21 Temmuz 2024 Pazar   

TÜYEMDER BİLGİLENDİRDİ!

TÜYEMDER BİLGİLENDİRDİ!
 

Tüm Yetkili Müesseseler ve Döviz Büroları Derneği (TÜYEMDER), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı kuruluşlar ile birlikte ortaklaşa düzenlediği toplantıda sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda sektör temsilcilerine çeşitli konularda bilgilendirmeler yapıldı.
TÜYEMDER Yönetim Kurulu tarafından Elite World Grand Hotel’de düzenlenen Eğitim ve İstişare Toplantısına yoğun bir katılım oldu.
Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine Kontrolörleri Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığından uzmanların bilgilendirmeleri katılımcılara sunuldu. Aynı zamanda, sektör temsilcileriyle istişarelerde bulunarak sorunları hakkında çözüm önerileri görüşüldü.
Toplantıda MASAK'dan Naciye Çaycı, Aysel Bozavcı, Hazine Başkontrolörü Çelebi Yalçın, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan Burak Aydın, TÜYEMDER üyelerine bilgilendirici sunumlar yaptı ve soruları cevaplandırdı.
TÜYEMDER tarafından düzenlenen eğitim programına katılım sağlayan şahıs ve şirketlere verilen sertifikalar MASAK, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanarak resmi belge olarak kabul edildi.

ŞEREN: HUKUKSAL VE VERGİSEL KONULARA HASSASİYET GÖSTERİYORUZ
Toplantıda konuşan TÜYEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehti Şeren, “Buraya zaman ve mesai harcayarak teşrif eden, zahmetimize katlanan Hazine ve Maliye Bakanlığımızın ve MASAK’ın kıymetli görevlileri, özellikle şehir dışından toplantımıza iştirak eden misafirlerimize TÜYEMDER olarak toplantımıza hoş geldiniz. Dernek olarak belki de en fazla önem verdiğimiz konulardan birisi üyelerimizin yasal mevzuata hakim olması, yaptıkları ya da yapmadıkları işlemlerin hukuki sonuçlarını anlaması, bunların neticesi olarak da tüm şirketlerimizin kurumsal niteliğinin geliştirilmesidir. Yasal mevzuatlar yapısı itibariyle değiştirilebilir veya yürürlükten kaldırılabilir. Bu sebeple güncel değişikliklere ayak uydurulması ve yasal düzenlemeler ile uyumlu faaliyet gösterilmesi gerekmektedir. TÜYEMDER ailesi olarak kurulduğumuz günden bugüne geçen sürede bu amaç ve misyon ile hareket ederek tüm üyelerimize katkı sunmaya çalıştık. Malumunuz olduğu üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe karşı birlikte hareket amacıyla oluşturduğumuz platform, zamanla dernek statüsüne kavuşmuştur. Derneğimiz kurulduğu günden bugüne meslektaşlarımıza mesleki ve hukuki konularda destek vermiştir. Meslektaşlarımızın yoğun olarak faaliyet gösterdiği şehirlerde bölgesel toplantılar icra etmek suretiyle Anadolu'nun tüm şehirlerindeki meslektaşlarımız ile tanışmak, onların sorunlarını dinlemek ve birlikte yol haritası çizmek için çaba harcadık. Meslektaşlarımızın sorunlarına yönelik olarak adım atılması için Hazine ve Maliye Bakanlığına ve kambiyo genel Müdürlüğüne dernek yönetimi olarak ziyaretler gerçekleştirdik” diye konuştu.

ŞEREN: “DEPREMDE OLDUĞU GİBİ, EĞİTİMDE DE SEFERBER OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
TÜYEMDER olarak 6 Şubat 2023’de yaşanan deprem afetinde çok hızlı hareket ederek üyeleriyle birlikte bağış kampanyası tertiplediklerini belirten Başkan Şeren; “İlk 3 günde yaklaşık 13 milyon TL değerinde yardımı deprem bölgesindeki il valiliklerine meslektaşlarımız aracılığı ile hızlıca ulaştırdık. Deprem sebebiyle iş yeri zarar gören yetkili müesseselere ve işsiz kalan döviz bürosu çalışanlarına nakdi destekte bulunduk. Depremde bir nebze de olsa halkımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Kuruluş felsefesi olarak ilke edindiğimiz bir diğer özelliğimiz ise memleketimize kalıcı eserler bırakmaktır. ‘Aziz İstanbul'a iyiliğin 1000 hali’ kampanyası kapsamında TÜYEMDER olarak bir okul yapmaya karar verdik. İstanbul Valiliği, Bayrampaşa Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile dörtlü protokolü imzalayarak okulumuzun inşaat faaliyetlerine başladık. İnşallah bir kaç hafta içerisinde temel atma töreni yapılacak olan bu okulumuzun ismi TÜYEMDER Anaokulu olarak tescil edilmiştir. Bağışçılarımızın ve yönetim kurulu üyelerimizin en fazla sahipleneceği işler bu gibi projeler olacaktır. İnşallah bu okul inşaatımızı bitirdikten sonra bu gibi eserleri diğer illerimizde de yapmaya devam edeceğiz. TÜYEMDER olarak başta da ifade ettiğim gibi hukuksal ve vergisel konulara hassasiyet göstermekteyiz. Meslektaşlarımızın kazançlarını ve gelirlerini tam olarak beyan etmesi, vergisel açıdan nitelikli kurum haline gelmesi ve kurumsal kimliklerini geliştirmesi bizler için önem arz etmektedir. Toplantının tüm masrafını karşılayan TÜYEMDE Yönetim Kurulu’ndaki meslektaşlarımıza çok teşekkür ederim. TÜYEMDER yönetimi olarak kurulduğumuz ilk günden bugüne üyelerimizin aidatlarının bir tek Türk Lirasını bile bu gibi toplantılara harcamadığımızı bilmenizi isterim. Eğitmenlerimize, tüm katılımcı misafirlerimize ve büyük emekler sarf eden Yönetim Kurulundaki arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tarih: 22 Nisan 2024 Pazartesi    Hit: 3523

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol