15 Ekim 2021 Cuma   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

SANCAK - NOVİ PAZAR

 

KIYMETLİ DOSTLAR, 1 Eylül 2021 Çarşamba günü Balkanlarda Sancak-Novi Pazar’da önemli ve  güzel bir olay gerçekleşti. Oldukça heyecanlandık ve gurur duyduk. Bu heyecan ve gururu yakından tatmak için de oraya gittik,bu büyük mutluluğa bizzat yerinde şahit olduk.
Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde Yeni Pazar – Novi Pazar’da Türkiye Başkonsolosluğunun resmi açılışı yapıldı. Bu hadise Sancak bölgesinde yaşayan Boşnaklar için oldukça önemli bir gelişmedir.  
Açılışa Türkiye Cumhuriyeti adına Dışişleri Bakanımız  Mevlüt Çavuşoğlu  katılırken, Sırbistan adına da Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic katıldı. Ayrıca Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ve Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol  da açılış törenindeydi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açılış törenine video mesaj  gönderdi. Yapılan açıklama ve konuşmalarda Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla bu konsolosluğun açıldığına vurgu yapılsa da, esasında Türkiye’nin Sancak bölgesinde Boşnak nüfusun oldukça fazla olması nedeniyle onlarla olan ilişkilerini güçlendirmek ve onlara bir nevi manevi anlamda sahip çıkmak için böyle bir girişimde bulunduğunu başta bizler olmak üzere herkes biliyor.
Kıymetli dostlar, Sancak bölgesi oldukça önemli, hassas ve nazik bir bölge. Tarih boyunca da hep böyle olmuştu.
Şimdi kısaca Sancak bölgesi ve Novi Pazar’ın geçmişine bir bakalım.
Yeni Pazar, Boşnakça Novi Pazar olarak bilinen yer; Sırbistan sınırları içinde, Sancak bölgesinde bir şehir ve belediye merkezidir. Sancak bölgesinin, Sırbistan bölümünde kalmış kısmının merkezidir. Sırbistan-Kosova sınırına yakın bir konumdadır. Yüzölçümü 742 km², nüfusu  130.000 civarındadır.
Tarihi kayıtlara göre Yeni Pazar, 1459-1461 yıllarında Saraybosna’nın da kurucusu olan İsa Bey tarafından kurulmuştur. Şehre dair ilk kayıt 15. yüzyıla aittir. Bu kayıtta şehir, Dubrovnik bölgesine bağlı bir kasaba olarak belirtilmiştir. 19. yüzyıl sonunda  idari dağılımda Kosova Vilayeti’nin Priştine Sancağı’na bağlı bir merkez olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehir, Balkanlar’ın genelinde ünlü bir şehir olmuştur. Osmanlı idaresinde şehir, Sancak bölgesinin kültür başkenti konumundadır. 1878 yılında, Berlin Kongresi ile beraber şehir, dünya tarafından da duyulmaya başlanmıştır. Bu dönemde Osmanlı Devleti ile batı devletleri arasındaki sorunlardan birisi de burası olmuştur. 1878 yılı, şehrin Osmanlı’dan koparılışının başlangıcıdır. Patlak veren Balkan Savaşları ile şehir 1912 yılında Sırbistan Krallığı tarafından işgal edilmiştir. 1912 sonrasındaki süreçte şehir, hızla önemini ve gücünü kaybedip sıradan bir şehir hâlini almıştır.
Novi Pazar şehri, Kosova-Karadağ-Sırbistan sınırının kesiştiği  Sancak bölgesinde yer almaktadır. Belgrad’ın 290 km güneyinde yer alan Yeni Pazar, İbre Nehri mevkiinde ilerleyen eski yol üzerinde bulunur. Bu yol güney yönünde Karadağ’ın başkenti Podgorica ve Adriyatik Denizi’ne doğru devam etmektedir.
Sancak bölgesi Sırbistan ve Karadağ’ın ayrılmasından sonra coğrafi bakımdan ikiye ayrılmıştır. Başkent, Yeni Pazar bu sebeple bölgenin Sırbistan kesiminde kalmıştır. Bölgenin en büyük şehri olmakla beraber Boşnakların yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Halkı büyük çoğunlukla Boşnaklardan oluşmaktadır.
Yeni Pazar, Taş Devri’ne kadar giden bir yerleşim geçmişine sahiptir. Şehir ve civarının eski devirlerdeki bu durumu, yakın devirlerde ve özellikle Osmanlı zamanındaki gelişmelerle şehre yeni bir hava katmıştır.
Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan Sancak bölgesi ve Novi Pazar, Osmanlı’dan sonra önemini yitirmeye yüz tutmuştur. Ancak son yirmi yılda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkanlara ve özellikle de Bosna ve Sancak bölgesine özel bir önem vermesiyle bölge tekrar eski cazibesini kazanmaya başlamıştır. O bölgenin halkından biri olmam münasebetiyle  Sancak bölgesine verdikleri  önemden ve yaptıkları hizmetlerden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Kalın sağlıcakla…

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 559
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol