21 Temmuz 2024 Pazar   

Rafet ULUTÜRK / BULTÜRK Derneği Genel Başkanı / Bulgaristan Penceresinden

BULGARİSTAN’DAN İKİ BAŞBAKAN BULTÜRK’Ü ZİYARETİNDE

 

Bulgaristan Başbakanları karşısında konuşmam: Bulgaristan Başbakanı (2023-2024) Saygıdeğer Nikolay Denkov, Değişime Devam Partisi kurucu Başkanı ve Başbakan (2021-2022) Saygıdeğer Kiril Petkov, sayın milletvekilleri, değerli misafirler ve Türk Dünyasının çok değerli gönüldaşları, dava arkadaşları,
Bugün yine bir ilki yaşıyoruz. İki başbakanın bir arada BULTÜRK’ü onurlandırması, bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu vesileyle sizlere derneğimizin geçmişine ve misyonuna dair birkaç hatırlatma yapmak isterim.
BULTÜRK'ün yolculuğu
BULTÜRK Derneği, Bulgaristan basınının da yakından tanıdığı bir kuruluştur. 2011 yılında, Bulgaristan’da ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı adayı çıkaran ve 50 bin civarında oy alarak 21 aday arasında 9. sırada tamamlayan bir derneğiz. Ayrıca hem Bulgaristan’da hem de Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının nabzını ölçen ve 13 bin kişi üzerinde anket yapabilen tek derneğiz. Sofya’da 18 devletten temsilcilerle Türk Dünyası Liderler Zirvesi yapan bir organizasyona imza attık. Kısacası, BULTÜRK, Bulgaristan seçmenini yakından ve çok iyi tanıyan bir dernektir.
Dünya eski dünya değil
Günümüz dünyasında bilgi akışı ve iletişim hızla gelişiyor. Bu durum, yönetimlerin şeffaflık ve adalet ilkeleriyle hareket etmelerini daha da önemli kılıyor. Artık her şey anında görülüyor, duyuluyor ve değerlendiriliyor.
Bulgaristan’dan Beklentilerimiz
1. Türkiye’de Seçimlerde Oy İsteyen Partiler:
Seçim dönemlerinde oy isteyen partiler, seçim sonrasında genellikle ortadan kayboluyorlar. Bu partiler, seçmenlerin sorunlarını ve taleplerini dinlemiyorlar. İnsanların hizmet beklentilerini karşılamak için seçmenle sürekli ve etkin bir iletişim içinde olunmalıdır.
2. Korku Üzerine Kurulu Siyaset:
Toplumları korkutarak seçimde oy alamazsınız. Türk-Bulgar düşmanlığı yerine, Türk-Bulgar dostluğu üzerine siyaset yapan partilere ihtiyaç var. Bu tür partiler, toplumda barış ve dostluk ortamını pekiştirecektir.
3. Anadiline Karşı Olan Partiler:
Anadiline karşı olan partiler oy alamazlar. Bu konuda cesurca adım atan liderlerin eksikliği var Bulgaristan’da. Anadilde eğitim ve medya haklarının savunulması, toplumun geniş kesimlerinden destek görecektir.
4. Medya Hakları:
Bugün Bulgaristan’da TV’de 10 dakika Türkçe veya radyoda Türkçe yayın hakkı, toplumun dilsel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. Değerli Başbakan, bu konularda cesaretli ve özgüvenli liderler istiyoruz. Örnek mi istiyorsunuz? Dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de hem de devlet televizyonunda 24 saat Kürtçe yayın yapılmasına izin verdi. İşte böyle toplumun geniş kesimlerinin desteğini alabilirsiniz. Son seçimlerde Erdoğan %52 oyla göreve geldi bir de katılım %90'lara ulaşmıştı.
5. Eski İstihbarat Yapıları:
Bulgaristan, eski istihbaratçılardan kurtulamadığı için bu durumda. Cesaretli ve ahlaklı liderlere ihtiyaç var. Yolsuzluğun, hırsızlığın ve mafyanın üzerine gidebilenler kazanacaktır. Bulgaristan’da, Bulgaristan’ın çıkarları için çalışan partilere ihtiyaç var. Büyük güçler yarın gidecek, burada kalan sizler olacaksınız.
6. Cesur ve Ahlaklı Liderler:
A. Stamboliyski gibi cesur ve ahlaklı liderlere ihtiyacımız var. STANBOLIYSKI “Gelin bu ülkeyi birlikte yönetelim” diyen lider. Aydica İlk defa Türkleri parlamentoya alan lider de odur. Eğitimde reform yapan ve Türk okullarını açan da odur.
7. Adaletin Önemi:
Devletlerin ömrünü adalet belirler. Adaletten ayrılmadıkça devlet olarak kalmaya devam edersiniz. Ayrıldığınızda yok oluşa gidersiniz. Bugün Bulgaristan, yok olma yoluna girmiş durumda. Bunu sadece ve sadece adaletli liderler kurtarabilir. Buna emin olun. Bulgaristan’ı kurtarmanın yolu, adalet ve vatandaşlar arasında ayrım yapmamak, adil olmaktır. Hak ve adalet herkesin hakkıdır.
8. İbrahim Paşa Camisi ve Vakıf Malları:
Son olarak, Bulgaristan Razgrad merkezinde bulunan İbrahim Paşa Camisi hakkında önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bu cami, mahkeme tarafından vakfa geri verilmemiş ve müze yapılma kararı alınmıştır. Değerli Başbakan, Bulgaristan’da Bulgar Hristiyanlara gösterilen hassasiyetin aynısı Türk Müslümanlara da gösterilmelidir. Tarihi eserler konusunda, elinde tapusu olanlara meclisten bir genelge ile tüm vakıf mallarını iade ediniz. 35 yıl geçti ve hala bu insanlarımızla dalga geçercesine hareketlerde bulunuluyor. Tapusu elinde olan kişi için mahkemeye gerek olmamalıdır, bunu bir an önce çözünüz. Bu konuları seçim öncesi halka ilan ediniz. Bu taahhütleri verin ki halk da karşılığını versin.
Sonuç
Bugün burada toplandık çünkü Bulgaristan’ın geleceğine dair umutlarımız ve beklentilerimiz var. Adaletli, cesur ve ahlaklı liderlere ihtiyacımız var. Birlikte, daha iyi bir Bulgaristan için çalışmak zorundayız. Her bir vatandaşın haklarına saygı duyulan, adaletin egemen olduğu bir Bulgaristan, hepimizin ortak arzusudur. Bu yolda kararlılıkla ilerleyelim ve adil bir yönetim için birlikte mücadele edelim. Hepimiz beraber yaşamak zorundayız, bunu unutmayalım.
Bizim derneğimize ziyaretiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür eder, saygılar sunarız.

Tarih: 23 Haziran 2024 Pazar    Hit: 1031
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol