19 Mayıs 2022 Perşembe   

Mustafa SÖNMEZ / Araştırmacı / Yazar / İSAR

KAZAK GİYMEDEN ÇORAP ÖRMEDEN...

 

Tunus’ta bir seyyar satıcının zabıtayla tartışması sonrası kendisini ateşe vermesiyle meşalesi yakılan,  açgözlü sömürgecilerin deyimiyle Arap Baharı doğası gereği bir çiçek dahi vermeden milyonlarca insanı canından, malından, yurdundan ederken vaad ettiği kargaşa ortamı hala bölgede beden gezdire dursun bir başka sözde bahar tasarımının kopyası kimilerine göre Orta Asya kimilerine göre Türkistan’da Kazakistan topraklarında sergileniyor.
Suriye, Irak, İran ve Türkiye’den parçalar koparmayı ve bölgedeki maşaları vasıtasıyla İsrail’e kadastro yapacağı alanlar kazandırmayı hedefleyen sözde baharın şimdi bir benzerinin; çok ama çok zengin bir coğrafyada bu kez  Türk Dünyası üzerinden bir iklim planlaması olduğunu söylemek için birçok sebebimiz var.   
Rusya ve ABD’nin ortaklaşa bölüşüm girişimi safsatasını bir kenara bırakmazsak Kazakistan’da olan biteni tam olarak anlayamayız. Bunu söylemek olan bitende parmakları ya da izinleri olmadığı anlamına gelmez. Özellikle Rusya’nın bundan sonraki hamlelerinin meşruiyeti için izleyici olması anlaşılır... Kargaşaların finansörünün Soros Vakfı, yayılmasının yüklenicisinin Avrupa Birliği destekli sivil toplum kuruluşları olması çok gizli değil. Kapısını başta evangelist pastörün örgütü Fetö’nün  araladığı, El Kaide, Taliban, El Ensari, Asya Mücahitleri gibi her açık kapıyı menteşeleriyle söküp kırmasıyla meşhur örgütlerin başlarını soktuğu  bu karmaşanın düzene dönmesi için çok ama çok denklemin çözülmesi gerek.
Rusya, Çin,ABD, Avrupa Birliği arasındaki çıkar kavgalarının bağımlı bağımsız değişken  fikstürünün dışında Türk Devletleri Teşkilatı’nın da çözümünde kontrol etkisi yaratması gereken bir sürece giriyoruz. Neyle karşılacağımız hala belli değil. Olaylar nereye gidecek belli değil. Fakat 15 Temmuz’da  vatandaşların sokağa çıkmasında ve kalkışmanın bastırılmasında  oynadığı etkin rolü vakit kaybetmeden yerine getiren Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın net tavrı Kazakistan yönetimince de sergileniyor gibi görünüyor şimdilik.
ABD’nin yeşil kuşak, Çin’in bir kuşak bir yol projelerinin uygulama sahasına Türk Devletleri Teşkilatı olarak girmek konusunda muhataplarından daha fazla hakkı olan Türkiye, aynı zamanda  kendisine karşı yapıldığını rahatlıkla iddia edebileceği argümanlara sahip olduğu bu girişimi kaynağında kurutma konusunda gereken adımları da mutlaka atmalıdır, atacaktır. Bunu yaparken özellikle son aylarda yaşadığımız ekonomik sıkışıklıklar, iç siyasi ortamdaki gerginlikler, toplum arasındaki bölünmüşlük gibi sorunların hükümetin elini hiç zayıflatmaması için toplumun her kesiminin sağduyuyla hareket etmesi gerekiyor.
Petrol, doğalgaz, uranyum gibi doğal kaynakların zengin bir sahibi olmasına rağmen yolsuzluk ve yoksulluğun Kazakistan’ı getirdiği noktayı fırsat bilip bir Türk iklimlendirmesi yapma girişimine karşı uyanık olalım. Yıllar önce Aytunç Altındal’ın işaret ettiği “holistik” savaş siperlerinin sığlığında kaybolmayalım. Bu meseleyi asla hafife almayalım. Tunus’ta başlayan ve artık apartman komşularımızı dahi belirleyen o büyük akıl tutulmasını yaşamayalım.  Her sorunumuzu çözeriz. Bunun için bize bizim aklımız yeter. Başkalarının o çok bilinen ve her tekrarında kolaylıkla taraftar bulabilen akıl oyunlarına, akıl tutulmasıyla figüran olmayalım... Eloğlu bizim için kazak örerken birbirimizin başına çorap geçirmeye çalışmakla vakit kaybetmeyelim.

Tarih: 18 Ocak 2022 Salı    Hit: 429
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol