08 Ekim 2022 Cumartesi   

ŞEHİTLERİN EMANETLERİ SERGİLENDİ

ŞEHİTLERİN EMANETLERİ SERGİLENDİ
 

8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ve şehit Polis Memuru Fethi Sekin gibi birçok devlet adamı ve şehidin özel eşyaları Gaziosmanpaşa'da sergilendi. Şehitlerimizin aziz hatıralarını gören vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.
Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin düzenlediği "62. Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi"ne Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi Fuaye alanındaki serginin açılışında vatan uğruna can veren şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Ardından açılış kurdelesini katılımcılar hep birlikte keserken şehit yakınlarına plaket takdim edildi.
Sergide 8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, merhum siyasetçi Muhsin Yazıcıoğlu, merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ve şehit polis memuru Fethi Sekin'in de aralarında bulunduğu birçok devlet büyüğü, şehit asker, polis ve öğretmene ait 216 adet özel eşya vatandaşlar tarafından dikkatle incelendi. Şehitlerin üniforma ve eşyalarını gören birçok vatandaş gözyaşlarına hakim olamadı.  

USTA: GELECEK NESİLLERE DE AYNI ŞEKİLDE YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, vatan uğruna mücadele veren her canın Türkiye için büyük bir değer olduğunu ve her zaman önemle anılacağını ifade etti. Usta, her daim ellerinden geldiği kadar şehit ve gazi yakınlarının yanlarında olduklarını dile getirerek, "Burada Türk milletinin şehitlerle ilgili hassasiyetini açık bir şekilde ortaya koydunuz, bizde şahitlik ettik. Yüzyılı aşkın bir süreden bize kalan o anlamlı hatıraları bugüne kadar yaşattık. Gelecek nesillere de aynı şekilde yaşatmaya devam edeceğiz. Tıpkı tüm şehitlerimizin bize bıraktığı hatıralardaki sorumluluklarda olduğu gibi" şeklinde konuştu.

YILDIZ: KÖPRÜDEN HER GEÇTİĞİMDE YAVRUMUN O SÖZLERİ AKLIMA GELİYOR
15 Temmuz şehidi Kerem Yıldız'ın annesi Asiye Yıldız ise, "Benim oğlum tek erkek evladımdı, 29 yaşındaydı. Haberi alınca Avrupa Yakası'ndan onlara yardım etmek amacıyla gitmiş. Ben o gün evde yoktum olsaydım muhtemelen bende onunla giderdim. Ben köprüyü açmaya gidiyorum dedi, şimdi köprüden her geçtiğimde yavrumun o sözleri aklıma geliyor" ifadelerini kullandı.

 

Tarih: 20 Şubat 2020 Perşembe    Hit: 2944

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol