24 Haziran 2024 Pazartesi   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

‘YARISI BİZDEN’ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAMPANYASINA TALEP YAĞIYOR

 

İstanbul’daki riskli yapıların yenilenmesi için hazırlanan ‘yarısı bizden’ kensel dönüşüm kampanyasına talep yağıyor. Başvuru sayısı 560 bin bağımsız birime (konut ve işyeri) ulaştı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında başvurular 26 Nisan’da başladı. Evlerinin riskli olduğunu düşünen mülk sahibi vatandaşlar 29 Mayıs’a kadar e-devlet üzerinden başvuru yapacak. Ardından bakanlık uzmanları tarafından başvuruda bulunan binanın ön incelemesi yapılarak keşif raporu hazırlanacak. Gönüllülük esasıyla anlaşmaya varılan bina için protokol hazırlanarak proje aşamasına geçilecek. Ruhsat alma sürecinin ardından binanın boşaltılması sağlanacak. Bu süreçte 10 bin 500 TL taşınma ve aylık 5 bin 250 TL kira yardımı yapılırken, yeni evler 2 yılda tamamlanacak.
ÖDEMELER NASIL OLACAK?
2+1 evlerin maliyeti 1.5 milyon lira olacak. Bunun yarısını devlet karşılarken kalan 750 bin lira için 10 yıl vadeli TOKİ ödeme planı sunulacak. % 10, yani 75 bin lira peşinat ödeyen ev sahipleri aylık 5 bin 625 lira taksit ödeyecek. 3+1 evlerin maliyeti ise 1 milyon 800 bin lira olarak öngörüldü. Bu tip evlerde vatandaşa düşen pay 900 bin lira olacak. 90 bin lira peşinat ödeyenler aylık 6 bin 750 lira taksitle evini yenileyecek. Taksitler her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artış oranı ÜFE ve TÜFE oranlarında en düşük olanına göre artacak. Dileyenler TOKİ’ye borçlanmak yerine 0.79 faiz oranı ile kredi de çekebilecek.
İNŞAAT SEKTÖRÜ 2023 YILINDAN UMUTLU
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden kısa bir sonra kullanıldığı için Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir. Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’na göre, tüm endeksler yılı eşik değerin üzerinde tamamlamış görünmektedir. Özellikle Faaliyet Endeksi’nde ciddi bir yükseliş göze çarpmaktadır. Güven Endeksi’nin kritik değerin hemen üzerinde ve pozitif tarafta yer aldığı görülmektedir. Beklenti Endeksi ise 2022 yılında ilk kez eşik değeri aşmıştır. Hazır Beton Endeksi her 3 endeksin etkisi ile yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Her 3 endekste de, geçen yılın aynı ayına göre yükselme görülmüştür. Özellikle Faaliyet Endeksi’ndeki yükseliş diğerlerine kıyasla daha çok öne çıkmaktadır. Bu pozitif hareketin arkasında, hava şartlarının mevsim normallerinin dışında geçmesinin etkisi olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra Güven Endeksi’ndeki yükseliş, son dönemde açıklanan destek paketleri ve yeni projeler sonrasında inşaat sektörünün hareketleneceğine dair inancın göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye ekonomisi 9 çeyrektir pozitif büyüme göstermektedir. İnşaat sektörü ise bu 9 çeyreğin 6’sında küçülmüştür. Türkiye ekonomisi içerisinde en fazla daralan inşaat sektörünün, yılın son çeyreğine de küçülme ile girdiği görülmektedir. İnşaatın 2022 yılının üçüncü çeyreğindeki %14’lük daralma oranı son dönemlerdeki en yüksek gerilemeye işaret etmektedir. İnşaat sektörü hâlâ gerçek potansiyelini ortaya koyamamaktadır. Kasım ayı itibarıyla ipotekli konut satışlarındaki %57’yi bulan azalma, konut sektöründe finansmana erişimin ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Bakanlıklarımızın farklı finansman modellerini hayata geçirmeleri ile birlikte bu sorunun azalacağı ve inşaat sektörünün tırmanışa geçeceği düşünülmektedir.” dedi.

Tarih: 19 Mayıs 2023 Cuma    Hit: 1247
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol