bilgilerle de en yaygın olan bilgi kirliliğini de ortadan kaldıralım mı? Saçın çabuk uzaması için sürekli saçı kestirmek lazım? Evet bu doğrudur ancak uçları daha doğrusu kırık uçları kesmek, büyüme sürecini hızlandırmaz. Uçlarınız zaten ölü ve kurumuş. Sorunun kaynağı gerçek kökünüzde! Doğru yediğinizden, uyku düzeninizden, saç derinize nazik davrandığınızdan ve kan akışını hızlandırmak için masaj yaptığınızdan emin olun; saçınızın uzamasının tek yolu aslında budur.
Saç sağlığı ile alakalı doğru bilinen yanlışları düzeltmeye ve aydınlatmaya yönelik bir yazı ile bu ay sizlerle buluştuk. Sevgiyle kalın.
Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Tarih: 24 Nisan 2024 Çarşamba    Hit: 976
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol