21 Temmuz 2024 Pazar   

SREBRENİCA ANMA KOŞUSU

SREBRENİCA ANMA KOŞUSU
 

Srebrenitsa Boşnak Soykırımı 29.Yılı anma ekinlikleri kapsamında, Bakırköy Belediyesi destekleri, Türkiye Bosna Sancak Derneği, Bosna Sancak Akademi Kültür Tarih Vakfı, Rumeli Eğtim Vakfı ile birlikte düzenlenen ve bu yıl 4.sü gerçekleştirilen Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırım Anma Koşusu, Yeşilköy Florya Sahil Balıkçılar Meydanında gerçekleşti.
Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Koşusu'na yaklaşık bin kişi katıldı.
Rumeli Balkan camiasının sivil toplum örgütleri ve spor kulüplerinin destek verdiği organizasyonda katılımcılar 1995 yılında Srebrenica'da soykırım kurbanı olan 8372 kişinin anısına 8372 metrelik saygı parkurunda koştu.

SOYKIRIMA KARŞI MESAJLAR
4. Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırım Anma Koşusu etkinliğine, Bakırköy Belediye Başkanı Ayşegül Ovalıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve yönetim kurulu, Bosna Hersek Başkonsolosu Dragan Mihaljevic, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Ziyade ve yönetim kurulu üyeleri Bosna Sancak  Akademik Kültür ve Tarih Başkanı Prof. Dr. Adem Fazlıoğlu, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan Mutlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Anma etkinliğine CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da birer mesaj gönderdi.
Bakırköy Belediye Başkanı Ayşegül Ovalıoğlu yaptığı konuşmada, bir doktor olarak, yaşamını insan hayatını kurtarmaya adanmış bir meslek sahibi olarak Srebrenitsa katliamının kendisinde çok daha derin ve yıkıcı bir anlamı olduğunu belirterek, “Yaşanan katliam, insanlık onuruna ve değerine yapılan en büyük ihlallerden biridir. Kaybettiğimiz canların yürekleri acıyla yanan annelerin çocukları ve tüm Boşnakların sonsuz çığlığını hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

DÜN SREBRENİTSA BUGÜN FİLİSTİN
Srebrenitsa'da katledilen 8 bin 372 insanı anarak konuşmasına başlayan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik,  Aliyev İzzetbegoviç'in “unutulan katliamlar tekrar edilir” sözlerini hatırlatarak “Bu anlamıyla unutmamak çok önemli. Bir başka cümlede şöyledir; ‘Dünyanın canı neresinden yanıyorsa başkenti orasıdır’. 1995 yılında başkent Srebrenitsa'ydı bugün dünyanın başkenti Filistin. Bugün Filistin'de masum çocuklar, kadınlar, insanlar katlediliyor. Filistin'deki soykırımında katliamlarında bir an önce sona ermesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan Mutlu; “Srebrenica’da hayatını kaybeden 8 bin 372 yurttaşı 8 bin 372 metrelik ‘Saygı Parkuru’ ile anıldığı “4.Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Koşusu” programına katıldık.  Vefat eden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Adem Fazlıoğlu, törene ev sahipliği yapan Bakırköy Belediye Başkanı Ayşegül Ovalıoğlu’na plaket verdi. Törenin sonunda Srebrenica Soykırımı’nda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiyi anmak için 8 bin 372 metrelik “Saygı Parkuru” start çizgisine geçildi ve anma koşu gerçekleştirildi.

Tarih: 09 Temmuz 2024 Salı    Hit: 1102

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol