24 Haziran 2024 Pazartesi   

GÖZ VAKFI’NDA ÇİFTE SERGİ

 GÖZ VAKFI’NDA ÇİFTE SERGİ
 

Göz Vakfı kuruluşunun 40. yılında, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi etkinliklerine ev sahipliği yaparken, yine bir çifte sergi ile sanatseverleri buluşturuyor.
Geleneksel Türk el sanatlarından aldığı ilhamı konuklar ile buluşturan  ‘’Bir Teknik, Bin İlham’’ Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi sergi salonunda açıldı.
İstanbul Yazmacısı Tahsin İstengel ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi kalfalarının katkılarıyla hazırlanan ‘’Bir Teknik, Bin İlham’’ konulu yazma sanatı sergi etkinliği Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi sergi salonunda açılışına Göz Vakfı Mütevelli Heyeti’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Çağlar boyunca insanlar, kendilerini ve çevreyi süsleme ihtiyacı duyar. Duygularını, düşüncelerini, gelenek ve göreneklerini el sanatları sayesinde yansıtır.
Yazma, pamuktan elde edilen kumaşlara basılan Anadolu motifleri ile süslenen, Geleneksel Türk El Sanatları türlerinden biridir.
Anadolu’nun her yerinde farklılık gösteren yazmalar, farklı amaçlarla kullanılır.  Yazma sanatının, sanatçılara sunmuş olduğu geniş alan ve ortaya çıkan eserlerin farklılık göstermesi, ortaya çıkan eserleri sanat ve sanatseverler için değerli kılmıştır.
Tahsin İstengel, gerçekleştirmiş olduğu eğitimler ile el sanatlarına gönül vermiş öğrenciler yetiştirdi. Yetiştirdiği öğrencilerin eserlerinden oluşan seçkiyi, Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi’nde sanat ve sanatseverlerle buluşturdu.
Konuklara farklı perspektifler sunan özel seçki, Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi sergi salonunda ziyaret edilebilir.

‘’Pullar’’ ile geçmişten günümüze milli bayram kutlamaları
Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi, milli bayram kutlamaları kapsamında üç panodan oluşan filateli sergi etkinliğine yer verdi.
Filatelist Muzaffer Arda, Erkan Güley ve Süreyya Erişkin’in katkılarıyla hazırlanan ‘’23 Nisan ve 19 Mayıs Kutlamaları İle Yabancı Gözüyle Atatürk’’ konulu filateli sergisi Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi sergi salonunda Göz Vakfı Mütevelli Heyeti ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı.
Tarih ve kültür aktarımını sürdürerek, geçmişle günümüz arasında köprü görevi gören, kültürel değerleri her daim canlı tutma görevine sahip posta pullarının, ilk gün zarflarının ve özel gün damgalarının biriktirilmesi ile oluşan uğraş alanına ‘’filateli’’ denilmektedir.
23 Nisan ve 19 Mayıs tarihini pullar, kartpostallar, ilk gün zarfları ile aktaran koleksiyon sanat ve sanatseverleri tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Koleksiyonda, eşsiz pulların yanı sıra milli bayram kutlamalarında çekilen fotoğraflara da yer alıyor.
Geçmişten günümüze milli bayram kutlamalarına yer veren ve tematik pullardan oluşan  koleksiyon Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi sergi salonunda ziyaret edilebilir.

Tarih: 09 Mayıs 2024 Perşembe    Hit: 1797

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol