21 Temmuz 2024 Pazar   

VATANDAŞŸIMIZIN KARA GÜN DOSTU KIZILAY

VATANDAŞŸIMIZIN KARA GÜN DOSTU KIZILAY
 

BayrampaşŸa Kızılay Şube BaşŸkanı Ali Murat Duman gazeteniz PAŞAVİZYON’un sorularını cevaplandırdı. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Duman, Kızılay’ın bilinmeyenleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

∂ Kızılay ne zaman ve hangi amaçla kuruldu.

Kızılay, dünyadaki büyük yardım kuruluşŸlarından biridir. 11 Haziran 1868 tarihinde hasta ve yaralı olan askerlere yardımcı olmak ve destek olmak arzusundan doğŸmuşŸtur. Bu insanÜ® yardım derneğŸinin adı daha sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1935 tarihinde “Türk Kızılayı” olarak değŸişŸtirilmişŸtir. Bütün milli mücadelelerde bütün cephelerde askerlerimizin yanında olmuşŸuzdur. Ayrıca doğŸal Ü¢fetlerde her zaman halkımıza destek olmaya çalışŸşŸızdır.

KIZILAY, 141 YAŞINDA

Kızılay, 141 yıllık tarihi bir birikime sahip bir yardım derneğŸidir. Kızılay toplumun güç ve kaynaklarını harekete geçirerek her şŸartta, her yerde ve her zamanda korumasız insanlara hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmektedir. DerneğŸimizin misyonu ise; ülkemizde ve dünyada her türlü din, dil, ırk ve siyasi parti farkı gözetmeksizin, ayrım yapmadan her türlü yardımı yapmasıdır. İnsanlara değŸer vererek onlara yardım etme çabasındayız.

∂ Kızılay’ın yeni başŸkanı olarak sizi tanıyabilir miyiz?

1971 Kars doğŸumluyum. 35 senedir BayrampaşŸadayım. İlk ve ortaokulu BayrampaşŸa’da, liseyi Pertevniyal Lisesi’nde okudum. ܜniversite tahsili olarak da İstanbul ܜniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum. 12 senedir de BayrampaşŸa’da eczanemin işŸletmeciliğŸini yapıyorum. Bugüne kadar birçok sosyal ve siyasi içerikli oluşŸumlarda yer aldım. Bunların bir kısmında yöneticilik ve başŸkanlık görevlerinde bulundum. En son geldiğŸim nokta BayrampaşŸa Kızılay Şube BaşŸkanlığŸı oldu.

∂ Kızılay’ın misyonu hakkında neler söylemek istersiniz?

Kızılay, ülkemizi derinden sarsan 1999 yılındaki büyük depremde çok kötü bir sınav verdi. Ben o zamanlar şŸunu çok iyi anladım ki; eski adı Hilal-i Ahmer olan teşŸkilatın gerçek gönüllülerle ayakta kalması gerekiyordu. 1999 depreminin ardından çok eleşŸtiriler alan Kızılay’ın önü yeni bir konseptle açıldı. GeldiğŸimiz zaman dilimi içeriside bu şŸubelere kadar da yansıdı. Kızılay’ın internet sitesine girdiğŸinizde 7 temel ilke ile karşŸılaşŸırsınız. Bunlar arasında evrensellik, insaniyetlik ve tarafsız olma gibi çok temel ve evrensel kavramlar var. Bizler bunları zaten bireysel hayatımızda da uygulayan insanlar olarak Kızılay ile bunları çok kolay bütünleşŸtirdik.

HİZMETİ GÖREV EDİNDİK

∂ BayrampaşŸa’daki

    faaliyetlerimniz nelerdir?

Kızılay olarak ister afet öncesi, isterse afet sonrası, BayrampaşŸa halkının bizden beklentileri neyse o beklentilerini karşŸılamak için var olan bir kurumdur. Biz BayrampaşŸa halkına gerek afet öncesi gerekse afet sonrası Kızılay’ın boynunu bükmeyecek alnını ak edecek hizmetler ve onların ihtiyaçlarını karşŸılamayı kendimize görev edindik. Tabii bunları gerçekleşŸtirebilmek için BayrampaşŸa’daki kaymakamlık, belediye, emniyet ve diğŸer resmi ve sivil kurumlarla işŸbirliğŸi içerisinde olmamız lazım. Kızılay, olarak bu koordinasyonu sürekli canlı tutuyoruz. Hiçbir şŸeyi biz Kızılay’ız, tek başŸımıza yaparız anlayışŸıyla gerçekleşŸtirmeyi düşŸünmüyoruz. Misyonumuz ve bakışŸ açımız bu.

∂ Bir yardım kuruluşŸu olarak

Kızılay’ın temel ilkeleri nelerdir?

Türk Kızılayı DerneğŸi’nin 7 temel ilkesi mevcuttur. Bunlar, insancıl olmak, tarafsızlık, ayrım gözetmemek, bağŸımsızlık, hayır kurumu olma niteliğŸi, birlik ve evrenselliktir. Bu ilkelerde de görüldüğŸü gibi insanlara her zaman yardım etme arzusu içindeyiz.

İlçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşŸlara nasıl ulaşŸıyorsunuz?

Biz yeni bir yönetim kurulu oluşŸturduk. ve ardından da hiç zaman kaybetmeden komisyonlarımızı kurduk. Mesela mahalle muhtarlarımızla tam bir işŸ birliğŸi içerisine gireceğŸiz. Biz BayrampaşŸa’daki 11 mahallemizde kendi çabalarımızla çevremizle çalışŸacağŸız. Yönetim Kurulu’nda bu konuyla ilgili sorumlu arkadaşŸlar belirleyeceğŸiz. 

FAKİRLERE ULAŞACAĞIZ

Muhtarlarımızın öncülüğŸünde mahallemizin sokaklarına kadar ihtiyaç sahiplerini tespit etme imkÜ¢nına kavuşŸacağŸız. Mahalle bazında gerçekleşŸtireceğŸimiz diğŸer bir projesi ise, muhtarlarımız ile birlikte ihtiyaç sahiplerini ve bizlere yardımcı olabilecek hali vakti yerinde olan vatandaşŸlarımızı belirleyeceğŸiz. Bunun dışŸında belediyenin imkÜ¢nlarından faydalanmayı düşŸünüyoruz. Bugüne kadar bizim talep ettiğŸimiz ve yapılabilecek olan her şŸeyi yaptılar. Bu noktada da kendilerinden yardım talep edeceğŸiz. Yani mahalle muhtarlarımız, belediyemiz, kaymakamımız bu üçlü bizim ihtiyaç sahiplerine ulaşŸmamızdaki en önemli destekçilerimiz olacak.

∂ Ramazan öncesinde kan bağŸışŸı konusunda yoğŸun bir kampanya çalışŸması yaptınız. Biraz da bundan bahseder misiniz?

Son alınan kararlarda artık Türkiye çapında kan alışŸverişŸi tamamen Kızılay’ın üzerinde. GeçmişŸte kan alımını en iyi alan, dağŸıtan ve organize eden Kızılay idi. Bundan sonra vatandaşŸlarımız ellerinde kan grupları verilerek hastane köşŸelerinde kapı kapı dolaşŸmaktan kurtulacak. SağŸlık alanında Kızılay’ın bundan sonraki yıllarda yapacağŸı en önemli hizmet ülke çapında kan alışŸverişŸ organizasyonunu düzenlemektir. Cezaevinde BayrampaşŸa Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerinde biz de stant açtık. Her akşŸam halkımızla içiçeyiz. Burada kan vermek isteyen gönüllülerimizin akınına uğŸruyoruz. Demek ki, halkımızın bizden bu yönde bir beklentisi var. Biz de merkezden talep ettik, arkadaşŸlarımız gelecek ve kan bağŸışŸlamak isteyen gönüllülerden kan alacaklar.

∂ VatandaşŸlardan kan alırken neye dikkat ediyorsunuz?

Kan vermek isteyenlerin temel sağŸlık kuralları açısından öncelikle herhangi bir hastalık taşŸıyıp taşŸımadığŸı konusu önemli. BildiğŸi bir hastalığŸı yoksa hemen tansiyon ölçümü yapılıyor ve genel fiziki görüntüsü ile kilosuna bakılıyor. Bu kontrollerin ardından herşŸey normal ise kan alıyoruz. Kanı aldıktan sonra hemen kullanmıyoruz. Toplanan kanlar, ayrıntılı testler için merkezlerimize gidiyor. Orada kan gruplarına göre ayrılıyor. Ayrıca hastalık taşŸıyıp taşŸımadığŸı araşŸtırılıyor temiz kanlar ayrılıyor. Kullanılabilecek durumda olanlar kan merkezlerimize gönderiliyor. Hastalık taşŸıdığŸı veya standartlara uymadığŸı için kullanılmayan kanların sahipleri ise arkadaşŸlarımız tarafından bilgilendiriliyor.

∂ Kızılay’ın önemli gelirleri arasında bulunan kurban bağŸışŸı hakkında neler söylemek istersiniz?

Biz Kızılay olarak, Türk Hava Kurumu ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi devletten pay alan bir kurum değŸiliz. Bu, toplulumuz tarafından pek bilinen bir konu değŸil. Bize sadakasını getiren, zekÜ¢tını veren var, öyle insanlarımız var ki malından mülkünden hayır hasenat yapmak için getirip veriyor. İşŸte Kızılay bu bağŸışŸlarla ayakta duruyor.

HALKIMIZ BİZE GܜVENSİN

Bu anlamda yaklaşŸan kurban bayramında vatandaşŸlarımızın şŸubemize kurbanlık olarak verebilecekleri bağŸışŸlar son derece anlamlı ve yerine gidecek bir bedel olacak diye düşŸünüyorum. Biz aldığŸımız bu yardımları aylarca bekletmiyoruz. Hemen ihtiyaç sahibi insanlara ulaşŸtırıyoruz. Bu kurbanda ben BayrampaşŸalılar’dan Kızılay için daha özel hassasiyet ve güven bekliyorum. Bilsinler ki verecekleri kurbanın her bir gram eti gerekli ihtiyaç sahiplerine ulaşŸtırılacak.

∂ Kızılay’ın yerinde bulunan

   eski hastane niçin yıkıldı?

Biz BayrampaşŸa’da Kızılay’a geçmişŸtehizmet yapan, taşŸı taşŸ üstüne koyan kimler varsa hepsine şŸükranlarımızı sunuyor ve teşŸekkür ediyoruz. Onların geçmişŸte yapmışŸ oldukları çalışŸmalar ve halka verdikleri hizmetler sayesinde BayrampaşŸa’da Kızılay çok mesafe katetti. Bunlardan en önemlisi de Kızılay Tıp Merkezidir. Bunun da öyle bir imajı olmuşŸtur ki Esenler’den, BağŸcılar’dan, Güngören’den duyup da ben geliyim BayrampaşŸa’daki Kızılay’ın doktorlarına muayene olayım diyen çok sayıda insan var. Bu yönü ile sağŸlık hizmeti sektöründe marka olmuşŸ bir BayrampaşŸa Kızılayı’ndan bahsediyoruz. Bizim genel izlenimimizden bahsedeyim. Kızılay’ın burada yıkım kararı alındıktan sonra biz şŸube olarak alınan kararları tartışŸmayız o kararları sadece uygularız.

∂ Eski tıp merkezinin yerine

    yenisi mi yapılacak?

Yerine yeniden tıp merkezi mi yapılacak, hastane mi, yoksa otel veya başŸka birşŸey mi yapılacak şŸu an bu konuda kesin bir şŸey yok. Ama şŸunu söyleyebilirim: BayrampaşŸa halkımıza hizmet edebilecek bir yapının adını koyacağŸız.

PROJE KESİNLEŞMEDİ

Bu yapının adını koyarken de ben BayrampaşŸa Şube BaşŸkanı olarak tek başŸıma bunu yapmayacağŸım. Bu Kızılay Genel BaşŸkanımız, kaymakamımız, belediye başŸkanımız, emniyet müdürümüz, sağŸlık müdürümüz bunların ortaya koyacakları iradenin şŸekillenmesiyle gerçekleşŸecek. Bunlarla biz istişŸareler yapacağŸız bunu da oldukça seri ve etki alıcı bir biçimde yapacağŸız.

AFET PROJELERİMİZ HAZIR

∂ Son olarak vatandaşŸlarımıza Kızılay hakkında ne söylemek

istersiniz?

Halkımız şŸunu bilsin ki; BayrampaşŸa’nın şŸu anda Kızılay idaresinde herhangi bir afet anında yakasından tutup ne isteyeceğŸini bilen bir idaresi var. Kızılay’ın iki türlü fonksiyonu var, biri afet öncesi diğŸeri afet sonrası. Afet öncesi, tamamen toplumun bilinçlendirilmesine yöneliktir. Afet sonrası ise yapılması gereken işŸler zaten belli. Burada asıl önemli olan afet öncesi bilinçlendirme. Şu anda BayrampaşŸa Şubesi olarak bundan sonraki hayatımızda ilçede yaşŸayan vatandaşŸlarımızı kategorilere ayırarak öğŸrenciler, işŸ adamları, veliler, sağŸlıkçılar gibi bunlara yönelik faaliyetler ve projeler üreteceğŸiz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bir afet anında Kızılay size nasıl yardım eder biz onu tanımlayacağŸız. Yani insanlar afet başŸlarına geldiklerinde Kızılay ile ne elde edeceklerini bilmeliler.

Tarih: 9- Eylül 2009 Salı    Hit: 2507

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol