21 Temmuz 2024 Pazar   

Mustafa HATİPLER / Prof. Dr. / Rumeli Mektupları

ASRA ANDOLSUN

 

Asr Suresini bilirsiniz. Kısa ve küçük bir suredir ama etki bakımından çok büyüktür. İmam Şafii, bu yüzden olsa gerek sure hakkında: “Şayet Kur’an’da başka bir şey nâzil olmasaydı, şu pek kısa sûre bile insanlara yeterdi. Bu sûre Kur’an’ın bütün ilimlerini kucaklamaktadır” demektedir.
Surenin kısa meali şöyledir: “Asra andolsun! Gerçekten insan ziyandadır. Ancak iman edip Salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler başka.”
Müfessirler burada geçen asr (ed-dehr) kelimesini farklı yorumlamışlardır. Bu yorumları;  mutlak zaman, 80 veya 100 yıllık zaman, gece, sabah, akşam, ikindi vakti, ikindi namazı, bir hükümdarın ya da bir peygamberin yaşadığı zaman dilimi, Hz. Muhammed’in (SAV) asrı ve âhir zaman, şeklinde özetlemek mümkün.  Müfessirlerin ağırlık durdukları husus, mutlak zaman, ikindi vakti  ve ahir zaman olgusudur. Esasen zaman kavramı  hesabı sorulacak bir nimet olarak başlı başına üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur.
Surenin tefsiri bu yazının boyutlarının çok fevkindedir şüphesiz.  Ancak surede geçen  asrı günümüz zaman dilimi olarak ele alırsak ortaya çıkan manzara çok can yakmaktadır. Asr, 7 Ekim 2023’ten bugüne Gazze’de yaşananlar hal i pürmelalimizi çok net bir şekilde ortaya koymuş bulunmakta. İsrail, hiçbir uluslararası baskıyı kabul etmeyerek cinayet ve soykırımına devam etmektedir.
Bu yazı kaleme alındığı sırada (8 Haziran 2024 günü) İsrail; Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı ve çeşitli bölgelere eş zamanlı şekilde kara, hava ve deniz harekâtı düzenleyerek 64'ü çocuk, 57'si kadın olmak üzere 274 Filistinliyi katletmiştir. Gazze’de İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 40.000’e dayanmış bulunmaktadır.
İsrail, Gazze savaşında ilklerin şampiyonudur: Bir savaşta ilk kez bu kadar çok sivil öldüren, ilk kez bu kadar çok çocuk öldüren, ilk kez bu kadar çok kadın öldüren, ilk kez bir mülteci kampına kara, hava ve deniz kuvvetleriyle ortak operasyon düzenleyen, ilk kez hastane basan, ilk kez hasta yatağında hasta öldüren, ilk kez güvenli bölgede katliam yapan, ilk kez Gazze’deki bu soykırımla ilgili o kadar çok “ilk kezi” var ki İsrail’in saymakla bitmez.
Bu yazı bir yazı değil bir mersiyedir. Filistinlilerin gözyaşı içinde çırpınan alem-i İslamın mersiyesidir. O nedenle yazıyı Şaire Canan Köksal’ın, Asra Yemin Olsun isimli şiiriyle sonlandırıyorum:
 “Ne zaman, çocukların oyununu gölgelemez
Silahların soğuk demiri
Ne zaman kurşunlar yoksulun kalbindeki ışığı hedef almaz
Ne zaman Afrika sol yanımı acıtmaz
Ne zaman Filistin sürmeli gözleriyle
Gülümseyerek uyanır sabaha
Gözlerimden dökülen yaşlarla geleceğim
Yemin olsun”

Tarih: 23 Haziran 2024 Pazar    Hit: 998
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol