23 Ekim 2020 Cuma   

KAMU KURUMLARINA GİRİŞTE HES KODU

KAMU KURUMLARINA GİRİŞTE HES KODU
 

İstanbul'da valilik, kamu kurum ve kuruluşlarına girişte, HES kodu şartı getirildi. Uygulama çarşamba gününden itibaren hayata geçecek.
Hayat Eve Sığar (HES) kodu 23 eylül 2020 itibariyle, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılacak.
Karara uymayanlar hakkında adli işlem uygulancak. Covid -19 salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara riayet edilmesinin önemine işaret edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "İçişleri Bakanlığının, 14.08.2020 tarih ve 13180 sayılı ve 20.08.2020 tarih ve 13429 sayılı genelgeleri ile izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan (hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç), hastalık belirtisi gösteren veya bu yönde tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenen kişilere yönelik etkin takip ve denetim sistemi belirlenmişti. Öte yandan, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşlarımızın, İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir."

BAYRAMPAŞA KAYMAKAMLIĞI’NDAN HES KODU AÇIKLAMASI
Bayrampaşa Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Değerli Bayrampaşalılar; İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı uyarınca, 23/09/2020 Çarşamba itibariyle; Kamu Kurum ve Kuruluşlarına (Valilik, Kaymakamlık, Nüfus ve Tapu Müdürlükleri) randevu talepleri öncesi ve girişlerde "Hayat Eve Sığar" (HES) kodu kullanılması zorunlu olmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 

Tarih: 19 Eylül 2020 Cumartesi    Hit: 4654

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol