21 Temmuz 2024 Pazar   

Muhammed SANCAKTAR / Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkan Vekili / Geniş Açı

TÜRKİYE BOSNA SANCAK DERNEĞİ’NDE 23 YIL...

 

Kıymetli dostlar,
23 yıl dile kolay gelse de çeyrek asırlık bir ömür demek. Hayatımın son 23 yılı.
Türkiye Bosna Sancak Derneği’nde geçirdiğim dolu dolu 23 yıl.
2000 yılında yönetim kurulu üyesi olarak başladığım görevimi 2016 yılından bugüne kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdüm.
Türkiye Bosna Sancak Derneği’nin hemen hemen her aktivitesine, her gelişimine, her ilerlemesine bizzat tanık olmuş, yaşamış ve bunda pay sahibi olmuş biriyim. Bundan daha mutluluk veren bir şey inanın yok.
Toplam 23 yılda, özellikle son 7 yılda yaptıklarımızı inanın anlatmakla bitirmem mümkün değil. Ama çok kısa değinmem gerekirse:
-Modern ve muhteşem bir dernek binası yapıp tüm eksiklerini giderdik.
-Derneğimizin adının önünü Türkiye ibaresi aldık. Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği.
-Derneğimize Cumhurbaşkanı kararıyle önceden izin almadan yardım toplama yetkisi aldırdık.
-Her yıl çok sayıda öğrenciye burs verdik
-Bosna ve Sancak bölgesi ile ilişkilerimizi güçlendirdik, buradan oraya, oradan buraya sayısız ziyaretler düzenledik ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdik.
-Bosna-Sancak günleri düzenledik.
Ünlü sanatçıları, siyasetçileri, devlet adamlarını, hatta cumhurbaşkanlığı konseyi üyesi Sayın Bakir İzzetbegoviç’i burada ağırladık.
-Hala etkileri devam eden asrın felaketi; 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde konteyner mahallesi inşa ettik. 13 tır yardım malzemesi gönderdik. Günlerce orada kalıp depremzede kardeşlerimizin acısını paylaştık.
-Van depremi, Elazığ-Malatya depremi,  İzmir depremi, Kastamonu’daki sel felaketi, Bosna-Hersek’te yaşanan büyük sel felaketi, Antalya ve çevre illerde yaşanan büyük orman yangınları ve bunlar gibi bütün doğal ve diğer afetlerde çok kısa sürede organize olup yardım ve desteklerimizi elimizden gelenin çok üstünde yaptık.
-15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü ilk kınayan STK biz olduk.
-Camiamızın adını karalamak isteyen kendini bilmezlere karşı sesimizi gür bir şekilde çıkardık ve o hadsizlere hadlerini bildirdik.
-Okullar, hastaneleri ama fiziki ama sosyal her türlü yardımı yaptık.
-Yoksullara yardım ettik.
-Üyelerimize yönelik el becerileri ve kültürümüzün sürdürülmesine yönelik kurslar verdik.
-Gençlerimize spor aktiviteleri düzenledik.
Yukarıda da belirttiğim gibi yaptıklarımızı saymakla bitiremeyiz.
Tüm bunları yönetim kurulumuzun, üyelerimizin ve camiamızın desteği ve çok değerli katkılarıyla yaptık.
Bu vesileyle görev almış tüm yönetim kurulu üyelerimize, değerli üyelerimize ve camiamızın tümüne sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Kıymetli dostlar,
Her başlangıcın bir sonu, her sonun ise başka bir başlangıcı vardır. Baki olan sadece ve sadece Allah’tır.
İnsan hangi görev ve mevkide olursa olsun, günü, vakti, saati geldiğinde bırakmasını bilmelidir. Siz ne zaman ve nerede bırakacağınızı bilmezseniz bir gün biri size bıraktırır. Bu hayatın her alanında böyledir. Gelişim, değişim, yenilik, büyüme, ilerleme ancak bu şekilde olur. Daha büyük başarılar ancak taze kan sağlanması sayesinde olur.
Mayıs ayında yapacağımız Olağan Genel Kurulda görevimi bırakacağım. Benden, bizden sonra gelecek arkadaşlarımızın bizden daha çok başarılı olacaklarına yürekten inanıyorum.
Benimle birlikte uzun yıllardır görev yapan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, seçilecek olan yeni arkadaşlara başarılar diliyor, Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Kurulunun, derneğimiz ve camiamız için hayırlı olmasını diliyorum.
Kalın sağlıcakla…

Tarih: 19 Mayıs 2023 Cuma    Hit: 1301
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol