25 Ekim 2020 Pazar   

Belma DOĞRU / Psikolog Gözüyle / Uzm. Klinik Psikolog

BAŞKALARININ NE DÜŞÜNDÜĞÜ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ

 

İNSANLAR, başkalarının zihinlerinde ve düşüncelerinde nasıl bir izlenim bırakacaklarından çoğu zaman oldukça endişe duyarlar. Bu nedenle, bizim için ne düşündükleri hakkındaki fikirlerine gereğinden fazlaca anlam yüklemiş olurlar. Başkaları üzerinde olumlu bir etki bırakma çabamız ve olumlu bir etki bıraktığımızı fark ettiğimizde de, içten içe mutlu olup gurur duymamız bu yüzdendir. Bu cümle adeta çocukluktan gelen köklerimizi hatırlatır. “Başkaları ne düşünür, elalem ne der” düşüncesinin temelini oluşturur. Küçükken öğretilen kendi düşünce ve isteklerimizi göz ardı edip sürekli başkalarının hakkımızda ne düşüneceğini, onların zihninde nasıl bir imaj oluşturacağımızı düşünüp ona göre hareket etmek zorunda bırakılmak. Ancak o zaman ebeveynlerimizin memnuniyetini, onayını ve takdirini kazanabilirdik. “Hiç bizi düşünmüyor musun sen insanlar ne der diye!”, “O mesleği okuma işsiz kalırsın görmüyor musun milleti!”, “Gitmezsen ayıp olur sonra arkandan laf ederler!” gibi cümleler ile örnekler çoğaltılabilir.
“El alem ne der” diye düşünen biri aslında şunu demektedir. “Hayatta olmak ve huzurlu yaşamak benim için önemli değildir.” Önemli olan başkalarının bizim hakkımızda ne düşündükleridir. Başkalarının kendisi hakkındaki fikirlerine çok fazla değer veren biri, kendi özünden çok başkalarının kafasında oluşturduğu kendilerine (imgeye) değer veriyorlardır. Kendi öz değerini ve ne kadar önemli olduğunu kendisi fark etmiyordur da bir başkasının bunu belirlemesine izin veriyordur. 
Başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünün bu kadar önemli olmasının sebeplerinden biri de sevilme ve kabul görme düşüncesi olabilir. Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışan ve bu anlayışa sahip olan bireyler, “başkalarını memnun edersem mutlu ve güvende olurum” ya da “ başkalarının onayını kazanırsam hakkımda iyi düşünürler” inancıyla yaşarlar. Oysaki farklı bireysel özelliklere sahip her bir bireyi mutlu etmek gerçek dışı bir düşüncedir. 
Kendi değerimizi insanların bizim hakkımızda ki düşüncelerine bağlarsak, insanların bizim hakkımızda ne düşündüğü de bizim değerimiz olur.
Başkalarının gözünde kim olduğuna ya da ne olduğuna değil de, insan kendi içinde ne olduğuna ve kendi için değerinin ne olduğuna bakmalıdır. Aksi halde kendi değerini bir başkasının belirlemesine izin vermektir. Kendiniz için bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz? O halde başkalarıyla ilgili başlayan cümleleri bırakın! Başkalarının ne dediği, ne düşündüğü neden bu kadar önemli? Seni sen yapan şeyler onların senin hakkında ne düşündüğü mü? Yoksa senin hakkında düşünebileceğini varsaydığın düşünceler mi? 
Hakkınızda kim ne derse desin! Önemli olan siz kendi hakkınızda ne diyorsunuz, ne düşünüyorsunuz. Tüm kusurlarınıza rağmen işe önce kendinizi sevip, kendinize değer vermekle başlayın.

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 6078
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol