29 Mayıs 2023 Pazartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

NASA, NEDEN 24 İLAHİYATÇIYLA İŞBİRLİĞİ YAPTI!

 

NASA, diğer gezegenlerde yaşam bulunursa insanların nasıl tepki vereceğini ve olası bir keşfin dini fikirleri nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için ilahiyatçılarla işbirliği yaptı.
Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi'nde NASA sponsorluğunda başlatılan bir programa 24 ilahiyatçı katıldı. Program, "Hayat nedir, hayatta olmak ne anlama geliyor?", "İnsan ve uzaylı arasındaki çizgiyi nasıl belirliyoruz?" ve "Başka gezegende duyarlı canlıların bulunması olasılığı nedir?" gibi temel sorulara yanıt bulmayı amaçladı.
Birleşik Krallık'taki Cambridge Üniversitesi'nde görev alan ve biyokimya alanında doktora derecesine sahip Andrew Davison da programda yer aldı.
Davison, "Yabancı yaşamının tespiti on yıl içinde veya gelecek yüzyıllarda gelebilir, belki de hiç gelmeyebilir. Ancak gerçekleşirse nerede olursa olsun sonuçları önceden görmek faydalı olacaktır" dedi.
Uzay ajansı, İlahiyat Araştırma Merkezi'ne bu hedefler doğrultusunda daha 2014'te 11 milyon dolarlık hibe vermişti. Program kapsamında uzay ajansına danışmanlık yapan Davison, diğer gezegenlerde yaşam bulmaya yaklaşıldığına inandığını belirttiği Astrobiyoloji Doktrini (Astrobiology and Christian Doctrine) adlı bir kitabı gelecek yıl içinde yayımlamaya hazırlanıyor.
Önceki araştırmalar ve anketler, ABD'li ilahiyatçıların diğer gezegenlerde yaşamın olduğuna inanma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermişti. Ancak Dünya dışı canlıların var olmasını imkansız görmeyen tek dindar, Davison değil.
Birleşik Krallık'ta görevli din adamlarının görüşleri ise "uzaylıların olası varlığının sorun olmayacağını" söylüyor.
Buna göre Buckingham Piskoposu Alan Wilson, Maidenhead Sinagogu'ndan Haham Dr. Jonathan Romain ve Leeds'teki Mekke Camii'nden İmam Kari Asım; inandıkları öğretilerin uzaylı yaşamının keşfinden rahatsız olmayacağı hususunda anlaştıklarını belirtiyor.
Bazı ilahiyatçılar uzaylı fikrine katılırken, diğerleri karşı çıkıyor.
NASA’nın bu konuya daha 2014 yılında bukadar yatırım yapması çok enteresan.
***
Omicron’un şakası yok!
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Hans Kluge, Omicron vakalarındaki artışın Avrupa sağlık sistemlerini uçurumun eşiğine sürükleyeceği konusunda uyardı.
Kluge, "Başka bir fırtınanın geldiğini görebiliyoruz. Haftalar içinde, Omicron bölgedeki daha fazla ülkede baskın hale gelecek ve zaten zorda olan sağlık sistemlerini uçurumun daha da eşiğine getirecek" dedi.
Yeni tedbirler getiren bazı ülkere şöyle bir göz atalım.
İngiltere: İngiltere'de Covid testi pozitif çıkanların 10 gün olan karantina süresi, 6'ıncı ve 7'inci günlerde negatif test sonucu almaları haline 7 güne düşürüldü.
İskoçya: Tüm açık hava etkinlikleri, 100 kişi ile sınırlı olacak.
Almanya: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, gece kulüplerinin kapatılacağını ve toplanmaların 10 kişiyle sınırlandırılacağını söyledi.
İtalya: İtalya, açık havada maske takmayı yeniden zorunlu kıldı.
İspanya: Katalonya Özerk Bölgesi, gece 00:00 ile sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirdi.
Portekiz: Gece kulüplerinin ve barların kapatılacağını duyurdu.
Hallengren, Omicron vakalarının artacağını söylerken, "Sağlık sistemi üzerindeki yük artıyor" uyarısında bulundu.
AB verilerine göre, Avrupa'da şimdiye kadar 89 milyondan fazla vaka ve 1,5 milyon Covid bağlantılı ölüm görüldü.

Tarih: 18 Ocak 2022 Salı    Hit: 926
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol