10 Temmuz 2020 Cuma   

GÖÇ ŞARKISI YAYINDA

GÖÇ ŞARKISI YAYINDA
 

Balkan Coğrafyasının renklerini, kültürünü, dil ve farklılıklarını müzik notalarıyla birleştirme amaçlı Rumeli – Balkan müziğine genç bir soluk getirmek isteğiyle gazeteci Yusuf Emin ve SakoBand tarafından Balkan Vilayet müzik grubu kuruldu. Ata yurtları Balkanların özlenen melodilerini gün yüzüne çıkartma hedefli değişik projeler hazırladılar. İlk çalışmaları olan ‘’Göç Şarkısı’’ Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde yaşamış rahmetli Zeki Beba’nın eseri. Balkan Vilayet tiyatro oyunu için Zeki Beba tarafından kaleme alınmış ve bestesi Kaan Mazhar tarafından yapılan şarkının aranjör koltuğuna Ebrar Mazhar oturdu. Göç Şarkısı video klipi Okan Karamisa tarafından çekildi. Şiirde kullanılan düz yazılar ise İbrahim Dizman’a ait. Balkan Vilayet Grubuna bu projede sevilen sanatçı Onur Baytan eşlik ediyor. Her şarkının Müzikal altyapısını SakoBand yapacak. Ayrıca Göç Şarkısına ikinci solist olarak Makedonya göçmeni bir ailenin kızı olan Merve Akyıldız da eşlik ediyor. Hedefleri yılda 2 çalışma olan Balkan Vilayet Grubu Göç şarkısında; Boşnak, Arnavut ve Makedonyalı bireylerin vatanlarına vedasını anlatıyor. Bölgesel bir seyahat içeren şarkıda aslında ifade edilen en değerli noktayı İbrahim Dizman kaleme almış ‘’İnsan, Yurdundan bir kez kopmaya görsün, her yere gider de hiçbir yere gidemez’’. Bu değerli çalışmayı paylaşan ekip ilk çalışmalarında Onur Baytan’la çalışmaktan son derece mutlu. Balkan kökenli birçok sanatçıya ve şarkıya ver vermek isteyen ekip şimdiden diğer projeler için kolları sıvadı.


Niyetimiz Balkanlar'ı Türkiye’ye
bağlamak

İlk olarak Türkiye’de yaşayan Balkan kökenli ses sanatçılarıyla aynı projede yer almayı hedefleyen Balkan Vilayet grubu daha sonra Balkanlarda ve dünyaca ün yapmış Balkan kökenli isimlerle aynı sahneyi paylaşmak. Şimdiden Suzan Kardeş, Havva Karakaş, Yeşim Salkım, Rumeli Ekrem ve Candan Erçetin gibi isimlerle proje yapmayı düşündüklerini belirttiler.


Rahmetli Zeki Beba’yı anmak istedik

Balkan Vilayet Müzik Grubu kurucusu Yusuf Emin ilk şarkı seçiminde ve bu grubu kurma amacını şu şekilde anlattı: ‘’Çok basit bir nedenle başladık. Değeri bir büyük rahmetli Zeki Beba’yı anmak için toplandık. Gostivarlılar Derneği Kadıköy şubesi destek olunca heyecanlandık. Sevgili Onur, Merve ve Sako Band tereddüt etmeden biz varız dediklerinde iş ciddiye bindi. Hazır böyle bir proje yaparken bunu tek seferde bırakmak olmazdı bizde devam ettirme kararı aldık’’.Özgeçmişleri


Yusuf Emin:
Yugoslavya’da doğdu Makedonya’da büyüdü. Eğitim almak için Türkiye’ye geldi. Ankara Üniversitesi
İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon bölümünden mezun olarak Tek Rumeli Tv’de işe başladı. Bir müddet Magazinkolik.com internet adresinde muhabirlik yapan Yusuf Emin, Balkan Medya Grubu uluslararası haber ajansında faal bir şekilde muhabirlik yapıyor ve Rumeli Tv’de program sunmaya devam ediyor.


Onur Baytan: 1995 yılında Tekirdağ’da doğmuştur. Eğitimini İstanbul Teknik
Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünde tamamlamıştır. 2015 yılında O Ses Türkiye yarışmasına katılmış ve Ebru Gündeş’in vokalliğini yapmıştır. Show Tv’de yayınlanan Yeni Gelin ve Melekler Şahit dizilerinde rol almış, Mahşer ve Yansın İstanbul adlı iki projeye sahiptir.


Merve Akyıldız: 25 Şubat 1994'te İzmir/Bornova'da doğan Merve Akyıldız, çok küçük yaşta şarkı söylemeye başladı. 11 yaşında ailesinin de yönlendirmesiyle Antalya Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünü kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok Klasik Müzik Festivallerine katılmış olup;
yarışmalardan derece ile dönmüştür. Fazıl Say'ın sanat yönetmenliğini yaptığı 13. Uluslararası Piyano Festivali "Genç Yetenekler Konseri" ve yine aynı yıl Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Genç Yetenekler Haftası'nda Mozart 21. Piyano Konçertosunu solist olarak seslendirdi.


Sako Band: Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Bosna kökenli ailelerin müziksever çocukları tarafından 2014 yılında İzmir’de kurulan Sako Band Balkanlardan gelen birçok sanatçıya eşlik etmiş ve Balkan müziğini farklı bir boyuta getirmeyi hedeflemektedir.


Balkan Vilayet/Onur Baytan: Göç şarkısı

Balkan Vilayet & Onur Baytan’ın, 3 Adım Müzik etiketiyle yayınlanan “Göç Şarkısı” isimli tekli çalışması, video klibiyle netd müzik’te.

Söz: Zeki Beba
Müzik: Kaan Mazhar
Şiir: İbrahim Dizman Vokal 1: Onur Baytan
Vokal 2: Merve Akyıldız
Anlatıcı: Yusuf Emin
Müzik: SakoBand
Düzenleme: Ebrar Mazhar
Yönetmen: Okan Karamisa, Rıza Serdar Çınar

netd müzik’te bu ay http://bit.ly/nd-buay
Yeni Hit Şarkılar http://bit.ly/nd-hit
Halk Müziği http://bit.ly/nd-halkmuzigi

Facebook http://bit.ly/nd-f
Twitter http://bit.ly/nd-tw
Instagram http://bit.ly/nd-ins
YouTube http://bit.ly/nd-yt


Tarih: 14 Mayıs 2020 Perşembe    Hit: 1367

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol