27 Kasım 2020 Cuma   

SESDER BOĞŸAZI TURLADI

SESDER BOĞŸAZI TURLADI
 

Programa Sultangazi Belediye BaşŸkanı Cahit Altunay, Sultangazi Milli EğŸitim Müdürü YaşŸar Demir, Sultangazi İlçe Halk EğŸitim Müdürü Mustafa Mamur,İşŸkur İstanbul İl Müdürü Muammer CoşŸkun, Sultangazi Mal Müdürü YaşŸar DağŸ, Bahçe Şehir ܜniversitesi ÖğŸretim ܜyesi Naim Deniz, Sanko Sanayi Siteleri Kooperatifi Yönetim Kurulu BaşŸkanı Nuri Büyükkaya, Sultangazi Esnaf ve SanatkÜ¢rlar DerneğŸi BaşŸkanı Ramazan Altan, Sultangazi Platformu BaşŸkanı Ramazan Tunçbilek, Sultangazi 50. Yıl Mahalle Muhtarı Lütfü Bayram, Sultangazi Büyük Birlik Partisi İlçe BaşŸkanı Hakan Yıldırım, GOPSİAD Yönetim Kurulu BaşŸkan Vekili Mehmet Yıldırım, Siirtliler Dernek BaşŸkanı Hikmet Eser, Siirtliler Dernek BaşŸkan Vekili Abdulcelil IşŸık, AğŸrılılar Dernek BaşŸkanı Umut Özetürk, Din Görevlileri DerneğŸi BaşŸkanı Muhammed Hanifi Özkan, Sultangazi Cemevi BaşŸkanı Hıdır Elmas, Trakyalı İşŸ Adamları DerneğŸi Halkla İlişŸkiler Müdürü Tunç Tangil, Araklı İşŸ Adamları Dernek BaşŸkanı Yunus Karabela, Milli Antrenör Hilmi DedeoğŸlu, Çankırı Dernek BaşŸkanı Özcan Çam ve çok sayıda Sultangazili Esnaf Katıldı.Altunay;Planlama Yapıyoruz,Projelerimizi hayata geçireceğŸiz.

Sultangazi Belediye BaşŸkanı Cahit Altunay  Sultangazi halkının istihdam sorununa nasıl çözüm bulacakları konusunda çeşŸitli çalışŸmalarının bulunduğŸunu vurgulayarak "Bugün SESDER'in düzenlemişŸ olduğŸu bu programda öne çıkan bir başŸlık vardı. Oda meslek edindirme kursları ile ilgili işŸkur müdürümüzün bahsettiğŸi gibi işŸ birliğŸi ile Sultangazi halkının istihdam sorununa nasıl çözüm buluruz. Anadolu'dan İstanbul'a trenle gelen bir kardeşŸimiz HaydarpaşŸa Garından inmişŸ ve etrafa bir bakınmışŸ. Memleketinde kendisine İstanbul'un taşŸı toprağŸı altın denmişŸ. Yürürken bakmışŸ ki yerde bir altın demişŸ ki ya bu gün Pazar çalışŸmıyorum. Nasılsa altın bol burada. Her zaman çoğŸalan bir yapıya sahibiz. Şu an Sultangazimiz beşŸ yüz bin nüfusla anılıyor. Ben inanıyorum ki beşŸ sene sonra 2014 seçimlerine yedi yüz bin nüfusla gireceğŸiz. Bakırköy'ün yıllık nüfus artışŸ oranı %1. Bundan 7-8 ay önce yaptığŸımız bir araşŸtırmada GaziosmanpaşŸa'da nüfus artışŸı %7 idi. Ben iddia ediyorum ki bu Sultangazi'de %8. dolayısıyla bizim daha çok çalışŸmamız lazım. Okullarımızı, SağŸlık Ocaklarımızı bir an önce faaliyete geçirmemiz lazım. Bunun için planlama yapıyoruz. Bunun için projelerimizi hızlı bir şŸekilde hayata geçirmeye çalışŸıyoruz." Dedi.CoşŸkun; SESDER,Belediye elele verip işŸsiz gençlerimizi eğŸiteceğŸiz.

Programda konuşŸan İşŸ-Kur İstanbul İl Müdürü Muammer CoşŸkun istihdam çalışŸmaları ve işŸsizlik ile 
ilgili bilgi vererek "ܜlkemizin en büyük sorunu olan işŸsizlik ve istihdam konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bu gün itibari ile ülkemizde işŸsizlik %16 civarında. Gençler arasında işŸsizlik ise %30 civarında. Yani ülkemizde her üç gencimizden birisi işŸsiz. İşŸ kur olarak işŸsiz gençlerimizi eğŸiterek belirli alanlarda yetişŸtirerek, yani işŸverenlerimizin istemişŸ olduğŸu niteliğŸe uygun işŸ gücü haline gelmesi için mesleki eğŸitim programları yapıp bunları eğŸittikten sonrada istihdama kazandırmak için çeşŸitli projeler yapıyoruz. Bundan iki hafta önce kaymakamımızla bir araya geldik ve bu eğŸitimleri nasıl yapacağŸımızı konuşŸtuk. İnşŸallah en yakın zamanda Sultangazi'de işŸ kur çalışŸmalarına başŸlayacağŸız. Biz işŸkur olarak istihdam için proje ürettiğŸimizden eğŸitim giderlerini karşŸıladığŸımız gibi kursa katılan her kursiyere günlük zorunlu ihtiyaçlarını karşŸılaması için 15 lira, aylık 330 lirada para veriyoruz. Bir kişŸi bu günden itibaren parayla bir mesleki kursa katılsa 1.500 lira ila 6.500 lira arasında para vermesi gerekiyordu. Ama bizim yaptığŸımız projeyle üstüne para alıyor. EğŸitim çok önemli. Halk arasında istihdam paketi olarak verilen kanunla ağŸır ve tehlikeli işŸlerde mesleki eğŸitim almamışŸ birinin çalışŸması kesinlikle yasak." Dedi. Demir; 
Velilerimiz olmasaydı okullarımız bu günkü durumunda olmazdı

Sultangazi İlçe Mill
i EğŸitim Müdürü YaşŸar Demir yaptığŸı konuşŸmada "Geçen yıl Sultangazi'ye İlçe Milli EğŸitim Müdürü olarak atandım. Bir okula uğŸradım. Okul müdürü yaptığŸı projelerden bahsetti. Okula kamera sistemi kurduklarını söyleyerek bilgisayardan kameraları gösteriyordu. O ara müdür yardımcısının odasının önündeki kameraya sıra geldi ve baktım ki odanın önünde büyük bir kalabalık. Dedim ki bu velileri görüyor musun. Okullar kapandı nasıl olsa oraya sandalye falan koysanız da o velilerimiz ayakta beklemeseler olmaz mı dedim. Hem bu şŸekilde kalabalık ve izdiham oluşŸması önlenmişŸ olunur ve sizde rahat çalışŸırsınız dedim. Arık ülkemiz kabuk değŸişŸtiriyor. Okullarımızın da, yöneticilerimizin de kabuk değŸişŸtirilmesi gerekir. EğŸer velilerimiz olmasaydı okullarımız bu günkü durumunda olmazdı." Dedi.  Altan; 
Sultangazililik bilincini halkımızda oluşŸturmak için çeşŸitli kampanyalar düzenlemeyi planlamaktayız.

Programda KonuşŸan SESDER Yönetim Kurulu BaşŸkanı Ramazan Altan yaptıkları ve yapacakları faaliyetlerden bahsederek " YaklaşŸık 6 ay önce Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte kurmuşŸ olduğŸumuz Sultangazi Esnaf ve Sanatkarlar DerneğŸi ile ilçemizdeki esnaflarımızın sorunlarını çözmeyi amaçladık.

İlçemizdeki Esnaf ve sanatkarlardan oluşŸan 30 kişŸilik bir ekiple yönetim kurulunu tamamlayan Sultangazi Esnaf ve sanatkarlar derneğŸi Genç işŸ adamları ile kadın kolları başŸkanlarını atayarak örgütlenme yolunda önemli bir adım atmışŸtır.
YaşŸadığŸımız çağŸın bilgi, birikim ve teknolojik bütün imkanlarından istifade ederek donanımlı ve kurumsal kimlikli bir sivil toplum kuruluşŸu oluşŸturmayı hedefleyen DerneğŸimiz ancak bu şŸekilde Esnaflarımıza faydalı olabileceğŸinin farkındadır.

BaşŸarının Yapısal, kurumsal ve ekip çalışŸmasında olduğŸuna inanan dernek yönetim kurulumuz İlçemizin gelişŸim, kalkınma ve istihdam alanında hak ettiğŸi yere gelmesi için Sultangazililik bilincini halkımızda oluşŸturmak için çeşŸitli kampanyalar düzenlemeyi istemektedir. K
urulduğŸu günden beri ilçede birlik ve beraberliğŸin daha fazla pekişŸmesi için üzerine düşŸen misyonun farkında olan SESDER Yönetim Kurulu üyeleri bu doğŸrultuda çalışŸmalarına devam etmektedir. 

İlçemizdeki esnafların ekonomiye ve istih
dama olan katkılarını maksimum seviyeye çıkartmak için gayret eden derneğŸimiz ilçemizdeki ilgili kurumlarla İşŸ birliğŸi yaparak İşŸ kur ile birlikte meslek edindirme kursları açmayı hedeflemektedir. Bu kurslara katılan kursiyeler aynı zamanda ekonomilerine de katkıda bulunacaklardır. Esnaflarımız da hizmet verdikleri sektörel branşŸlarda eğŸitimli ve uzman personele sahip olacaklardır. 

KonuşŸan değŸil hizmet üreten Dernek parolasıyla yola çıktığŸımız 6 ay zarfında yaptığŸımız çalışŸmaları sırayalacak olursak;Filistinli kardeşŸlerimizin yarala
rını sarmak için esnaflar, sivil toplum kuruluşŸları ve bazı siyasi partilerimizin de desteğŸiyle yardımlar topladık ve Filistinli kardeşŸlerimize ulaşŸtırmaları için uluslar arası yardım kuruluşŸlarına teslim ettik.

29 Mart yerel seçimler öncesi yakla
şŸık 6 hafta boyunca Belediye başŸkan adaylarımızı derneğŸimizde misafir ettik ve ilçemizle ilgili düşŸüncelerini dinledik dinlettirdik.

Esnaflarımızla tanışŸma ve kaynaşŸma  toplantısı düzenleyerek bölgemizde yaklaşŸık 750 esnafımızı yemekte bir araya getirdik
Maneviyata  büyük önem veren derneğŸimiz kutlu doğŸum haftası münsebetiyle yaklaşŸık 2 bin kişŸinin katıldığŸı Kutlu doğŸum etkinliğŸi tertip etmişŸtir
Bu gün ise siz seçkin konuklarımızla boğŸaz gezisinde bir arada olmaktan son derece onurluyuz.
Bu günden sonra yapacağŸımız öncelikli faaliyetlerimizi sıralayacak olursak;
Gıda sektöründe hizmet ver
en Esnaflarımızı yakından ilgilendiren portür muayenesi bir çok yerde kişŸi başŸı 30 ila 130 lira arasında yapılmakta iken DerneğŸimiz yaptığŸı çalışŸmayla bu hizmeti 19 lira gibi komik bir rakamla esnaflarımızın hizmetine sunacaktır.

İvedi olarak Halk eğŸitim ve İşŸ Kur başŸta olmak üzere meslek edindirme kurslarının ilçemizde açılması için gerekli çalışŸmalara bir an önce başŸlanacaktır
Esnaflarımızın ahilik ile ilgili duygularını daha canlı tutmak için ekim ayında ahilik haftası düzenlemeyi hedeflemekteyiz, bu yöndeki çalışŸmalarımız devam etmektedir.

İlçemizde hizmet veren en üst düzey işŸ adamlarımızı bir araya getirerek dernek merkezimizde işŸ adamları zirvesi düzenlemeyi arzu ediyoruz

ܜye esnaflarımızın birbirlerinden alışŸ v
erişŸ yapmalarını sağŸlamak ve halkımızın ekonomik alışŸverişŸ yapmalarını sağŸlamak için üye esnaflarızın arasında İndirimli kart uygulaması başŸlatmayı amaçlamaktayız." dedi. 
  

Foto-Haber: Mevlüt ÖZER
www.HaberKentim.com   

Sultangazigazetesi 

Tarih: 6- Haziran 2009 Salı    Hit: 2893

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol