24 Haziran 2024 Pazartesi   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

GÜNLÜĞÜ 2 BİN LİRADAN İŞÇİ BULUNAMIYOR

 

İnşaat sektöründe eleman sorunu her geçen gün artıyor. Günlüğü 2 bin liraya işçi bulamamaktan yakınan sektör temsilcileri, ara eleman yetiştirilmesi için çağrı yapıyor.
Depremlerin etkisiyle İstanbul  gibi büyükşehirlerde hız verilen kentsel dönüşüm projelerinde yüksek maaşlara rağmen kalifiye inşaat işçisi bulma sıkıntısı yaşanıyor.
İnşaat sektöründe mavi yakalılar konusunda yaşanan sorunu bu problemin nedeninin son 15 yıla dayandığını ve son yıllarda usta-çırak ilişkisinde daha büyük kopukluklar yaşandığını gösteriyor.   Eleman sıkıntısı nedeniyle çıraklar daha işin inceliklerini öğrenmeden usta konumuna geliyor.  Türk inşaat firmalarının yurt dışında birçok projesi var. Pandemi döneminden sonra bu firmalar kalifiye elemanları yurt dışına götürdü. Bunun sonucunda sektörde bir sıkıntı baş gösterdi.  Son dönemde yaşanan enflasyonist ortam da sorunu tetikleyince kalifiye eleman bulma  noktasında bir açık ortaya çıktı.    
GÜNLÜĞÜ  2  BİN  LİARADAN  İŞÇİ  ZOR BULUNUYOR
Bu soruna parelel olarak 6 Şubat 2023’te yaşanan asrın felaketinden sonra birçok inşaat firmasının deprem bölgesinde faaliyette bulunduğuna ve büyükşehirlerdeki işçilerin buraya yöneldiğine dikkat çekti. Bu durumu fırsata çevirmeye kalkanların da olduğunu vurgulandı.
Müteahhidin en büyük sorunu zaman. Zamanla yarıştığı için bir kalfa, sıvacı ya da boyacı ihtiyacı olduğunda eleman bulmakta sıkıntı yaşadığında rayicin üzerinde ücret ödemek zorunda kalıyor. Piyasadaki meslektaşlarımızdan duyuyoruz. Günlüğü 2 bin liraya işçi zor bulunuyor. Bu dönem vinç öperatörleri ise hiç bulunamıyor. Onlara aylık 100 - 150 bin lira ödeniyor. 6 Şubat’taki depremden sonra 11 ilde başlatılan inşaatlar nedeniyle kalifiye elemanların bölgeye gitmesi İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde işçi bulma konusunda sıkıntı yarattı.
ARA ELEMAN YETİŞTİRLMELİ
Bu sorunu çözmek için geçici işçi ithalatı yapılabileceğini bunların geçici çözümler olduğunu ve dönemsel olarak yapılması gerektiği  soruna kalıcı çözüm getirmek için meslek okullarına önem verilmesi  gerektiği  gerçektir. Her aile çocuğunun mimar mühendis olarak yetişmesini istiyor ama sektör ara eleman bulmakta zorlanıyor. Çözüm için acilen meslek okullarının da söz sahibi olması lazım. Sektör için ara eleman yetiştirlmesi gerekiyor. Çözümün odağına meslek okullarını koymalıyız.  Yurt dışından işçi ithal etmenin tepki çekeceği aşikardır.
VİNÇ  OPERATÖRÜ  MÜHENDİSTEN  FAZLA MAAŞ ALIYOR
Yetkililerden yapılan açıklamada, "Sektörün en önemli sorunu ara eleman yetişmemesi. Üniversitelerden çok sayıda mimar, mühendis mezun ediyoruz ama ara eleman yetiştiren meslek ve teknik liselerimiz yeterli değil. İnşaat sektörü riski yüksek bir iş kolu. Kışın soğukta, yazın sıcakta çalışmak gerekiyor. O yüzden herkes çalışmak istemiyor. Bu da ücretlere yansıyor. Bazen kalfa, kalıpçı ustası ya da vinç operatörü bir mimar ve mühendisten daha fazla maaş alabiliyor. Bugün iyi bir ustanın yevmiyesi 2 bin 500 liradan aşağı değil. Vinç operatörünün aylığı ise 80 bin liradan başlıyor. Düz bir işçinin yevmiyesi ise 1500 lira civarında. Bir vinç ve makina operatörü kolay yetişmiyor. En az 5-10 yıl deneyim gerekiyor. Aynı şekilde kalfalık için de bu kadar deneyim gerekiyor. İyi bir usta için 3-5 yıla ihtiyaç var" dediler.

Tarih: 24 Nisan 2024 Çarşamba    Hit: 1063
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol