24 Haziran 2024 Pazartesi   

Muhammed SANCAKTAR / Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkan Vekili / Geniş Açı

ASRIN FELAKETİ - BÜYÜK YIKIM

 

6 Şubat 2023 günü, saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu depremden 9 saat sonra saat 13.24’te Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7.6 şiddetinde ikinci bir deprem daha  oldu. Bu depremlerde Kahramanmaraş’la birlikte Gaziantep, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Hatay ve Adana illerimiz etkilendi. Binlerce ev yıkıldı, binlercesi ağır hasar gördü, onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. On binlerce vatandaşımız da yaralandı. Bu felaket yüreğimizi yaktı. Devletimiz tüm imkanlarıyla anında müdahale etti. Depremin 9’ncu, 10’ncu gününde bile enkazların altından sağ çıkarılan vatandaşlarımız oldu. Çok titiz ve hassas çalışmalar yürütüldü. Bütün ulusal kurum ve kuruluşlar  ile uluslararası birçok resmi ve insani kuruluş, STK, sivil ve askeri kurumlar seferber oldu. Cumhurbaşkanımız 7 günlük milli yas ilan etti. Milletçe 7’den 70’e herkes adeta yardım için birbiriyle yarıştı. Hasılı, dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş ve yaşanmamış bir felaketi yaşadık. Uzmanların değerlendirmelerine göre bu depremlerde 500 atom bombasına denk bir enerji meydana geldi. Yine uzmanların dediğine göre bu deprem bugüne kadar karada meydana gelen en büyük deprem olarak kayıtlara geçti. Yani görülmemiş ve yaşanmamış bir deprem oldu ülkemizin güneyinde.
Bu deprem 11 ilimizin dışında Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır ve daha başka ülkelerde de hissedildi. Suriye’de de büyük yıkıma sebep oldu ve orada da binlerce insan hayatının kaybetti, binlercesi de yaralandı.
Cumhurbaşkanımız bu felakete “Asrın felaketi” dedi. Depremin etkilediği alanı anlayabilmemiz için şu hususu dikkatinize sunuyorum; depremin etkilediği alan 110.000 km2. Yani Türkiye’nin yüzölçümünün 1/7’si.
Birçok Avrupa ülkesinin yüzölçümünden büyük bir alan. Nüfus olarak ta 13,5 milyon insanı etkiledi. Bu da Türkiye’nin yaklaşık olarak 1/6’sı. Felaketin büyüklüğünü görmemiz için sanırım bu kadarı yeterli.
Bu depremde adeta kağıt gibi yıkılan binaları, hatta bunlardan bazılarının yeni binalar olduğunu görünce şaşırdık, şok olduk. Nasıl oldu da yeni yapılmış, oldukça lüks ve pahalı olan bu yapılar da yıkıldı, inanılır gibi değil. Soruşturmalar başladı, onlarca müteahhit, mühendis ve yetkili gözaltına alındı, tutuklandı. Yargı hukuki anlamda sorumluluğu olanlar hakkında gereğini yapacaktır, ondan şüphemiz yoktur. Ancak, bu deprem anlamak isteyenlere çok büyük dersler de  verdi aslında. Bu deprem bize gösterdi ki, hepimiz vicdani, ahlaki, insani olarak da sorumluyuz.  Binaların deprem açısından güvenli olmasından ziyade güvenlikli olmasına bakıyoruz. Sağlam olmasından ziyade süslü olmasını seviyoruz. Dayanıklı olmasından ziyade gösterişli olmasını tercih ediyoruz…
Umuyor ve diliyoruz ki  bu son olur. Ülke ve milletçe akıllanır ve  kendimize mezar değil, güvenli ve dayanıklı konutlar inşa ederiz. Deprem gerçeğini hiç unutmadan ona göre tedbir alır ve depremden korkmadan da yaşarız.
Bu depremde başta Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, bakanlarımız, devletimizin tüm  kurum ve kuruluşları, STK’lar, odalar, birlikler, dernekler, milletimizin her ferdi depremin ilk gününden itibaren  canla, başla çalıştı. Elinden gelenin fazlasını yaptı ve görülmemiş bir şekilde organize olup yardımlarda bulundu. Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak biz de depremin ilk gününden itibaren onlarca tır yardım malzemesi toplayıp bölgeye ulaştırdık. İskenderun’da 100 kontenyerlik Türkiye Bosna Sancak Derneği Mahallesi kurduk. Yakın zamanda da 16 dersliki Türkiye Bosna Sancak Ortaokulunun inşaatına başlıyacağız. Bu vesileyle bu yardımlarda desteğini esirgemeyen değerli üyelerimize ve yardımda bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Allah hayırlarını kabul buyursun. Peki bunca yardım ve destek  yeterli mi? DEĞİL. Daha yapacak çok işimiz var. Ben buradan Aziz Milletimizin her ferdine şu çağrıda bulunmak istiyorum.
Gelin Bu Yıl Hep Birlikte Şöyle Yapalım:
-Bu yıl yeni kıyafet almayalım.
-Bu yıl bayramlarda çocuklarımıza kıyafet almayalım.
-Bu yıl anneler gününde   annemize hediye almayalım.
-Bu yıl ramazanda mükellef ve zengin sofralar kurmayalım.
-Bu yıl mobilyamızı ve beyaz eşyalarımızı yenilemeyelim.
-Bu yıl aracımızı yenilemeyelim.
-Bu yıl kamu kurumları ve belediyeler gereksiz yatırım yapmasın.  
Park-bahçe, millet bahçesi, bordür-tretuvar, eğlence, etkinlik, şatafatlı iftar programları, iftar çadırları, yurtiçi ve yurtdışı seyahat, temsil ağırlama ve benzeri işlere para harcamasın.
-Bu yıl bakanlar, belediye başkanları, üst düzey kamu görevlileri çok zorunlu olmadıkça tek veya toplu yurtdışı seyahatleri düzenlemesin.
-Bu yıl iş insanlarımız da çok zorunlu olmadıkça iş gezileri ve yurtdışı seyahatleri yapmasın.
-Bu yıl STK’lar, meslek odaları, birlikler, benzeri kurum ve kuruluşlar toplu ve şatafatlı iftarlar, festival, fuar, defile, gece, konser, toplu piknik, toplu seyahat ve benzeri organizasyonlar düzenlemesin.
-Bu yıl yapılacak seçimler için siyasi partiler ve adaylar görkemli seçim kampanyaları, gösterişli afiş, pankart, bilboard, tv reklamları, gazete ilanları vb. işlere  para harcamasın.
-Bu yıl her zamankinden daha fazla çalışalım.
-Bu yıl gerekirse boğazımızdan kesip daha az yiyelim.
Bu ve bunun gibi şeylere harcanacak paraları deprem bölgesine gönderelim.
Bakın o zaman kaç Maraş, Hatay, Adıyaman inşa ederiz…
 Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Yaralananlara Allah’tan acil şifalar, yakınların sabırlar versin. Ülkemizin ve milletimizin başı sağ olsun. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bize bir daha  böyle afetler yaşatmasın. Ülkemizi ve milletimizi korusun, devletimize zeval vermesin.
Kıymetli dostlar, her platformda sesimizi duyuran, sorunlarımızı doğru tespit edip dile getiren, bizleri tarafsız ve doğru haberlerle bilgilendiren Paşavizyon Gazetesi’nin 15. yılını kutluyor, başarılarla dolu nice 15 yıllar diliyorum.
Kalın Sağlıcakla….

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 1069
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol