24 Haziran 2024 Pazartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

BİR KOLTUK UĞRUNA NELER OLUYOR?

 

Geleneklerimize göre birey için en önemli konulardan biri ''şerefidir'' ve bir olay bir konu hakkında şeref sözü veren kişiye itibar edilir. Çünkü kendi şahsı için verdiği bir teminattır, kimse bu verdiği şeref sözünün altında kalmak istemez, bilir ki tuttuğu sözü yerine getirmemek kişiyi ''şerefsiz'' yapar. Normal bir birey bu duruma düşmez, düşmek istemez.
Mart ayında Türk siyaseti enteresan, tarihte pek yaşanmamış olayların çok kısa bir zaman diliminde şahit oldu.
Malumunuz olduğu üzere 2022 yılında oluşan veya bazı iddialara göre oluşturulan bir masa ve masanın ortakları arasında dudakları uçaklatan olaylara, zoraki ortaklıklara, birbirlerine hakaretlere şahit oluyoruz.
Hatta bu masayı oluşturan ortaklardan bazılarının masayı ''kumar masasına'' benzettiğine şahit oluyoruz. Bu en ağır sözlere rağmen, hangi gücün etkisinde ve kontrolünde beraber oturmaya devam ediyorlar.
Bu masanın kuruluşundan bu yana ilginç bulduğum ve normal bir insanı şaşırtacak olaylar ve beyanları sizlerle paylaşmak istiyorum.
''Bir partinin Genel Başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmamalı. Bir partinin Genel Başkanı velev ki seçildi... Nasıl gidecek namusu ve şerefi üzerine yemin edecek ben tarafsız olacağım diye. Benim namusum ve şerefim bu kadar ucuz mu? Ben nasıl namusum ve şerefim üzerine tarih huzurunda ve büyük Türk milletinin önünde diyeceğim ki 'tarafsız davranacağım'. Yahu o zaman demezler mi kardeşim sen nasıl falan partinin üyesisin.''
Bu sözleri söyleyen parti başkanı kimdir?
Parti Genel Başkanlarının Cumhurbaşkanı adayı olmasını yukarıda belirttiği gibi en ağır şekilde eleştiren, aday olması durumunda ''namus ve şerefin'' bu kadar ucuz olamayacağını söyleyen ve Cumhurbaşkanı yeminini edemeyeceğini ifade eden parti genel başkanı kimdir?
Altılı masadan (pardon 6+1 ki buradaki +1 hepsinin üzerinde ayar veriyor, genel başkanı cezaevinde olan) bir parti genel başkanı, bir tv kanalında altılı masanın aylardır bitmek bilmeyen Cumhurbaşkanı adayı belirleme koşuşturmasından bahsederken bu işin “beyaz duman” ile neticeleneceğini söyledi ve “En sonunda altılı masadan bir beyaz duman tütecek. Beyaz duman tüttüğünde de diyeceğiz ki hayırlı olsun” sözlerini etti.
Bahsedilen “beyaz duman”ın ne olduğunu herhalde bilirsiniz: Papalık makamı herhangi bir sebeple boşaldığında kardinaller yeni Papa’yı seçmek için Vatikan’daki Sistine Kilisesi’ne kapanıp dünya ile teması keser, oylama üstüne oylama yaparlar. Sonuç vermeyen her oylamanın ardından kilisenin bacasından siyah duman yükselir, yeni Papa seçildiği zaman beyaz duman görünür.
Masadaki bu genel başkan ''beyaz duman'' demekle işte bunu kastediyor ama benzetmesinde korkunç bir garabet var.
Altılı masada sanki Cumhurbaşkanı adayı değil, papa seçiliyor!
Sizce bu beyanatı hangi parti lideri verdi ve bu masanın adayı açıklanırken hangi partinin önünde beyaz duman yükseldi?
İlerleyen aylarda uzaktan kumanda ile Türkiye'yi yönetme hedefinde olan bu benzemezlerden oluşan masanın yaptıklarını paylaşmaya devam edeceğim.
Karar ve değerlendirmesini yapmayı sizin takdirinize bırakıyorum.
***
Bu arada Mart ayında mensubu olduğum dünyanın en iyi yerel gazetesi alan Paşavizyon Gazetesi 15. yılına girdi. Yerel gazetecilikteki Paşavizyon’un bu üstün başarısını tebrik eder daha nice 15 yıllara temennisiyle. Selamlar saygılar...

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 1178
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol