25 Mart 2023 Cumartesi   

Bekir Taner ATEŞ / BATİAD Yön. Kur. Bşk. / Üretimin Sesi

2023

 

Değerli Paşavizyon okuyucuları, öncelikle her birinizi en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 2023 yılının her birinize hayırlar getirmesini diliyorum.
Bu sadece bir rakam bir sözcük yada sadece bir yıl değildir. 2023 Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yıldönümüdür.
Öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle anıyorum. Hayatta olanlara uzun ömür diliyorum.
Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar Türkiye Cumhuriyetinin daha ileriye gitmesi için çaba gösteren tüm yönetenlerimize de şükranlarımı sunuyorum.
Değerli okuyucular;
Bu yıl tarihe şahitlik edeceğiz. Pek az vatandaşımıza nasip olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılını kutlayıp, inşaallah ikinci 100. yılın ilk günlerinede şahitlik edeceğiz.
85 milyon olarak ne kadar gururlansak azdır.
Cumhuriyet bizlere bağımsızlığı,
Onurlu yaşamayı,
Kadın erkek eşitliğini,
Seçme seçilme hakkı gibi birçok kazanımları sağlamıştır.
Cumhuriyet sayesinde, ülkemizin neresinden olursak olalım, bu ülkenin her yerinde birinci sınıf vatandaş olmayı, müteşebbisliği elde ettik. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmamız mümkündür.
Yapmamız gereken Cumhuriyete ve onun kazanımlarına dört elle sarılıp bizden sonraki nesillere daha demokratik daha refah daha güvenli olarak bayrağı devretmek olmalıdır.
Değerli okuyucular;
2023’ün bir diğer önemi de bu yıl yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerimizdir. Bu sürecinde ülkemize yakışır bir şekilde tamamlanmasını diliyorum.
Sizlere biraz da Bayrampaşa Tekstil Merkezinden bahsetmek istiyorum.
Seneyi hamdolsun kazasız belasız tamamladık önceki yazımlarımda bahsetmiştim,
Enerji, elektirik ve doğalgaz fiyatlarının çok aşırı artması üretimimizin önündeki en büyük sorun olarak durmakta. Bu konu bizi iki yönlü zorlamakta. Enerji fiyatları ihracat pazarlarımızda da arttığından dolayı ihracatımız dokuzuncu ay itibari ile bir önceki yılın ayni dönemine göre gerilemeye başladı.
Aralık ayı sonu itibari ile sanayideki elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan indirim bu açıdan çok faydalı ve önemli olmuştur. Fakat yeterli değildir.
Bu iki kalemde beklentim yılın ilk 6 ayında mevcut fiyatlarda yüzde 50 indirim olmasıdır.
Karadeniz gazınızın devreye girmesi, Rusya-Ukrayna savaşının etkisinin azalması ile bu indirimlerin olabileceğini düşünüyorum. Bu olduğu takdirde ülkemizde çok fazla artan enflasyon rakamlarının da hızla düşeceğini, neticesinde hane halkının ve tüm vatandaşlarımızın daha rahat edeceği günlere ulaşacağınızı öngörmekteyim.
Yaşadığımız bir başka sorun maalesef bu yıl ülkemizde yağış çok az.
Belki ağır kış yaşamadığınızdan ısınma giderimizde bir miktar avantajlıyız. Fakat olmayan yağış özellikle içme suyu sağlayan barajlarımızda alarm çalmakta.Tarımda telafisi olmayan ürün kayıplarını da peşinden getirecektir.
Dileğim en kısa zamanda ülkemizin her yerinin yeterli yağış almasıdır.
Sözlerime burada son verirken hepinize sağlık diliyorum, hoşçakalın...


Tarih: 15 Ocak 2023 Pazar    Hit: 1436
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol