27 Kasım 2020 Cuma   

MERİÇ ÜœSTAD SULTANGAZİ'DE ANILDI

MERİÇ ÜœSTAD SULTANGAZİ'DE ANILDI
 

Sultangazi Belediyesi, eğŸitim ve düşŸünce dünyasındaki önemli isimleri anmaya devam ediyor. Bu ܜlke, MağŸaradakiler, Umrandan UygarlığŸa, IşŸık DoğŸudan Gelir, Kültürden İrfana gibi bütün kitapları birer kilometre taşŸı sayılan Cemil Meriç,  vefatının 22.yılı dolayısıyla Sultangazi’de belgesel ile anıldı.

KaşŸgarlı Mahmut Lisesi Konferans salonunda yarılan programa; Sultangazi Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Belediye BaşŸkanı Cahit Altunay, Prof.ܜmit Meriç ile birlikte Cemil Meriç’in sevenleri ve okuyucuları katıldı.

Programın açışŸ konuşŸmasını yapan Belediye BaşŸkanı Cahit Altunay, Cemil Meriç’in hazine hükmündeki eserlerinin  okunulması ve her satırı üzerinde düşŸünülmesi gerektiğŸini belirterek, Sultangazi’ye belediye binasından önce kültür merkezi yapılacağŸını söyledi.

Cemil Meriç’in kızı Prof. ܜmit Meriç ise, bu yıl sadece Sultangazi Belediyesi’nin hatırladığŸını belirterek şŸunları söyledi: ‘Cemil Meriç geceli gündüzlü okuyan ve hayatın manasını tefekkür eden bir fikir işŸçisiydi. BaşŸlıca işŸi düşŸünmek ve düşŸündüklerini cemiyete iletmekti. Bunu büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde ve istekle yerine getiriyordu. Tek arzusu ve beklentisi kendini bilen ve sorgulayan bir nesil ortaya koymaktı.Günümüz gençlerinin bu münzevi fikir işŸçisini çok iyi anlamaları ve tahlil etmeleri gerekir. Zira bugünkü sıkıntılarımızın çoğŸunun ilacı onun fikir heybesinde mevcuttur.’

Yeniumuthaber

Tarih: 6- Haziran 2009 Çarşamba    Hit: 1427

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol