24 Haziran 2024 Pazartesi   

Muhammed SANCAKTAR / Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkan Vekili / Geniş Açı

ÖĞRENCİ HAREKETLERİNİN, HAREKETSİZLİĞİ!

 

Kıymetli dostlar,
7 Ekim 2023'te başlayan İsrail-Filistin çatışmalarında, İsrail'in acımasız, orantısız ve hadsiz saldırıları sonucu 10 binlerce Filistinli kadın, çocuk ve her yaştan insan şehit oldu. 100 binlerce yaralı var, adeta Gazze'de taş üstünde taş kalmadı. Hayat şartları yaşanmaz hale geldi. Gazze kan ağlıyor.
Bu durum karşısında başta ülkemiz olmak üzere bazı ülkeler, çeşitli girişimlerde bulundular. Ülkemiz üstüne düşeni sanırım ‘Uluslararası İlişkiler Çerçevesi'nde yaptı, yapmaya devam ediyor. Fakat esas sivil toplum olarak, sivil hareket olarak insanların neler yaptığı çok önemli. Ülkemizde bazı sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri bununla ilgili bazı gösteriler, boykotlar, protestolar düzenlediler. Avrupa'da da buna benzer birçok gösteri, protesto düzenlendi. Ancak ülkemizde hemen hemen her konuda, her şeyde, yani neredeyse yemekhanede yediği yemeğin tadını beğenmeyip, tabağını beğenmeyip protesto eden, boykot eden, eylemlerde bulunan üniversite öğrencilerimizden maalesef şu ana kadar çıt yok.
Avrupa'nın birçok ülkesine baktığımız zaman birçok önde gelen köklü üniversiteler Gazze için ayakta, sokaklarda ve günlerdir süren protestolarda bulunuyorlar. Fakat ülkemizde başta Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik ve buna benzer birçok büyük ve köklü üniversitemizin sessiz kalması inanın bizi son derece düşündürüyor. Yani ülkemizde öğrenci hareketleri neden böyle değil? Neredeyse her şeyde öğrencilerimiz önayak olurken, özellikle Boğaziçi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi…. Bu üniversiteleri özellikle söylemek istiyorum. Çünkü bu üniversiteler ülkemizde hemen hemen her konuda öğrencileri ilgilendirsin veya ilgilendirmesin her konuda, adeta bu hareketlerin lokomotifi ve öncüsü oluyorlar. Fakat Gazze olaylarıyla ilgili bu iki üniversiteden ve diğer üniversitelerimizden çıt yok. Yani öğrencilerimiz, gençlerimiz bu insani drama acaba duyarsız mı kaldı? Duyarsız mı kalmak istiyor ya da bunları görmüyor mu? Veya  görmezden mi geliyor? Ya da neden bunu böyle yapıyor? İnanın bu bizi düşündürüyor.
Ülkemizde öğrenci hareketlerinin geçmişine baktığımızda özellikle 68 kuşağı olarak bilinen gençlik hareketinin en büyük destekçisi Filistin’in özgürlüğü için mücadele eden El-Fetih örgütü olmuştur.Türkiye’de öğrenci hareketlerinin adeta öncüsü olan sol hareketlerin tümü Filistin davasını başından beri desteklemiş ve bazıları Filistin direniş örgütleri tarafından da desteklenmiştir.
Meşhur 5. Filo protestosuyla övünen sol gençlik bugün Gazze’de yapılan soykırıma neden sessiz kalmaktadır?
Varoluş gayesini ABD, İsrail ve küresel emperyalizm olarak belirleyen hiç bir sol ve gençlik hareketin Gazze’de soykırıma sesi çıkmamaktadır. Açık söylemek gerekirse bu sessizlik milletimizi hem düşündürmekte hem de rahatsız etmektedir.
Burada öğrencilerimize bir sitemde bulunmak istiyorum. İşte bugün Avrupa'ya  baktığımız zaman Hollanda, Danimarka, Fransa, İngiltere, Almanya ve daha birçok Avrupa ülkesinde öğrenciler Gazze için sokaklarda yürüyor ve adeta yırtınırcasına eylemlerde bulunuyor. Gönül isterdi ki ülkemizin öğrencileri de adı üstünde universal olsaydı ve uluslararası duyarlılıklarını gösterseydi.
Bu vesileyle Gazze’de şehit olan tüm kardeşlerimize tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. İsrail'i bu saldırgan, bu kanun tanımaz, uluslararası hukuk tanımaz ve insanlık dışı barbar  davranışından dolayı kınıyorum.
Kalın sağlıcakla.

Tarih: 20 Mayıs 2024 Pazartesi    Hit: 1085
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol