24 Haziran 2024 Pazartesi   

SPORA EVET, ŞİDETE HAYIR!

SPORA EVET, ŞİDETE HAYIR!
 

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun (İASKF) aldığı karar gereği İstanbul'da bu hafta sonu amatör liglerde maçlar oynanmayacak!
Bayrampaşa’nın tanınmış spor adamlarından olan ve İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (İASKF) Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Koç, Paşavizyon Gazetesi’ne yaptığı açıklamada yerel amatör liglerin bu hafta iptal olduğu ve oynanmayacağını duyurdu.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili ve Türkiye Amatör Kulüpler Konfederasyonu (TASKK) ve İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (İASKF) Genel Başkanı Ali Düşmez başkanlığında, TFF İstanbul İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür ile birlikte yönetim kurulu üyelerinin acil istişareleri sonucunda kararı aldıklarını açıklayan Yasin Koç, sporun görsel bir etkinlik olduğunu, antrenör ve kulüp yöneticilerinin sporcularımızı bu anlayışla maçlara hazırlaması gerektiğinin altını çizerek, verdikleri kararın bir fırsat olduğunu, kulüplerin bulundukları elim durumu idrak edip sporun dostluk ve arkadaşlık ruhunu yeniden ortaya çıkaracaklarını umduklarını belirtti.
Yaşanan şiddet olaylarının çok vahim olduğunu, ayrıca şiddet olaylarından ötürü verilen cezalara kulüplerden gelen tepkilerin çok daha üzücü olduğunu söyleyen İASKF Genel Sekreter Yardımcısı Koç; özellikle son haftalarda yaşanan şiddet olaylarından ötürü bu hafta maçların iptal edildiğini, sonraki haftalarda yaşanacak şiddet olaylarına asla müsamaha gösterilmeyip, il disiplin kurulunun gereken cezaları en ağır şekilde vereceğini belirtti.
Cuma akşamı olağanüstü yapılan yönetim kurulu toplantı ve istişarelerin ardından kararın alındığını ve Cuma gecesi tüm kulüp başkanlarına SMS ile bilgi mesajı ile ve www.tffistanbul.org sitesinden kararın yayınlayarak herkesi haberdar ettiklerini söyledi.

SPORA EVET, ŞİDETE HAYIR!
İASKF Genel Sekreterliğin hazırladığı ve yayınlanan duyuru aşağıdaki gibidir.
“Son zamanlarda özellikle amatör müsabakalarımızda görmeyi hiç istemediğimiz şiddet olaylarına üzülerek tanık olmaktayız. Hiç bir zaman spor ve şiddet kelimelerinin yan yana olmasını kabul etmediğimiz gibi bunun hiç istenilen bir durum olmadığını da sürekli dile getirmekteyiz.
Tüm bu iyi niyet mesajlarına, şiddet karşıtı alınan karar ve yaptırımlara rağmen maalesef sahalarımızda görülen istenmeyen şiddet olayları hepimizi derinden üzmektedir. Bilhassa toplumumuzun ilgi duyduğu futbol müsabakalarında görev yapan hakemlerimize, saha komiserlerimize, sporcularımızın birbirine karşı onur kırıcı, taciz edici eylemlerde bulunarak darp etmek girişimleri kabul edilemeyeceği gibi, ülkemizde gelişmesini arzu ettiğimiz spora da büyük darbe vurmaktadır.
Bir kaç gün önce konu ile ilgili Kamuoyuna duyuru niteliğinde bir yazı yayınlayarak bu tür olayları kınamış olmamıza, kulüplerimiz, yöneticilerimiz, antrenörlerimiz, sporcularımız ve spor camiamız için üzücü sonuçlara sebep olabileceğini belirtmemize rağmen şiddet olayları halen devam etmektedir. Müsabakalara misafir takımın seyirci getirmemesine ilişkin karar alınmasına rağmen bir çok takım maçlara seyircileri ile giderek bir takım olayların vukuu bulmasına zemin hazırlamıştır.
Arzumuz; sporun izlenebilir hale gelebilmesi, arkadaşlık dostluk hukuku içerisinde oynanarak spora yakışmayan çirkin olayların son bulmasıdır.
Yaşanan elim verici olaylar neticesinde, amatör müsabakalarda hakemlerimize, saha komiserlerimize, antrenör ve sporcularımıza karşı kullanılan şiddet olaylarından ötürü bu hafta 26-27-29-30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde oynanması planlanan Süper Amatör, 1. Amatör, U16 ve U14 Amatör Lig Müsabakalarının Durdurulmasına karar verilmiştir. Bu gibi olaylar karşısında İl Disiplin Kurulu en üst düzeyde ceza ve yaptırım uygulayacaktır.
Sporun görsel bir etkinlik olduğu, antrenörlerimizin bu anlayış ile sporcularını müsabakalarına hazırlamaları, yöneticilerimizin maçlarda bir araya gelerek, taraftarlarına dostluk kazansın mesajını vermeleri, müsabaka sonrası herkesin birbiri ile tokalaşarak, sahalardan ayrılmaları temennisiyle yaşanan şiddet olaylarını ve çirkin davranışları kabul edilemez bularak bir kez daha kınıyoruz.”

Tarih: 26 Kasım 2022 Cumartesi    Hit: 1546

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol