21 Temmuz 2024 Pazar   

Eda Yıldız Karadağ / Bayrampaşa Erkek ve Kadın Berberleri Esnaf Odası Başkanı / Zanaatkarın Sesi

HAFTA TATİLİ UYGULAMASI SONUCA GİDİYOR

 

Zanaatkarlarımız bir sürüncemeden kurtulup nihayet değer göreceği noktaya doğru ilerliyor. Görev sürecim boyunca her mecrada savaşını verdiğim, hem meslektaşlarımı hem de vatandaşı ilgilendiren hassas bir konu. Kendi içimizde farklı süreçlerden geçtiğimiz, geçmişten günümüze farklı uygulamalara tabi olunan bir sektörüz aslında. Çok uzun yıllar Erkek Berberi esnafının Pazar günü, Kadın Kuaförü esnafının ise Pazartesi ya da Salı günü olarak tercih ettiği hafta tatili ve bir düzeni olmayan açılış / kapanış saatleri bugün ilgili Bakanlık’ların ve Üst Kuruluş’ların masasında yine gündem. 2022 Esnaf Odaları’nın Olağan Genel Kurul’larının gerçekleşmesi ardından, meslektaşlarımızın talebi doğrultusunda Bakanlığa intikal eden bu konu için ortalık bir karıştı. Çünkü meslektaşlarımız gibi oda başkanları olarak bizlerde ortak kararda anlaşamayınca ertelemelerle Temmuz 2024 işaret edildi.
Erkek Berberi esnafının oturmuş bir düzeni var “Pazar” gününde çoğunluğun talebiyle kararlılar lakin kadın kuaförü esnafında durum aynı değil, onlar da Pazartesi / Salı günü tercih eden var. Peki neden Pazar günü istenmiyor bunun haklı sebeplerini sizlerle de paylaşmak isterim.
• Türkiye’de sadece ilçemizde bulunan Gelin Salonları mevcut. Bizler geleneklerine bağlı bir millet olduğumuz için sözümüz, kınamız, düğünümüz, sünnetimiz eksik olmaz. Bu salonların hizmet amacıysa tamamen bu özel günlerle sınırlı. Hizmet almasanız bile sizin de herkesin tanıdığı kapılarını birçok ülkeye açan salonlar ve zanaatkarlarımız… Sezonda günde 70-80 misafir ağırlıyorlar ve sadece Cumartesi-Pazar günü. “Davetiyeyi getirsin izni verelim.” diyenler oluyor, gülüyorum. Allah aşkına devletin hangi kurumunu bu denetimin başına koyarlar?
• “Özel günü olan evde hizmet alsın” diyorlar bu daha büyük şaşırtıyor ve korkutuyor. Hangi kadın, kime veya neye güvenerek hiç bilmediği tanımadığı insanın evine girer? Diyelim ki girdi. Can güvenliğini kim sağlar?
• Özellikle çalışan kadınların hizmet almak için fırsat bulabildiği tek gün “Pazar”. Erkek Berberi’nde harcanacak en uzun süre 1,5 saat lakin kadınlarda boya işlemlerinde minimum süre 1,5 saat. Yaklaşık 5-6 saat süren boya işlemleri mevcut.
• İstanbul yaklaşık 16 milyonun yaşadığı metropol bir şehir. Haftaiçi/ Haftasonu farketmeksizin her alanda yoğunluğa ve trafiğe maruz kalıyoruz. Kayıtlı 80.000’i aşkın meslektaşımız istihdam sağlıyor. Minimum 4’le çarpsak 320.000 vatandaşı Pazar günü tatil etmekten bahsediyoruz. Hangi yeşil alan, hangi AVM, hangi yol taşıyacak bu insanları?
İşte bu soruların cevabını verebilen yok ama “Pazar günü kapatalım” diyorlar. İlgili kurumlara ilettiğimiz birkaç sebep daha var lakin bu 4 sebep bile kararın sancılı süreçler doğuracağını gösteriyor. Tüm bunların ötesinde Düğün Salonları’nın Hafta tatili uygulaması için tercih ettiği gün Salı iken… Esnafımızın bağlantılı olduğu diğer sektörleri de kapatmadığınız takdirde ne yazık ki bu sağlıklı uygulanabilecek bir karar değil. Kaldı ki ekonomik şartlarını eşitlemediyseniz, cebi boş insanın dinlenecek keyfi de olmaz.

Tarih: 23 Haziran 2024 Pazar    Hit: 1063
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol