21 Temmuz 2024 Pazar   

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ

 

Okulların kapanmasıyla birlikte akıllardaki  tatil planları da şekillenmeye başlamıştır. Yaz tatili boyunca çocuklar hem eğlenmeli ve dinlenmeli hem de kendilerini geliştirmelilerdir. Bunu sağlamadaki en büyük pay ise anne-babalara düşmektedir. Çocukların beceri ve ilgilerini göz önünde bulundurarak onlarla  eğlenceli ve  kaliteli vakitler geçirebilirsiniz.
Çocukların her zaman olduğu gibi tatilde de enerjilerini atabilmeleri için fiziksel faaliyetlere ihtiyaçları vardır. Bunun için basketbol, tenis, yüzme ve bisiklet sürme, binicilik gibi sporlar etkili olmaktadır. Ayrıca çocuğunuzla birlikte doğa yürüyüşlerine de çıkabilir; yeni yerler keşfedebilirsiniz. Farklı şehirleri gezmek için de plan yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuzla farklı yerler görerek yeni deneyimler yaşayabilirsiniz.
Onlarla evde de nitelikli zaman geçirebilirsiniz. Çocuğunuzla beraber yeni tarifler keşfedip yemek yapabilirsiniz. Bununla  çocuğunuzun mutfaktaki becerilerinin gelişmesine katkıda bulunurken aynı zamanda onunla eğlenceli vakit geçirmiş olursunuz. Tatilde onun el becerisini destekleyecek aktiviteler yapmasını sağlayabilirsiniz. El sanatları ve resim yapma; hem motor becerileri geliştirir hem de üretkenliği artırır.
Tatilde  çocukların bol bol oyun oynamalarına fırsat verilmelidir. Oyun; çocuğu yetişkin hayata hazırlayan en etkin yoldur. Çocuğun en önemli eğitim araçları oyuncaklarıdır. Oyun ile insan ilişkileri, yardımlaşma, konuşma, bilgi edinme, deneyim kazanma, psiko-motor gelişimi, duygusal ve sosyal gelişimi etkilediği gibi, zihin ve dil gelişimini de etkiler. Yetişkinlerin gözüyle oyun; genellikle çocuğun eğlenmesi, oyalanması, için bir uğraştır. Oysa oyun; çocuk için ciddi bir iştir. Çocuk oynadıkça becerileri artar, yetenekleri gelişir. Çevresini, bilinmeyenleri tanır, kendisi için anlaşılır duruma getirir. Çocukların dünyası olan oyuna yaz tatilinde de yeterli zaman ve alan ayrılmalıdır.
Tatil boyunca çocukların bilişsel süreçlerinin olumsuz etkilenmesini önlemek için televizyon, bilgisayar ve internet sürelerinin denetimini sağlayabilirsiniz. Sizlerle birlikte aktiviteler  yapmaları  hem onları geliştirecek hem de ebeveyn olarak sizlerin çocuklarınızla olan iletişiminizi kuvvetlendirecektir.
Ayrıca tatilde unutulmaması gereken aktivitelerin başında kitap okuma gelmelidir. Onunla birlikte kitap okumak, okunulan kitapla ilgili sohbet etmek okuma alışkanlığının kazanılmasında önemli bir rol oynar. Bu kazanım ise gelecekte çocuğun hayatına yeni bir bakış açısı sağlayacaktır.
Herkese çocuklarıyla birlikte güzel günler geçirmesini dilerim...

Tarih: 23 Haziran 2024 Pazar    Hit: 1065
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol