21 Temmuz 2024 Pazar   

ÇOCUĞUM OKULA ALIŞIR MI?

 

Okul öncesi eğitim, çocukların sosyalleşmesi ve becerilerinin gelişmesi için çok  önemli bir  adımdır. Anne- babalar, çocuklarını okula kayıt ettirmekle de onların gelişimini destekleyici güzel bir adım atmış olur.
Daha sonrasında çocuğun ayrılırken ağlaması, okulda ağlaması; biyolojik görünen fakat psikolojik olan çeşitli ağrılarının olması (karın ağrısı, baş ağrısı…)  anne- babaları endişeye düşürebilir.
“Acaba alışabilcek mi?”, “Doğru bir karar mı verdik?”, “Daha önce hiç ayrılmamıştık”, “Arkadaşı olur mu yoksa yalnız mı kalır?”, “Çok ağlar mı?, Yemek yer mi?” gibi düşünceler aklımıza gelebilir.
Evet… Anne- babadan hiç ayrılmamış bir çocuk için sıkıntılı ama kısa bir süreç olacaktır. Çocuğun öncesinde ebeveynden hiç ayrılmamış olması ve bunun ilk  tecrübesi olmasından dolayı  sıkıntı yaşaması normaldir.
Peki ne yapmalıyız?
• Kararlılık: Böyle bir durumda anne- babaya önemli bir rol düşmektedir. Bu da kararlı olmaktır. Çocuğunuz ağlayacak, sizinle gelebilmek için tüm olumsuzlukları sunacaktır. Belki bu sıkıntısından dolayı biyolojik sıkıntıları da  olacaktır (mide  bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, yemek yememek…vb).
• Çocuğunuzu  uzun uzun ikna etme çalışmasına  girmemeniz gerekiyor. Çünkü çocuğunuzun ağlamasıyla birlikte söylediği cümlelere dayanmanız zorlaşabilir.
• Okulu sevdirecek sözler söylemelisiniz. Zaten okulda vakit geçirdikçe, okulun eğlenceli bir ortam olduğunu anlayacaktır.
• Çocuğunuzun okuluna, öğretmenlerine olan inancınız ve güveniniz, çocuğunuzun okulu daha rahat benimsemesini sağlayacaktır.
• Genellikle ilk  zamanlar çocuğunuzun yanında belki gözlemci olarak durabilirsiniz. Fakat bunun  daha fazlasında çocuğun okula alışması zorlaşabilir. Bu durum uzun bir  süreye yayıldıkça kararlılığınız da azalabilir.
• Sabır: Çocuğunuzun  okula gitmemek  için yaptığı her davranışa karşı sabırlı olmalısınız. Emin olun; okuldan gelip size heyecanla her davranışı anlattığında buna değdiğini anlayacaksınız.
Ama çocuğum çok ağlıyor; Bırakamıyorum!
Genel olarak  okula ilk başlayan çocuklarda, ebeveynden ayrılırken ağlama davranışı görülebilir. Bırakırken çocuğa yaptığımız açıklama çok önemlidir.
“Biraz sonra geleceğim!” Biraz sonra kavramı geniş bir çizgidir. Çocuk bunu anlayamaz. Gözü kapıda olabilir. Daha net olmalıyız. Çıkış saatine yakın olan bir program söylenebilir. Örneğin, oyun  zamanından sonra çocukların çıkış saatiyse; “oyun zamanından sonra geleceğim” deyip gidebilmeliyiz, onu ikna için uğraşmamalıyız.
• Endişelenmeyin: Belki siz gidince ağlayacaktır;  belki birkaç gün, belki biraz daha uzun bir süre (bu durum çocuk, ebeveyn ve öğretmen arasındaki güven ilişkisine bağlı olarak  değişebilir). Unutmayın ki;  çocuğunuz okula alıştığında, bunun olumlu geri bildirimi sizi mutlu edecektir.
Her zaman söylediğimiz gibi çocukların okula alışmasında en önemli adım: Ebeveynlerin kararlı ve sabırlı olmasıdır. Çocuğunuz bunu hissedince bu süreci aşmanız daha kolay olacaktır.

Tarih: 23 Eylül 2023 Cumartesi    Hit: 1196
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol