01 Aralık 2023 Cuma   

İSRAİL MENŞEİLİ ÜRÜNLERE BOYKOT

İSRAİL MENŞEİLİ ÜRÜNLERE BOYKOT
 

Filistin'de sistematik olarak yıllardır katliam yapan işgalci İsrail devleti, Gazze’ye yaptığı saldırılarda son bir ayda 4 bin 800'ü çocuk, 2 bin 550'si kadın olmak üzere 10 bin Filistinliyi katletti. Saldırılarda en az 24 bin kişi yaralandı.
Bazı global markalar da İsrail'in katliamlarına maddi ve manevi destek vermekten geri durmadı. Başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde İsrail destekçisi markalara karşı boykot kampanyası başlatıldı. Kamu kurumları, yerel yönetimler ve bazı özel sektör kuruluşları, İsrail iltisaklı firmaların ürünlerini kullanmama kararı aldı. AK Parti ve MHP yönetiminde olan belediyeler peş peşe açıklamalarda bulunarak boykot kampanyasına destek olacaklarını bildirdi. Üniversiteler de aynı şekilde İsrail ürünlerini kullanmayacaklarını ve yerli malını önceleyeceklerini açıkladı.
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için birçok belediye, tesis, kafeterya ve işletmelerinde İsrail menşeli ürünlerin satılmayacağı bildirildi.

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ BOYKOTA KATILDI
İsrail menşeili ürünlerin satışına karşı boykot kampanyasına Bayrampaşa Belediyesi de katıldı. 
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Filistin’de savaş suçu işleyen ve soykırım yapan terör devleti İsrail’in ürünleri sosyal tesislerimizde satılmamaktadır. Filistinli kardeşlerimizin canına, malına ve toprağına kasteden siyonistlere destek olan tüm ürün ve hizmetleri boykot ediyoruz. Daima Filistin’in yanındayız.” ifadelerine yer verdi.


BOYKOTA KATILAN GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ’NDEN VATANDAŞLARDAN İSTEK
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da “Paşa Köşkü ve tüm sosyal tesislerimizde İsrail menşeili hiç bir ürün satılmamaktadır. Filistin'in haklı mücadelesinde zalimliğe ve haksızlığa karşı tarafımız açık ve nettir. Filistin’in yanındayız” açıklamasını yaptı.
Bu arada birçok vatandaş da Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne belediye binası yanındaki kültür merkezinde bulunan İsrail menşeili 
fast-food firmasnının kapatılması çağrısında bulundu.

EYÜPSULTAN BELEDİYE BAŞKANI KÖKEN: FİLİSTİN'İN YANINDA ZALİMLERİN KARŞISINDAYIZ
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ''Filistin'in yanında zalimlerin karşısındayız. Belediyemize ait tesislerde işgalci İsrail'e ait markaların ürünleri satılmamaktadır'' açıklamasını yaptı.

CHP’Lİ BELEDİYELER SESSİZ
Gazze'de binlerce masumu katleden İsrail'i destekleyen markalara karşı başlatılan boykot kampanyasına kamu kurumları, mahalli idareler, üniversiteler ve bazı özel sektör kuruluşları dahil olurken, CHP'li belediyelerden henüz ses çıkmadı.

İBB’DE AK PARTİ. MHP VE İYİ PARTİLİ ÜYELERDEN AMBULANS
İstanbul’da ise sadece İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’ndeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Partili üyeler ise 3 hafta önce yapılan toplantıda kendi aralarında toplayacakları bağışlarla, Gazze’ye ambulans gönderilmesi konusunda ortak karar alınmıştı.

İSRAİL MALI OLMAYAN ÜRÜNLER NASIL ANLAŞILIR
İsrail boykotuna geçen vatandaşlar ise ülke ekonomisine katkı vermemek için harekete geçti. Giyimden temizliğe, gıdadan tütün ürünlerine kadar çok sayıda sektörde imzası bulunan İsrail markalarını satın almayı bıraktı.
İsrail malı olmayan markaları belirlemek için bazı kriterler bulunuyor. Özellikle barkodu 869 ile başlayan Türk markası ürünlerin alınabileceği, barkodu 50 ve 729 ile başlayanların İsrail kaynaklı olduğu için alınmaması söyleniyor. Bir ürünün veya markanın menşei, genellikle etiketlerinde veya web sitelerinde belirtilir. İsrail dışındaki bir ülkede üretilen ürünleri tercih etmek istiyorsanız, menşei bilgisine dikkat etmeniz gerekiyor. Öte yandan bazı markalar, ürünlerinin menşeini veya üretim sürecini şeffaf bir şekilde açıklıyor. Bu tür markalar, tüketicilere ürünlerinin nerede üretildiği konusunda daha fazla bilgi sunuyor.
Türkiye’nin barkod kodu 869. Fakat bazı yabancı firmalara ait ürünlerin kodu da 869 barkod kodu ile başlayabiliyor. Barkod’u 869 olsa dahi ürünler Türk Malı olmayabilir. Bu nedenle aldığınız ürünün “Made in” ibaresine de dikkat etmenizin gerektiği belirtiliyor.


Tarih: 06 Kasım 2023 Pazartesi    Hit: 1145

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol