21 Temmuz 2024 Pazar   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

SPOR DOLU BİR YAZ

 

Okulların tatil olması ve havaların ısınmasıyla birlikte yaz tatili artık resmen başladı. Bu yaz mevsiminde hava sıcakları ile bunalırken, spor organizasyonlarına ise adeta doyacağız.
Dünya genelinde sporun, özellikle de futbolun ayrı bir yeri var. İşte futbolda önemli bir organizasyon olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) heyecanını yaşayacağız. EURO 2024, 14 Haziran- 14 Temmuz tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek. 24 takımın katılacağı organizasyonda toplamda 51 maç izleyeceğiz. A Milli Futbol Takımımız da 6. kez katılacağı bu organizasyonda başarılı olmak istiyor. Son 2 Avrupa şampiyonasında gruptan dahi çıkamamıştı. Gürcistan, Portekiz ve Çekya ile F Grubu’nda mücadele edecek A Milli Futbol Takımı’mıza başarılar dilerim.
* * *
Bu yaz aynı zamanda olimpiyat yılı. Olimpiyat Oyunları veya kısaca Olimpiyatlar, Yaz ve Kış Olimpiyat olmak üzere iki ayrı kategoride, 4 yılda bir düzenlenen uluslararası çok sporlu büyük bir etkinlik.
200'ün üzerinde ülkeyi temsil eden sporcuların katıldığı etkinlikler, dünyanın en kapsamlı spor etkinliği konumundadır.
Dünyada 4 yılda bir düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda din, dil, ırk ayrımı gözetilmeksizin tüm sporcular bir araya gelir. Bu spor şöleninde kurallara bağlı kalarak, dürüstçe ve kardeşçe bir yarışın içine girilir. Olimpizm anlayışını uygulamaya koyarak insanın dengeli gelişimini gerçekleştirmek ise olimpik hareketin temel hedefidir.
Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertın'dir. İlk Modern Olimpiyatlar ise 1896 yılında Atina'da düzenlendi ve ardından her 4 yılda bir yapılmaya başladı.
Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek 2024 Paris Yaz Olimpiyatları, 26 Temmuz’da başlayacak ve 11 Ağustos tarihine kadar devam edecek.
33. kez düzenlenecek Olimpiyatlar, 32 spor dalında, 35 yarışma tesisinde, yaklaşık 10.500 sporcunun katılımıyla düzenlenecek.
Daha önce 1900 ve 1924 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Paris’te, 2024’te Yaz Olimpiyat Oyunları 3. kez düzenlenmiş olacak. Bu yazıyı hazırladığım sırada Türkiye’den 82 sporcu yaz olimpiyatlarında mücadele etme hakkı kazandı.
* * *
Olimpiyatların ardından ise yine Paris’te Paralimpik Oyunları düzenlenecek. 28 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde düzenlenecek oyunlarda Türkiye’yi temsil edecek görme engelli, bedensel engelli ve özel sporcuların sayısı şu ana kadar 57 oldu.
1948'de Ludwig Guttmann, 2. Dünya Savaşı'ndan dönen askerlerin rehabilitasyonu amacıyla 1948 Yaz Olimpiyatları ile aynı tarihlerde çeşitli hastaneler arasında çoklu spor etkinlikleri düzenledi. 12 yıl boyunca sportif etkinlikler rehabilitasyon amacıyla kullandı. Guttmann'ın çabasıyla, "Paralel Olimpiyatlar" olarak anılan 1960 Roma Yaz Olimpiyatları'na 400 paralimpik sporcu katıldı. Bu yıldan itibaren her olimpiyatlar sırasında Paralimpik Oyunları da düzenlenmeye başladı. Paralimpik Oyunları ise bu yıl 17. kez düzenlenecek.
Oyunlarda mücadele edecek tüm milli sporcularımıza başarılar diliyorum.

Tarih: 23 Haziran 2024 Pazar    Hit: 999
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol