24 Haziran 2024 Pazartesi   

YILDIZ FUTBOLCUN VARSA HER ZAMAN AVANTAJLISINDIR

 

14 Mayıs’a sayılı günler kaldı. Partiler Milletvekilleri listelerini YSK’ya teslim ettiler. AK Parti listelerine bakınca İstanbul 1. 2. ve 3. bölge listelerinin başına güçlü isimler yazılmış. Ancak AK Parti’nin 3. bölge listesine baktığımızda bölgesel tercihlerin doğru yapılmadığını gördüm. Mesela Özlem Zengin’in daha çok 1. bölgeye yazılması daha doğru olacağını düşünüyorum.. İstanbul 3. bölge daha çok doğu ve güneydoğu nüfusunun ağırlıklı olduğu yerler. Bu bölgeleri taşıyabilecek daha farklı isimler ve güçlü adaylar olabilirdi. Genel olarak AK Parti açısından bu liste İstanbul’u taşımaz bence.
En büyük yük yine Cumhurbaşkanı (Reis)’e kaldı sanırım. Reis, hem Cumhurbaşkanı kampanyasını yürütecek, hemde tek başına Genel Başkan olarak AK Parti’yi olabilecek en iyi noktaya taşıyacak.
Cumhur İttifakına bu süre içerisinde katılımlar oldu. Bu katılımlar içinde Yeniden Refah Partisi ile Hüdapar dikkat çekiciydi.
Özellikle Hüdapar’a muhalefet cephesinden ciddi eleştiriler oldu. Bir kere Hüdapar ile HDP aynı potada değerlendirilemez. Şunu belirteyim Hüdapar’ın AK Parti’ye katkısı olacağını düşünmüyorum ama Hüdapar’a haksızlık yapılıyor. Hüdapar milli bir partidir. Asla terörden beslenmiyor. Türkiye’nin üniter yapısına ve birliğine muhalif değildir. Dolayısı ile HDP ile Hüdapar’ı aynı kefeye koymak haksızlıktır.
Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakına katılması daha da ilginç. Önce protokol üzerine yapılan pazarlıklar AK Parti tarafından kabul görmedi. Sayın Fatih Erbakan’ın adaylığını açıklamasından sonra tekrar görüşmelere başlandı ve Cumhur İttifakına katıldı. Bana göre hem AK Parti açısından iyi bir hamle, hemde Yeniden Refah Partisi açısından doğru verilmiş bir karar.
Cumhur İttifakı, Yeniden Refah Partisi’ni içine alarak aslında Milli Görüş çizgisinin de ittifaka dahil olmasını sağladı. Yeniden Refah Partisi ittifaka katılarak AK Parti’den sonra seçmen kitlesine kendisini hem tanıtma hemde anlatma şansı yakaladı.
14 Mayıs’ta zorlu bir seçim olacağı kesin. Bütün olumsuzluklara rağmen Cumhur İttifakının daha şanslı olduğunu, halkın teveccühünün bu yönde olduğunu düşünüyorum. En azından yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Muhalefet için öyle bir durum yok. Halkı ikna etmeleri çok rahat olmayacak. CHP halen sağ ve muhafazakar kesim için ciddi bir tehlike. Sağ ve mahafazakar seçmen bu şartlarda çok rahat bir şekilde gidip CHP’ye oy vermez. Futbol takımlarında sahada bir yıldız futbolcun varsa her zaman avantaj sendedir.
Bana göre Reis bir yıldız, son dakikada golü atar işi bitirir.
Muhalefet cehpesi için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Yeni kurulmuş bir takım, birbirlerine alışmaya çalışıyorlar. Bence başaramazlar.
Bu seçimin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederim. Sayılarımla...

Tarih: 30 Nisan 2023 Pazar    Hit: 1341
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol