14 Haziran 2024 Cuma   

BEL, BOYUN VE SIRT AĞRILARI

BEL, BOYUN VE SIRT AĞRILARI
 

Çağımızın hastalığı diyebileceğimiz bel, boyun ve sırt ağrılarının azımsanmayacak kadar çoğunluğu faset eklemi kaynaklıdır. Açıklayalım: Omurganın her seviyesi tripod şekinde eklem kompleksinden oluşur. Bu kompleks omurganın hareket ve dayanıklılığını sağlar. Tripodun ön kısmında bulunan disk eklemi, bel ve boyun fıtığı derken bahsettiğimiz yerdir. Tripodun arka ayaklarını ise sağ ve sol faset eklemleri oluşturur.

Peki faset eklem sendromunu nedir biliyor musunuz?
Uzun süreli, tekrarlayan hareketler veya ani hareket sonucu bu eklemler aşınır. Oluşan aşınmaya karşı enflamasyon adı altında vücudun tepkisi; omurgada ağrı, sertlik, şişlik ve hareket kıstlılığı yapar. Buna faset eklem sendromu denilir. Gündelik hayatta uzun süre hareketsiz ayakta veya oturur pozisyonda kalmak ve duruş bozukluğu gün boyu ağrıya neden olur. Beldeki faset ağrısı direk eklem seviyesinde hissedilirken genelde hastalar belindeki şişliğin ağrıdığını belirtir. Sırtta genelde orta hattan kaburgaya yayılan ağrı şekline kendini gösterebilir. Boyundaki faset ağrısı enseye, başa, omuzlara yayılır. Muayene etmek bu teşhisin konulmasında yeterli iken gerek görülürse görüntüleme yapılabilir.

Bu ağrıdan nasıl kurtulurum?
Birincil yapılması gereken duruş bozukluğunun düzeltilmesi ve etkilenen bölge için egzersizdir.  Bu süreçte bazı ağrı kesiciler enflamasyonu gidermeye yardımcı olur hem de ağrı hissiyatını azalttığı için sürecin daha rahat atlatılmasını sağlar. Ağrının devam etmesi halinde faset eklemine enjeksiyon yapılabilir. Hasta işlem sonrası hayatına hızlıca geri döner. Bu enjeksiyonun omurilik ile ilgisi yoktur. Genelde bu enjeksiyonun bir defa yapılması yeterlidir. Özellikle yaşa bağlı dejenerasyonda ve işe bağlı ağır eklem aşınmalarında geçici fayda görenlere daha sonra enjeksiyon tekrarı veya daha uzun süre etkili çözüm olarak radyofrekans yakma işlemi önerilebilir.

 

Op. Dr. Muyassar Mirkhasilova
Özel Rami Hastanesi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü

Tarih: 19 Temmuz 2023 Çarşamba    Hit: 1932

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol