06 Ağustos 2021 Cuma   

Adem DİŞÇİ / Bilişim ve Yazılım Uzmanı - Oyuncu / Teknoloji ve Sanat

XİAOMİ TÜRKİYE’DE ÜRETİME BAŞLADI

 

MERHABA sevgili Paşavizyon okurları; Sizlere bu yazımda Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolunda nasıl ilerlediğini anlatacağım. Öncelikle harika bir gelişme yaşandı Xiaomi Türkiye’de üretim kararı aldı ve 2 bin kişiye istihdam sağladı... Bu tarz teknolojik gelişmeler Türkiye’yi diğer ülkeler arasında güçlü konuma getirmekle beraber ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlıyor…
Xiaomi ve partneri Salcomp'un yıllık 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip İstanbul Avcılar'daki fabrikasının açılışı gerçekleştirildi. Fabrika, Çin, Hindistan ve Endonezya'daki fabrikalarından sonra Xiaomi'nin Salcomp ile üretim yaptığı 4'üncü fabrika olacak.
Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang, ilk etapta giriş segmentindeki Redmi 9C modelinin bu fabrikada üretileceğini belirterek, "Verdiğimiz tüm hizmetleri Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırmak için Mi Store'larımızın sayısını da 100'e ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi. Salcomp Kıdemli Başkan Yardımcısı Travel Xue ise bu fabrikayla ilk yıl yaratılacak 200 milyon dolarlık katma değeri her yıl artıracaklarını belirtti.
Xiaomi'nin dünyada üretim gerçekleştirdiği 4'üncü ülke Türkiye olurken, ülkemiz küresel bir akıllı telefon üretim üssü olma yolunda büyük bir adım atmış ve diğer ülkelerin dikkatini teknolojik anlamda da üzerimize çekmiş oldu..
Pekala bu gelişme ülkemize ne kazandıracak?
Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Xiaomi ve iş ortağı Salcomp'un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak" ülkemiz bu anlamda kazanım elde edecek…
Türkiye teknolojik anlamda gelişmeye devam ediyor!
Birçok alanda teknoloji yatırımları yapan ülkemiz silahtan, insansız hava aracına, elektirikli otomobil’den helikoptere kadar birçok noktada projeler üretmekte ve bunları hayata geçirmektedir. Dünya’da en iyi SİHA üreticisi olarak tarihe geçtik ve dünya ülkeleri siparişlerini vermeye başladı. Bu gelişmeler ülkemizi çok güçlü hale getirmekle beraber dünya’da söz sahibi yapmaktadır.
Her zaman söylüyorum Teknoloji çağımızın ve geleceğimizin parlayan yıldızıdır. Teknolojisi iyi olan ülkeler bir adım önde olacaklardır. Gençlerimize teknolojiyi aşılamalı ve her ilçeye bir hatta iki teknoloji merkezi kurmalıyız.
Yazıma son verirken, herkese sağlıklı günler dilerim.

Tarih: 09 Nisan 2021 Cuma    Hit: 3527
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol