10 Temmuz 2020 Cuma   

BERBER VE KUAFÖRLER HAZIRLANIYOR

BERBER VE KUAFÖRLER HAZIRLANIYOR
 

Yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 21 Mart'tan bu yana faaliyetleri geçici olarak durdurulan berber ve kuaförler, 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılıyor.
İlçe belediyeleri, 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden hizmet vermeye başlayacak olan berber ve kuaför salonlarında dezenfekte çalışması gerçekleştiriyor.


Bayrampaşa Belediyesi 400 işletmeyi dezenfekte ediyor
Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uzun bir süredir kapalı tutulan ve 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden hizmet vermeye başlayacak olan Bayrampaşa’daki berber ve kuaför salonları belediye ekiplerince dezenfekte ediliyor. Toplum sağlığını korumak amacıyla yapılan dezenfekte çalışmasının Bayrampaşa’daki toplam 400 berber ve kuaför salonunda en kısa sürede tamamlanması planlanıyor.
Çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirten Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “İlçemizdeki tüm berber ve kuaför salonlarına belediyemiz veteriner işleri müdürlüğü ekiplerimiz tarafından dezenfektan çalışması gerçekleştirdik. Bayrampaşa Belediyesi olarak gerekli tüm önlemlerimizi alıyoruz. Haftanın 7 günü Vatandaşlarımızdan da kişisel önlemlerini almaya, sosyal mesafe kurallarına uymaya ve maskesiz dışarı çıkmamaya dikkat etmelerini istiyoruz. Normalleşme sürecinde de tedbiri elden bırakmayalım. Hep birlikte bunun da üstesinden gelelim” ifadelerini kullandı.


Gaziosmanpaşa Belediye’nden siperlik ve maske
Gaziosmanpaşa Belediyesi, 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden hizmet vermeye başlayacak olan berber ve kuaför salonlarında dezenfekte çalışması gerçekleştiriyor. İş yeri sahiplerine de sağlık önlemleri açısından yüz koruyucu siperlik ve maske veriliyor.
Gaziosmanpaşa Belediyesi de randevulu sistemde ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak hizmet verecek olan berber ve kuaförlerde dezenfekte çalışması başlattı. İlçe genelindeki tüm berber ve kuaför salonları özenle ilaçlanarak, steril hale getiriliyor. Dezenfekte çalışmalarının yanı sıra sağlık açısından berber ve kuaförlere yüz koruyucu siperlik ve maske veriliyor.


Eyüpsultan Belediyesi’nden berber malzemeleri hediyesi
Berber ve kuaförlerin açılması öncesi Eyüpsultan Belediyesi bir dizi hazırlık ve çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar arasında ilçede bulunan 91 bayan kuaförü ve 178 erkek berberi dezenfekte ediliyor. Dezenfekte ekibi tüm kuaför ve berber dükkanlarını tek tek dolaşarak pazartesi gününe hazırlık amacıyla dezenfente ediyor. Tamamen hijyenik hale getirilen iş yerleri daha sonra tekrar kapatılıyor. Eyüpsultan Belediyesi ayrıca 11 Mayıs Pazartesi günü tüm berber ve kuaförlere koronavirüs salgınına karşı maske, eldiven gibi koruyucu malzemeler, dezenfektan ve berber malzemeleri hediye edecek.


Sultangazi Belediyesi'nden dezenfektan ve maske desteği
İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile Pazartesi günü itibariyle berber ve kuaförler belli kuralla uyarak vatandaşa hizmet vermeye başlaması nedeniyle harekete geçen Sultangazi Belediyesi, ilçedeki kuaför ve berberlerin temizlik ortamlarının sağlanması için çalışmalara başladı.
Öncelikle özel kıyafetli belediye çalışanları, işletmelerde dezenfektan çalışması gerçekleştirdi. Ekipler, dükkanlara vatandaşın el temizliğini sağlaması adına dezenfektan makineleri yerleştirdi. Ayrıca çalışanların takması için ilçe genelindeki tüm berber ve kuaförlere maske dağıtıldı.


RANDEVU SİSTEMİYLE ÇALIŞACAKLAR
İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre; berber ve kuaförler saat 09.00 ile 21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek.
Randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak. Aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek. İş yeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebilecek. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını iş yerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacak.


Çalışırken maske kullanılacak
İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek. Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak.


Traş sırasında jilet ve ustura kullanılmayacak
Saç kesimi, yıkama, boyama gibi hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine yapılmayacak, ancak sakal tıraşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.


Cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri verilmeyecek
Kadın kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere ise devam edilebilecek. Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacak.


Yiyecek ve içecek ikramı olmayacak
Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.


Tarih: 10 Mayıs 2020 Pazar    Hit: 1353

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol