19 Mayıs 2022 Perşembe   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

TOGG CES 2022’YE DAMGASINI VURDU

 

Merhabalar, saygıdeğer Paşavizyon okurları. Öncelikle yeni yılda da Paşavizyon ailesinde olmak ve sizlerle buluşmak benim için mutluluk verici ve çok kıymetli... Tabi ki Paşavizyon Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemil Sağlam’a bu fırsatı bize  verdiği için ve 2018 yılından beri yazılarımı siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için  teşekkür ediyorum.
Bildiğiniz üzere Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrindeki Consumer Electronic Show Fuarı’nda geçtiğimiz günlerde sergilenerek ilk kez dünya sahnesine çıkmış TOGG’un 3 yıldaki hızlı yükselişi başta CEO Gürcan Karakaş olmak üzere milyonlarca kişiyi duygulandırmıştı.
TOGG teknolojisi;
Otomobil, gücünü lityum iyon pillerden almakta. Tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki ayrı güç paketi sunulacak. Aracın bataryalarının 30 dakikadan kısa sürede %80 şarj edilebilmesi planlanmakta. TOGG'da yer alacak rejeneratif fren sistemi ile yavaşlamalarda motorların dinamo gibi çalışması ve pili tekrar şarj ederek menzili %20’ye kadar uzatması planlanmakta. Ayrıca aracın arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olmak üzere iki değişik motor gücünde üretilmesi planlanıyor. Son hızı 180 km/saat olacak olan aracın 400 HP versiyonunda 0–100 km/saat hızlanması 4.8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7.6 saniyedir. Yine aracın 4G/5G internet bağlantısı ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilmesi, arıza durumunda araca uzaktan müdahale edilebilmesi planlanırken, aracın 3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacağı açıklandı.
Ülkemizin teknolojik anlamda gelişmesinden her zaman bahsediyorum fakat TOGG beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Lansmanı canlı olarak izledim ve o an gerçekten tüylerim diken diken oldu. İşte ülkemiz artık dünya ülkeleri arasında yerini almıştı ve tüm dünya basını orada kameralarını TOGG’a çevirmişti ve milli duygulalarımızın kabardığı gurur duyduğumuz o anlardan bir tanesi daha yaşanmıştı.
TOGG şimdi’den dünyanın ilgisini çekmeyi başardı ve harika bir giriş yaptı. Ülkemiz ilk olarak araba üretmesine ragmen şampiyonlar liginde kendine yer buldu ve direkt olarak elektirikli araba ve otonom sürüş teknolojisiyle piyasaya harika bir giriş yaptı.
Dünya’da söz sahibi olmak, güçlü olmak için teknolojik gelişimlere ihtiyacımız var. Her alanda ülkemiz adımlar attı. Gerek yerli silahlar gerek hava savunma ve imha silahları gerek uçan insansız hava araçları gerekse uzay yatırımları ve şimdi de elektrikli araba bunlar bizi dünya arenasında çok güçlü bir noktaya getirdi. Bildiğiniz üzere dünyada sondaj gemisi olan sayılı ülkeler arasındayız ve gelişmişliğimizin en büyük göstergelerinden biri de kendi gazımızı arıyor olmamız. Gelecekte gençlerimiz ile birlikte teknolojik alan da tarih yazacağız ve tüm dünya Türklerin ne kadar becerikli olduğunu konuşacak, geçtiğimiz yakın tarihte savaşlarda gösterdiğimiz başarıyı gelecekte. Teknolojide göstereceğimizi herkes görecek Türk Milleti her zaman tarih yazmış ve adından söz ettirmiştir. Nasıl tarih yazdıysak öyle de yazılımlar yazacağız ve ülkemizin bayrağını gururla dalgalandıracağız.    Saygılarımla…

Tarih: 18 Ocak 2022 Salı    Hit: 475
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol