15 Ekim 2021 Cuma   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

YAPAY ZEKA STRATEJİSİ VE Z KUŞAĞI

 

MERHABA sevgili Paşavizyon okurları. Sizlere bu yazımda yapay zeka stratejisinden ve Z kuşağı ile birlikle nasıl daha güçlü hale gelebileceğinden bahsedeceğim…
Bildiğiniz üzere artık her şey teknoloji ile tanıştı. Tüm kullandığımız aletler, akıllı ev sistemleri, insansız hava araçları ve daha bir sürü şey hayatımıza girdi. Tüm dünya yapay zeka üzerine çalışmalarına hız vererek geleceğe yatırım yapmaya başladı. Tabi ki geleceğimiz olan gençler yani Z kuşağı ileride yapay zeka’ya yön verecek ve ülkelerin kaderini belirleyecektir. Genç nüfusun yani Z kuşağının ülkemizde fazla olması da Türkiye açısından  büyük bir şans…
Konu ülkemiz açısından son derece önemli. Çünkü Z kuşağı nüfusumuz pek çok ülkenin toplam nüfusundan fazla. Bu da Türkiye’ye ciddi bir avantaj sağlıyor. Bu çerçevede önceliği beşerî sermaye yatırımına vermek şart.
Türkiye’nin ilk Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi 2021-2025 yılları arasında yapay zekanın istihdamı arttırma kapasitesinin geliştirilmesine öncelik veriliyor. Bu hedefi gerçekleştirmenin ilk şartı ise nitelikli insan kaynağından geçiyor. 2025'te bu alandaki istihdamın en az 50 bine ulaşması hedefleniyor. Fakat bu çerçevede bazı işler son bulacak. Bugünden bilinen bir gerçek yapay zekanın işsizlik yaratacağı ve mesleklerde ciddi bir dönüşüme neden olacağıdır. Bazı meslekler yok olurken yerine yeni meslekler çıkacak. O halde yapay zekâ süreci iyi yönetilip işgücü yapısal dönüşümlere hazırlanmalı ve gençler desteklenmelidir.
Bu çerçevede istihdamın yapısındaki yapay zekâ kaynaklı değişim de bunun ülke ekonomisindeki kullanım seviyesine göre şekillenecektir. İleri teknoloji kullanan gelişmiş ülkelerde yapay zekâ insan gücünün yerini daha hızlı alacak. Ucuz işgücünden yararlanan gelişen ülkelerde teknolojinin maliyet üzerindeki etkisi belirleyici rol oynayacaktır.”
Gelişen ülkelerde teknolojik ilerleme ekonomik büyümenin motoru olarak kabul edilecek ve bu durumda yapay zekâ, katma değeri yüksek üretim süreçlerine geçmek için bir fırsat olarak değerlendirilecek. Yapay zekâ kullanımı, özellikle genç nüfus için fırsatlar yaratma potansiyeline sahip. Yüksek katma değerli üretime yönelik uygulanması halinde yapay zekanın ekonomik olarak çok yüksek bir getirisi olacaktır. Bu yönde kullanılması halinde yapay zekanın ülke ekonomisini kalkındırma konusunda belirgin bir etkisi olacaktır.
Yapay zekanın yol açacağı en önemli değişimlerden biri de pek çok işin daha hızlı yapılması olacağı. Bu sayede tasarruf edilen zaman, emeğin daha verimli kullanılmasını sağlamak açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Yapay zeka da bazı işleri yok ederken yeni iş alanları ortaya çıkaracaktır. Yapay zekanın insan gücünün yerini almasıyla, insandan makinaya geçiş süreçlerini yönetmek karşımıza çıkabilecek en önemli zorluk olarak görünüyor.
Ülkemizin son dönemlerde yapay zeka ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlar ise takdir edilecek cinsten. Geleceğimiz olan gençlerimizin teknolojiye meraklı olması dilegiyle…

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 560
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol