24 Haziran 2024 Pazartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

YENİ TRANSFERLER YENİ UMUTLAR

 

Merhaba Paşavizyon okuyucuları. Sezon başladı ve ilk 6 hafta geride kaldı. Transfer sezonu da kapandı sonunda. Yoksa duyumculardan ve şişirilmiş haberlerden artık gına gelmişti. Başka bir isimle uyuyup başka bir isimle uyanıyorduk adeta. Neyse ki sonunda bitti. Bitti ki Avrupa da transfer sezonu kapanmasıyla adeta Eylül ilk haftası akşam pazarına döndü piyasa. Akabinde isimler de arka arkaya geldi. Şimdi takımların transferlerini ve mevcut durumlarını oynadığı futbolu değerlendirmek gerek.
Önceliği şampiyon Trabzonspor’a vermek istiyorum. Mevcut şampiyon kadrolarını korudular. Marc Bartra, Trabzonda çok alarm veriyor. Hiç beğenmedim. Barcelona’da oynamış bir oyuncunun bu kadar geriye gideceğini düşünmezdim. O takımın arkasını toplasın diye alınmış ama takım onun arkasını topluyor. Yusuf Yazıcı geri döndü. Frikikte çok tartışma çıkabilir çok kaliteli ayak var. Fenerbahçe’nin transfer etmek istediği Maxi Gomez’i getirerek, İstanbul takımlarına “Artık transfer piyasasında bizim de sözümüz geçiyor” mesajı verdiler. Trabzon, Avrupa da hayal kırıklığı ile başlasa da ligde ihtiyacı kadar oyunla mevcut pozisyonunu koruyor. Lig uzun ama Trabzon çok kırılgan bu futbolla mutlu sona yaklaşmalarını zor görüyorum. Eren Elmalı, Türk Milli takımının değişilmez sol beki olur. Cornelius’u  Kopenhaga gönderdiler doğru hamle. Trabzonun daha harekeli olması lazım. Çok durağan oynuyorlar.
Gelelim Fenerbahçe’ye. Tekrardan sil baştan yeni oyuncu grubu kendilerine denk rakiplere oynamasalar da yeni oyuncu grubunun ofansif olmasına bayıldım. O eski Aykut Kocaman futbolu havası yok takımda. 2’yi buldu 3’ü bulmak istiyor. Jorge Jesus seyir zevki olarak Fenerbahçe ye hava kattı. Seyircinin de özlediği futbol buydu ama defansif olarak Fenerbahçe çok kötü. Kendilerine denk rakiplere karşı oynadıkları zaman ne yapacaklarını çok merak ediyorum. Ama genel itibariyle Kim in yerine alınan Gustava Hengique taraftara çok saç baş yordurtucak gibi duruyor. UEFA’da Fenerbahçe den güzel başarılar bekliyorum. Ofansif anlayış çok  iyi fakat savunma çok kötü. Ligimizi bilen Batshuayi de geldi. Fener fazlalıklarından kurtulup iskelet kadrosunu kurması lazım. Bu da onlara handikap yazar.
Galatasaray felaket kötü geçen bir sezonun ardından iyi transferler yaptı fakat o kadar çok oyuncu alındı ki takım yol geçen hanına döndü. Öyle isimler geldiki bir gecede 5 uçak indirdiler. İcardi, Rashica, Ross, Yusuf, Mata son dakika yapılan hamleler.  Galatasaray çok büyük bir zar attı. ‘Şampiyonluk yarışının en büyük favorisi benim” dese de maçlar sahada oynanılıp kazanıyor. Taraftarlar yıllarca özlemini çektikleri ve bekledikleri hareketli transfer sezonunu sonunda güzelce noktayı koydular. Ama içlerinden bir oyuncu var ki Arda Güler gibi pırıl prıl bir yıldız. Yusuf Demir’in çok büyük transfer başarısı olduğunu düşünüyorum. Arda Güler ile birlikte oyun görüşü ve klaslığıyla bizi mest edecekler. Bu arada Gomis’i biri durdursun. Seferovic’i yedek kulübesine gönderdi. O kadar isim var ki takım adeta Los Galaktikos’a dönüştü. Avrupa’ya gidemeyen Cimbom adeta Avrupa’yı İstanbul’a getirdi.Bu kadar kaliteli ayaklar içinde  havasını yakalamış, seyiricisiyle bütünleşen Galatasaray’ın önüne çıkacak tüm takımlara Allah kolaylık versin. Çok tehlikeli oldular. Son dakikalarda kazanılan galibiyetler takımı ekstra havaya sokar.
Beşiktaş’a gelirsek, aranılan forveti buldular. Muleka ve Weghorst’u çok beğendim. ADelle Ali’nin zamana ihtiyacı var. Tayfur Bingölde en sonunda alınabildi. Onun için en iyisini dilerim. Artık Beşiktaş’a gitmek için ilan vermediği kaldı.Oynanan topa gelecek olursak Beşiktaş fena değil ama transfer de daha mütevazi kaldılar rakiplerine karşı üstüne üstlük evlatlarını kaptılardılar. Serdar’ı Braga ya Emirhan’ı Torinoya kaptırdılar. Bence bu onlara ders olur. Bir daha böyle hataya düşmezler. Toplamda iki oyuncudan en az 30 milyon Euro kasasına koyması gerekirdi Beşiktaşın. Maalesef menajer kurbanı mı ne kurbanı bilemeyiz. Ama şunu diyebiliriz ki her iki taraf hem oyuncu hem de kulüpleri açısından hayırlı olsun. Oynanan top fena değil. Çok mu iyi hayır ama formda olurlarsa Kara Kartal’ın kabus gibi çökeceğinden şüphem yok. Forvetleri çok beğendim. ŞAMPİYON İstanbul takımlarından biri olur. Küme düşme adaylarıda diğer İstanbul takımları. Lig uzun maraton konuşmak için erken ama gözlemlerimiz bu yönde.
Son olarak Avrupa da yitip giden puanların artık geri gelmesini tüm Avrupa da boy gösteren takımlarımızın toplayabildikleri kadar puan toplamalarını , Türk takımlarının Avrupa’nın her alanda bizi en iyi şekilde temsil etmesini dilerim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.Tarih: 17 Eylül 2022 Cumartesi    Hit: 997
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol