24 Haziran 2024 Pazartesi   

BİLGE KRAL, BAYRAMPAŞA’DA ANILDI

BİLGE KRAL, BAYRAMPAŞA’DA ANILDI
 

Bosna’nın efsane lideri ‘Bilge Kral’ Aliya İzzetbegoviç, vefatının 20. yılında Bayrampaşa’da düzenlenen programla anıldı.
Bosna’nın efsane lideri Aliya İzzetbegoviç, vefatının 20. yılında, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayrampaşa Belediyesi ve Anadolu Mektebi’nin ortaklaşa düzenlediği programla Bayrampaşa’da anıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Mamur, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından Aliya İzzetbegoviç’in hayatı ve verdiği mücadelesi anlatıldı.
Aliya İzzetbegoviç’in lider ve önemli bir devlet adamı olmanın ötesinde önce İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i doğru anlama çabasında olan çok iyi bir Müslüman, çok okuyan ve okuduklarını hayata geçirmek, mücadeleye dönüştürmek hatta bu uğurda hapiste yatmayı göze alan bir insan olduğunu vurgulayan konuşmacılar Bosna’nın lideri olmadan önce iyi bir düşünür olduğu belirtildi. Hukuk eğitiminin yanı sıra batı felsefesini, İslam düşüncesini iyi okuduğu, özümsediği anlatıldı. Bilge Kral, Bilge Lider, Bilge Önder ve Bilge Öncü adlarıyla tanındığı da ifade edildi.
Programda konuşan Kaymakam Dr. Soner Şenel, “Aliya İzzetbegoviç bir dava ve mücadele adamı olmasının yanı sıra Batı’ya meydan okuyan yürekli bir Müslüman. Aliya İzzetbegoviç, bir devlet adamı ve aynı zamanda bir fikir adamıdır. Fikir dünyasının temelini, ‘İslam Deklarasyonu’ adlı eserinde bahsettiği İslam halklarının bir çatı altında toplanmaları zarureti oluşturur. Bu yolda karşılaşılacak engellerin nasıl aşılacağına değinir. Aliya İzzetbegoviç, Müslüman halkların hakiki istiklale kavuşabilmeleri için çok çalışmaları gerektiğini de söyler. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Atila Aydıner ise, “Bugün hala İslami, insani ve siyasi konularda Aliya İzzetbegoviç’ten öğreneceğimiz çok şey var. Bilge Kral, her şeyden önce insanlığın evrensel sorunları üzerine düşünen Müslüman bir mütefekkirdi. Baskılara boyun eğmeyen Aliya İzzetbegoviç, hayatının her döneminde toplumun önünde olmuş, halkının bağımsızlık savaşına öncülük etmiş, bugün liderlere rehberlik edecek kadar deneyimli bir liderdi” diye konuştu.
Hayatı boyunca Bosna’daki Müslümanlar için mücadele veren Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003'te Saraybosna'da vefat etmişti.

Tarih: 02 Kasım 2023 Perşembe    Hit: 1349

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol