27 Eylül 2023 Çarşamba   

SÜLEYMAN ŞAH ANADOLU LİSESİ AÇILDI

SÜLEYMAN ŞAH ANADOLU LİSESİ AÇILDI
 

TOKİ ve Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen Süleyman Şah Anadolu Lisesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçe protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin eğitim yatırımlarını içeren video gösterildi. Protokol ile birlikte kurdele keserek, okulun açılışını gerçekleştiren Bakan Özer, daha sonra sınıfları gezdi.

ÖZER: "GAZİOSMANPAŞA BELEDİYEMİZ, EN ÖNEMLİ PAYDAŞLARIMIZDAN"
Açılışta konuşan Bakan Özer, İstanbul'u çok daha nitelikli eğitim binalarına ve eğitime kavuşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, "İşte bugün buradayız. Gaziosmanpaşa Belediyemiz, paydaşlarımızdan en önemlisi. Ben sayın başkanımıza, bu eğitim binasını, eğitim sistemimize kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Gaziosmanpaşa Belediyemiz sadece eğitim binaları yapmıyor. Eğitim binaları için arsa tahsisinden mevcut okulların donanımına kadar, kütüphanelerinin zenginleştirilmesine kadar, her türlü alanda bizim en önemli paydaşlarımızdan bir tanesi. Onun için, Gaziosmanpaşa'daki okullarımızda eğitim alan tüm çocuklarımız adına, tüm öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz adına, kıymetli başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

"İSTANBUL'UMUZA 8.9 MİLYARLIK EĞİTİM YATIRIMI YAPACAĞIZ"
Son 19 yılda eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını artırmak, gençlerimizin okullarla buluşmasını güçlendirmek için devasa yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Başkan Özer, "Eğitim yatırımlarını artırma noktasında en fazla yatırımın yaptığımız il İstanbul. 2022 yılında İstanbul'umuza 8.9 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en büyük bütçesini İstanbul'a ayırdık. Atamalarda da İstanbul'u merkeze aldık" diye konuştu.

"DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI OECD ORTALAMALARINA ULAŞTI"
Bakan Özer, "Bir taraftan öğrencilerimizin eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranları artarken aynı zamanda derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da OECD ortalamalarına ulaştı. 2000'li yıllarda ortaöğretim kurumlarındaki okullaşma oranları yüzde 44'ken bugün yüzde 90'a ulaştı. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranları 2000'li yıllarda yüzde 14'ler seviyesinden, bugün yüzde 45'ler seviyesine ulaştı. 2000'li yıllarda eğitim sistemimizde 500 bin civarında öğretmen varken, bugün 1.2 milyon öğretmenden bahsediyoruz. Eğitimin tüm kademelerinde OECD ülkelerinin 1950'li yıllarda ulaşmış oldukları hedeflere biz maalesef 70 yıl gecikmeli ulaştık. Burada Cumhurbaşkanımız gibi bir liderin liderlik etmesi olmasaydı, bu yatırımların yapılabilmesi mümkün değildi" ifadelerini kullandı.

"ÖĞRETMENLERİMİZİN YÜZDE 59'U KADINLARDAN OLUŞMAKTADIR"
Konuşması sırasında annelerin, öğretmenlerin ve tüm kadın çalışanların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Bakan Özer, "2000'li yıllarda 500 bin öğretmenimizin yüzde 40'ı kadın iken, bir taraftan öğretmen sayısı 1.2 milyona ulaşırken, bugün itibarıyla hamdolsun öğretmenlerimizin yüzde 59'u kadın öğretmenlerimizden oluşmaktadır. Yine eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranları artarken, kız çocuklarımızın okullaşma oranlarında da ciddi bir artış oldu. Ortaöğretimde 2000'li yıllarda kız çocuklarımızın okullaşma oranı yüzde 39'muş, bugün yüzde 88. Yükseköğretimde 2000'li yıllarda kadınların okullaşma oranı yüzde 11, bugün yüzde 48 buçuk. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu eğitim seferberliğinden en fazla yararlananlar kız çocuklarımız ve kadınlarımız oldu" şeklinde konuştu. 

USTA: "HER KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINDA İLÇEMİZE OKUL KAZANDIRMAYA GAYRET EDİYORUZ"
Konuşmasına Kadınlar Günü'nü tebrik ederek başlayan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise, "Bizler, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 'bir proje, bir okul, bir yıl...' diyerek, her yıl bir projede bir okul inşa etmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız her kentsel dönüşüm çalışmasında şehrimize, ilçemize bir okul kazandırmaya gayret ederken, eğitimin ilçemizde daha güçlü bir düzeye ulaşması noktasında, ilçemizdeki her bir gencimizin en az bir spor dalıyla, bir sanatla uğraşmasını sağlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

8 BİN 500 METREKARE ALANDA İNŞA EDİLDİ
8 bin 500 metrekare alanda inşa edilen 32 derslikli okulda; 700 metrekare alana sahip 200 kişi seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarları, bilişim atölyesi, müzik atölyesi, tasarım beceri atölyesi, bilgisayar dersliği, kütüphane ve çok amaçlı salon yer alıyor.

 

BAKAN ÖZER, FARİKA KİTAHLI KAHVE’DE GENÇLERLE BULUŞTU
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile birlikte Farika Kitaplı Kahve'yi ziyaret etti. Burada ders çalışmak için gelen öğrencilerle sohbet eden ve başarılar dileyen Bakan Özer, yaptığı açıklamada, "Eğitimin tüm kademelerinden ortaokuldan, liseden, üniversiteye hazırlananlardan diğer farklı sınavlara hazırlananlara kadar tüm yaş grubundan öğrencilerin soluklanabildiği, çalışabildiği, kitaplarla temas edebildiği bir mekan olmuş. Gençlerimize güzel imkanlar sunulduğu zaman gençlerimizin bu imkanları nasıl aktif ve etkin bir şekilde kullanabildiğini göstermesi bakımından da çok güzel bir örnek" ifadelerini kullandı.

"İNŞALLAH BU TİP ÖRNEKLER İSTANBUL'UMUZUN TÜM İLÇELERİNDE YAYGINLAŞIR"
Bakan Özer, "İnşallah bu tip güzel örnekler İstanbul'umuzun tüm ilçelerinde, mahallelerinde yaygınlaşır. Farklı mesafelerden, uzak mesafelerden değil, zorluklar çekerek değil, çok rahat bir şekilde bulundukları mahallelerde kullanabilecekleri mekanlara dönüşür. Aslında bu rağbet buradaki açlığı da gösteriyor. Kitaba açlığı gösteriyor, bu mekanlara açlığı gösteriyor. Onun için bir taraftan biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak, kütüphane sayısını artırırken, tüm okullarımızda kütüphane içeriklerimizi zenginleştirirken, belediyelerimizin de bu süreçte aktif olması, gençlerimizin yanında yer alması gerçekten örnek teşkil edecek bir davranış. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanımıza, çalışma arkadaşlarına böyle güzellikleri vatandaşlarımızla, gençlerimizle buluşturduğu için en içten şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Tarih: 14 Mart 2022 Pazartesi    Hit: 1843

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol