19 Mayıs 2024 Pazar   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

OYUMUZU HİZMET EDENE Mİ, TATİL YAPMAK İÇİN GELENE Mİ VERELİM!

 

İBB’de Kasım ayında yapılan Meclis toplantılarında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesi 516 milyar Türk Lirası olarak kabul edildi.
Bu bütçe yaklaşık olarak 17 milyar dolara eşdeğerdir. Bu bütçe sadece bir yılda kullanılacaktır.
Hani ''engelleniyoruz, paramız yok, bütçemiz yok'' yalan algısının cevabı yukarıda net bir şekilde veriliyor.
Söz konusu bütçe rakamı Avrupa’da yer alan birkaç ülkenin bütçe toplamını bile geçmektedir.
Bu ‘bütçeye sahip birinin’ engelleniyoruz demeye hakkı olamaz.
Bu bütçeye sahip birinin biz İstanbul'da yaşayan kişiler olarak bize hizmet etmesi için verilen paranın hangi  hizmetlerde kullanıldığını sorgulaması gerekir. İmamoğlu'nun kabul ettiğim tek bir beyanatı olmuştur.
Hani siyasileri değerlendirirken ''dönemleri  içinde verdikleri sözlere bakın, dönemleri sonunda verdikleri sözleri yerine getirmeyenleri tekrar seçmeyin''.
Aklınızda hiç İmamoğlu'nun seçilirken verdiği bir vaat veya vaatler var mı?
Bunlardan hangisini yaptığına dair aklınıza bir şey geliyor mu?
İstanbul'un en önemli sorunlarının başında;
Deprem ve kentsel dönüşüm
Ulaşım
Otopark
Döneminin başında İmamoğlu deprem riskine karşı İstanbul halkına 100 bin konut yapma sözü verdi, kaç adedini yaptı derseniz sadece 2 bin, yani verdiği sözün %2’sini yerine getirdi.
Burada bir parantez açmak gerekirse İstanbul'da kira artışının en büyük sebeplerinden biri de bu söz verip yapılmayan 98 bin konut yer almaktadır.
Ulaşım konusunda dönemi içinde 630 km metro yapma sözü veren İmamoğlu projelendirip ihale edip başladığı metro uzunluğu 1 cm bile yok.
Bir adet kavşak veya trafiği rahatlatacak projesi yok
Bu arada hakkını yememek lazım başardığı bir konu var o da İstanbul'u dünya metropollerinde trafiği en yoğun şehir sıralamasında birinci sıraya yükseltmek oldu.
Ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Otopark sorununu İstanbul'un gündeminden çıkaracağız, Transfer Merkezleri ile yeni yapılacak alanlarda 100 bin araçlık otopark sağlanacak. Mevcut otopark kapasitesini asansörlü sistemlerle iki katına çıkaracağız. ‘Park Et-Devam Et’ uygulaması ile park sonrası toplu ulaşım kullanımı ücretsiz olacak. ‘Mahalle Zonları’ oluşturularak, herkes kendi mahallesinde öncelikli ve ücretsiz parklanabilecek" diye vaatlerde bulunmuştu!
Sonuç ilave bir otopark yapmayan bir belediye başkan adayı. Araçlarımıza ücretsiz park etme sözü verip bizi kandıran bir belediye başkan adayı.
Gençlere dönük hiçbir vaadini tutmayan, ücretsiz ulaşım sözü verip gençlerin abonman kartlarına en yüksek zammı yapan bir belediye başkan adayı.
Zaman vaatlerinin hiçbirini tutmayan hatta verdiği vaatleri “hatırlamıyorum” diye cevaplayan “tatil bana yakışıyor” diyen adayı tatile gönderme vaktidir.
Eğer Murat Kurum'a oy verirseniz, deprem ve kentsel dönüşüm uygulaması ile İstanbul'a 650 bin konutun yapıldığı depreme karşı dayanıklı ve kiraların düştüğü bir şehir elde edeceğiz.
Eğer Murat Kurum'a oy verirseniz İstanbul'da metro uzunluğu iki katına çıkacak
Eğer Murat Kurum'a oy verirseniz İstanbul'da 250 bin otopark ile 122 km tünel kazandıracaksınız.
İstanbul'a hizmet etmeye mi, tatil yapmaya mı geleni seçeceksiniz?
Kararı siz vereceksiniz, son pişmanlık fayda etmiyor.

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1111
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol