15 Ekim 2021 Cuma   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

ŞENOL HOCAM BIRAK ARTIK!

 

AMATÖR spor kulüpleri sporun gelişmesi, genç yeteneklerin geleceğe hazırlanmasında önemli ol oynamaktadır. Gelişmişliğin ölçülerinden birisi de aktif lisanslı sporcu sayısıdır. Amatör spor kulüpleri sadece sportif faaliyetlerin merkezi olarak görülmemelidir.
Buralarda aynı zamanda gençlerin, sağlıklı, bilinçli, kötü alışkanlıklardan uzak, sorunlara duyarlı olarak yetişmeleri sağlanmaktadır.
Amatör spor deyince aklımıza ilk gelen amatör futboldur. Oysa dünya geleninde ve ülkemizde onlarca amatör spor dalı mevcuttur. Hangi dalda olursa olsun, gerçekten amatör sporun ayakta durması ve gelişmesi için özveri gerekmektedir.
Yani sporun gelişmesi ve tabana yayılması amatöre verilen destekle yakından ilgilidir. Gelişmiş ülkelere bakıldığında amatör spor alanında da çok güçlü oldukları görülmektedir.  
Her ne kadar amatör spor sevgi ve fedakarlık işi olarak değerlendirilse de geçekler çok farklıdır. Amatör spor ülkelerin tanıtımında da önemli rol oynamaktadır. Büyük özveri isteyen amatör spor aynı zamanda sağlıklı yaşam içinde gereklidir.
Amatör spora sahip çıkmak demek sporun geleceğine sahip çıkmak anlamına gelmektedir.  Amatör spor öncelikle okullarda teşvik edilmelidir. Tabi bunun içinde okulların yeterli salon ve spor alanlarına sahip olması gerekmektedir.
En önemli sorunlardan bir tanesi de tesis eksikliğidir. Yeterli salon veya spor alanı olamayan okullardan sporcu yetişmesini beklemek hayalcilikten öteye gitmesi beklenmemelidir. Sporun her hangi bir dalında başarı bekleniyorsa sağlam bir alt yapı en önemli seçeneklerdendir.
Yapılması gereken en önemli unsurlardan biride iyi bir planlamadır. Amatör sporun her alanında sorunlar bilimsel olarak tespit edilmeli ve çözüm aranmalıdır.
Özellikle gençleri ve çocukları spora yönlendirmek ve teşvik etmek için gerekli adımlar biran önce atılmalıdır.
Yani amatörün özünde toplum yararı vardır. Bu nedenle amatöre verilen destek boşa gitmemektedir. Kısacası amatöre destek sağlam ve sağlıklı toplumun geleceği için önemlidir.
***
ŞENOL HOCAM BIRAK ARTIK!
"Bu işe başlarken başlangıçta zor şartlarda herkesin isteğiyle geldim. Ama bugün bir senedir ekonomi ile başlayan duygusal yarışmayla, düzen ve şeytanlığın da birlikte karıştığı bir sıkıntıda yaşıyoruz. Düzen artık şeytani düzen olmuş. O yüzden biraz rahatsızlık var ama ben bunlara alet oldum, kusura bakmasınlar” dedi Şenol Güneş basın toplantısında.
Sayın hocam, Hollanda küçük bir ülke. Her santimetrekaresini iyi kullanmış. Kentsel dönüşümünü çok iyi bir mimari düzenleme ile yapmış. Bu ülkesel yapı ve düşünce, orada yetişen futbolcunun vizyonuna da yansımış. Hollanda nasıl dar alanında büyük işler yapmışsa, futbola da bunun aynen yansımasıyla "dar alanda, teknik, çabuk, yaratıcı oynayabilen futbolcular" üretmiş. Türkiye ise toprağı çok bol ülke. Kentsel dönüşümde mimari düzenlemeye ihtiyaç bile duymamış.
O zaman, mimari düzende yetişen teknik, çabuk ve yaratıcı Hollanda futbolcuları, kaos içinde yetişen bizim çocukları dar alanda karmaşa içinde boğmadı mı?

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 605
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol