24 Haziran 2024 Pazartesi   

BALKAN JUNİOR YAPILDI

BALKAN JUNİOR YAPILDI
 

Balkan ülkelerindeki mesleki liselerde okuyan öğrencilerin becerilerinin yarıştığı Balkan Junior Yarışması, 10. kez Türkiye’nin ev sahipliğinde İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlendi.
Öncelikli amacı Balkan ülkeleri arasındaki dostluğun ve kardeşliğin pekiştirilmesi ile Balkan ülkelerinde mesleki eğitim gören öğrencilerin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi olan ve bu amaçla 23-26 Mayıs tarihleri arasında İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10. kez düzenlendi.
Yarışmaya İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yanı sıra Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, Romanya ve Kuzey Makedonya temsilcileri olan Meslek Liseleri katıldı. Bosna Hersek ise bu seneki yarışmaya katılmadı.
Yarışmanın açılış töreni İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılırken, açılış törenine Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve sponsor firmaların yöneticileri de katıldı.

MUTLU: EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM
Törende konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hasan Mutlu, “Bende bir eğitimci olduğum için bu tür yarışmaları önemli ve değerli buluyorum. Gençlerimiz için mesleki gelişimlerle birlikte dostluklarının pekiştiği, aynı kültürü birlikte yaşadıkları güzel bir etkinlik olduğu için tüm emeği geçenleri kutluyorum. Bayrampaşa Belediyesi olarak gençlerimiz hem mesleki gelişimlerini arttırsın hem de dostluklarını pekiştirsin diye çalışıyoruz. Tüm misafirlerimize hoş geldin diyor, keyifli vakitler geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

GÜLER: İKİNCİ KEZ EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MUTLUYUZ
İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Deniz Mutlu Güler de yaptığı konuşmasında “Okulumuzun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Bayrampaşa ilçesinde yapılan bu organizasyona 7 ülkenin okul yöneticisi, öğretmeni ve öğrencileri katıldı. Yarışmanın ilkini de 2013 yılında Bayrampaşa’da yapmıştık. Bu organizasyon boyunca bize destek veren Bayrampaşa Belediyesi ve Belediye Başkanımız Sayın Hasan Mutlu ve tüm sponsor firmalara çok teşekkür ederiz. Balkan ülkeleriyle her yönde yapılan alışverişe bir de mesleki eğitimi katmayı amaçladık. Böylelikle mesleki eğitim gören öğrencilerimizin karşılıklı bilgi alışverişi sayesinde teknolojik gelişmelerden daha iyi haberdar olabileceklerdir” diye konuştu.

KUZEY MAKEDONYA BİRİNCİ OLDU 
İki aşamada yapılan yarışmada, ilk aşama teorik sınavdan geçen yarışmacı öğrenciler daha sonra ise uygulama sınavı ile becerilerini gösterdi. Yarışmasının sonunda Kuzey Makedonya 100 puanla birinci olurken, Sırbistan 99 puanla ikinci, Karadağ 95 puanla üçüncü, Slovenya 86 puanla dördüncü, Türkiye (İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) 71.5 puanla beşinci, Hırvatistan 65,5 puanla altıncı, Romanya ise 54.5 puanla yedinci sırayı aldı.

TURİSTİK GEZİ DÜZENLENDİ
Balkan ülkelerinden gelen ekiplere İstanbul turu da düzenlendi. Misafir ekiplere Panaroma 1453 Müzesi ve Miniatürk gezidirilirken, sponsor firmalardan Ezme Dürümevi’nde aynı zamanda yemek verildi.

Tarih: 31 Mayıs 2024 Cuma    Hit: 1179

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol