24 Haziran 2024 Pazartesi   

TAHİR İLE ZÜHRE OYUNU

TAHİR İLE ZÜHRE OYUNU
 

Bayrampaşalı öğretmenlerin kurduğu “Tebeşir Tiyatro” yaklaşık 5 yıldır sergilediği oyunlar sanatseverler tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor.
Bugüne kadar Öğretmenler Günü, Taş Devri, Tahir İle Zühre ve Özlenen Çanakkale Ruhu adlı oyunlar sergileyen Tebeşir Tiyatro bugün de Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Demir Demirgil Salonu’nda saat 20.00’de “Tahir ile Zühre” adlı oyunlarını sergileyecek. Tiyatro oyununda Bayrampaşalı birçok müdür ve öğretmen rol alıyor.

Oyunun konusu
Tahir ile Zühre, bir Türk anonim halk hikâyesidir. Padişahın kızı olan Zühre ile vezirin oğlu Tahir'in ölümle son bulan aşk yolculuklarını anlatır. İkilinin birleşmesi Zühre’nin annesi tarafından engellenir. Sürgün edilen Tahir, Zühre’nin başka biriyle evlendirileceğini öğrenince geri döner. Tahir öldürülünce Zühre de buna dayanamaz ve kendi yaşamına son verir. Kabirlerinde büyüyen gül fidanı ve aralarındaki karaçalı geçmişlerini temsil eder.

Herkesi oyunumuza bekliyoruz
Tebeşir Tiyatro grubunda yer alan Ali Ülker Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kamil Akbulut yaptığı açıklamada, “Tebeşir Tiyatro, tebeşir tozuyla sahne tozunu harmanlamış öğretmenlerin kurduğu bir tiyatro topluluğudur. 2019 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 'Öğretmeniyle Güzel İstanbul' projesi kapsamında gönüllü öğretmenlerin bir araya gelmesiyle yolculuğumuz başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana farklı tarzlarda oyunlarla sahnede yer almıştır. Bayrampaşa Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Mecidiyeköy Büyük Sahne, Üsküdar Tekel Sahne gibi İstanbul’un farklı yerlerinde 15 kez sahneye çıkmıştır. Sınıfta bir öğrencinin hayatına dokunmanın vermiş olduğu o büyük hazzın aynısını aldığımız tiyatro oyunlarımızın büyümesi için sahnede var olmaya devam edeceğiz. Herkesi oyunumuza bekliyoruz” dedi.

 

 

Tarih: 11 Haziran 2024 Salı    Hit: 1135

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol