05 Nisan 2020 Pazar   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

DOĞAL AFETLER

 

KIYMETLİ dostlar;
İçinde yaşadığımız dünya ve evren şüphesiz ki Allah’ın eseridir. Yüce Allah bu evreni yaratırken çeşitli kanun ve kurallara göre yaratmıştır. Bunlara tabiat kanunları ya da tabiat kuralları  diyoruz. İnsanoğlu zaman zaman  tabiatın kendi içinde olan olağan olaylarına maruz kalıyor ve ne yazık ki ağır bedeller ödüyor.
Esasında insanoğlu bugün gelişen bilim ve teknolojinin de yardımıyla bu tür olayları önceden tahmin edip ona göre tedbir almayı veya alması gerektiğini biliyor ve bilmelidir. Bu tedbirleri aldığımız takdirde daha az canımız yanacak ve daha az zarara uğrayacağız.Ancak bazen ne kadar tedbir alırsak alalım bu afetlerin önüne geçmek mümkün olmayabiliyor.
Deprem, sel, aşırı ve mevsimsiz yağışlar,  heyelan, çığ ve benzeri tabiat olayları afet olarak nitelendiriliyor. Bu doğa olaylarının  afet olarak nitelendirilmesinin sebebi; insanlara ve çevreye verdikleri zarardır.
Maalesef ülkemiz bu saydığım doğal afetlere her zaman maruz kalacak konumda bir ülkedir.
2020 yılının başlarında, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremde 41 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı  ve yüzlerce bina yıkıldı.
Birkaç gün önce Van/Bahçesaray’da meydana gelen çığ felaketinde 41 kişi öldü 84 kişi yaralandı, onlarca araç kullanılamaz hale geldi.
Yine son zamanlarda art arda Manisa’da ve diğer bazı yerlerde depremler yaşandı. Bu depremlerde herhangi bir can kaybı olmaması  en büyük tesellimiz oldu.
Değerli dostlar,
Bu felaketler yaşandığında yine her zaman olduğu gibi Aziz Milletimiz yek vücut olarak tasada ve kederde bütünleşti ve tüm imkanlarıyla seferber oldu. Başta devletimizin tüm  kurum ve kuruluşları olmak üzere, STK’lar, çeşitli kuruluşlar, şirketler, kişiler elinden gelenin fazlasını yaptı. Yapmalıydı da. Büyük Millet olmanın şartı budur.
Eskilerin tabiriyle  felaketler kötüdür, felaketlerin tek  iyi tarafı dostumuzu- düşmanımızı öğretmesi ve birliğimizi-bütünlüğümüzü sağlamasıdır. Asıl olan felaketler olmadan da bütünleşebilmektir. İnanın biz, bu özelliğe de sahip bir milletiz. Her zaman birlik ve bütünlük içinde olmayı bilen ve bunu başarabilen bir milletiz.
Yazıma burada son verirken, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, Van/Bahçesaray’da meydana gelen çığ felaketinde şehit olan askerlerimize, güvenlik korucularımıza ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan uçak kazasında  hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm bu afet ve kazalarda yaralanan vatandaşlarımıza da Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum.
Yüce Allah’tan ülkemizi ve Milletimizi her türlü afet ve tehlikelerden koruması için niyaz ediyorum.
Kalın sağlıcakla….

Tarih: 14 Şubat 2020 Cuma    Hit: 3134
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol