21 Temmuz 2024 Pazar   

RUMELİ TÜRKLERİ’NDEN 800 ÖĞRENCİYE BURS

RUMELİ TÜRKLERİ’NDEN 800 ÖĞRENCİYE BURS
 

1950 yılından bu yana gerek sosyal, gerekse insani yardımlarla adından sıkça söz ettiren Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde derneklerinden burs almaya hak kazanan öğrencilerle bir araya geldi.
Dünyanın ve Türkiye’nin her kesiminden din, dil ve ırk gözetmeksizin derneğin yönetim kurulu tarafından oluşturulan Burs Komisyonu’na başvuran öğrencilerin taleplerini değerlendiren Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, bu yıl 800 öğrencinin burs almaya hak kazandığını açıkladı. 
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin her yıl düzenlediği burs mülakatlarına Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Şahinler, Yönetim Kurulu Üyeleri, Burs Komisyonu Başkanı Erden Öznalçın, Bayrampaşa Şubesi Başkanı Metin Altıntaş ve yönetim kurulu, Kağıthane Şubesi Başkanı Samet Karabaş ve yönetim kurulu, Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Pala katıldı.
Derneğin Fatih’te bulunan genel merkezinde yapılan mülakatlara AK Parti İstanbul Milletvekili Seda Gören Bölük, AK Parti MKYK Üyesi Ahmet Bilal Kıymaz,  Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti Esenler İlçe Başkası Umut Özkan, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Naser Şimşek, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, Bayrampaşa Belediye meclis üyeleri Recep Kurtuluş, Tolga Güneş ve Kenan Bıçak'ta yer aldı.

Birçok ülkeden öğrenci bulunuyor
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 2023-2024 eğitim öğrenim yılında yeni başlayan ve belirtilen bölümlerde okuyan 800 öğrenciye burs verecek. Dernek tarafından Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümleri, Bilişim Mühendislikler, (Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Makine, Mekatronik ve Endüstri Mühendislikleri) ve Tarih ve Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gören 1. Sınıf ya da hazırlık sınıfında eğitim gören 800 öğrenciye burs verecek.
Burs almaya hak kazanan öğrenciler, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından oluşturulan bir komisyon ile mülakata tabi tutuluyor. Mülakat neticesinde ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit edilerek burs almaya hak kazanıyor. Bu sene yapılan değerlendirmeler sonucu burs almaya hak kazanan 800 öğrencinin arasında değişik ülkelerin vatandaşı olan öğrenciler de bulunuyor.
Dernek ayrıca şehit ve gazi ailelerinin çocuklarının da aralarında bulunduğu öğrencilere de özel kontenjan ile burs veriyor.

VALİ GÜL’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, İstanbul Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret etti.
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Adnan Şahinler, Başkan Vekili Özcan Sönmez, Bayrampaşa Şube Başkanı Metin Altıntaş, Kağıthane Şube Başkanı Samet Karabaş, Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Pala ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İstanbul Valisi Davut Gül’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu ve derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Misafirperliğinden dolayı Vali Davut Gül’e teşekkür eden dernek yönetimi, kendisine günün anısına plaket takdim etti. 

GENÇLİK KOLLARI YENİ PROJELERİ GÖRÜŞTÜ
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Gençlik Kolu, yeni dönemle ilgili toplantı gerçekleştirdi. Yusuf Pala başkanlığındaki Gençlik Kolları, gerçekleştirilecek proje ve organizasyonlar hakkında yönetim kurulu toplantısında istişarelerde bulundu. Gençlik Kolları yönetimi ayrıca Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu (RUBAFED) Gençlik Kolları’nı ise misafir etti.

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, 3 Kasım Cuma günü Cumhuriyetiin 100. Yılıma Özel Kan Bağışı “Hayat kurtarmak Bayrampaşa’nın kanında var” sloganyla kan bağışı kampanyası düzenleyecek. Dernekten yapılan açıklamada, Kızılay Bayrampaşa Şubesi, Bayrampaşa Kaymakamlığı ve Bayrampaşa Belediyesi işbirliği ile Demirkapı Caddesi’ndeki Halk Ekmek Önü ve Tuna Caddesi’ndeki Sabri Akpınar Parkı önünde saat 09.00 ile saat 19.00 arasında, 4 Kasım Cumartesi günü ise Ali Fuat Başgil Caddesi’nde saat 11.00 ile saat 21.00 arasında 3 farklı noktada kan bağışı kampanyası düzenleneceğini belirterek, “Tüm hemşehrilerimizi kan vermeye davet ediyoruz” denildi.

 

 

Tarih: 01 Kasım 2023 Çarşamba    Hit: 3704

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol