21 Temmuz 2024 Pazar   

SULTANGAZİ’DE YÖRESEL GÜNLER

SULTANGAZİ’DE YÖRESEL GÜNLER
 

Sultangazi’de yöresel ürünler festivali devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Malatya ve Trabzon günlerinden sonra Rize günleri de büyük ilgi çekti.
Sultangazi Belediyesi, Anadolu’nun tarih kokan şehirlerinin lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini ve kültürlerini ‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine tanıtıyor. 

MALATYALILAR’DAN KAYISI VE ÜZÜM ZİYAFETİ
Kayısı diyarı Malatya’nın birbirinden meşhur lezzetleri Yöresel Günler ile Sultangazi’ye taşındı. Sultangazi Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği, 4 gün boyunca süren Malatya Yöresel Ürün Günleri ve 3. Arapgir Üzüm Festivali’nin açılış töreni gerçekleştirildi. 
Sultangazi Belediyesi Etkinlik Alanı’nda gerçekleşen açılışa, Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Sultangazi Belediye Başkanı Av.  Abdurrahman Dursun, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, Malatya Dernekler Federasyonu Başkanı Yılmaz Durmuş, A Haber İstanbul/Yurt Haberler Müdürü Kerim Ulak, Oyuncu Halil İbrahim Kalaycıoğlu, İlçe Müftüsü Adil Keskin ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Sadece Malatyalılar değil, festivale ilçe sakinlerinin ilgisi de yoğun oldu. Başkan Dursun, protokolle birlikte festivale gelen vatandaşlara üzüm dağıttı. Festival alanına gelen ziyaretçiler stantları da gezerek yöresel ürünleri inceledi. 

TRABZONLULAR’DAN KUYMAK ZİYAFETİ
Derneği işbirliğiyle düzenlediği 1. Kuymak Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Sultangazi Belediyesi, Anadolu’nun tarih kokan şehirlerinin lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini ve kültürlerini ‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine tanıtıyor. Yöresel Günler Etkinlikleri kapsamında sahne bu hafta Trabzon’un oldu. Trabzon’un kültürü ve meşhur lezzetleri Sultangazi'ye taşındı. Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Trabzonlular Derneği’nin düzenlediği ‘1.Kuymak Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.
Festivale AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Sultangazi Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci, Sultangazi Trabzonlular Dernek Başkanı Niyazi Aldağ, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde kuymak ikramı büyük ilgi gördü.
Kuymak ikramından sonra misafirler kemençe eşliğinde bol bol horon tepti. Birbirinden güzel Karadeniz müzikleri ile dinleyicilere güzel bir müzik ziyafeti de sunun sanatçılar, izleyicilerden büyük alkış aldı. Trabzon’un meşhur tereyağı,  ekmeği, yayla balı, sucuğu, kavurması ile daha birçok lezzetinin yer aldığı stantlar da büyük ilgi gördü.

RİZELİLER’DEN HAMSİ ZİYAFETİ
Son olarak çayın başkenti Rize’nin meşhur lezzetleri Yöresel Günler ile Sultangazililere tanıtıldı. Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Rizeliler Derneği’nin düzenlediği Rize Günleri, Hamsi Festivali ile şenlendi. Sultangazi Belediyesi Etkinlik alanında düzenlenen festivale Sultangazi Belediye Başkanı Av.Abdurrahman Dursun, MHP İstanbul İl Başkanı Bilal Gür, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, Sultangazi Rizeliler Dernek Başkanı Orhan Yazıcılar, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Hamsi Festivali’ne ilçe sakinlerinin de ilgisi yoğundu. 
Yaklaşık 3 ton hamsi, dev kazanlarda kızartılarak ve ızgaralarda pişirilerek ekmek arası yapıldı. Hamsi yemek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, ziyaretçiler kemençe ve horona da doydu. Karadeniz müzikleri ile coşan misafirler bol bol horon tepti.

DURSUN: YÖRESEL GÜNLERE DEVAM
Festival alanını gezen Başkan Dursun ve beraberindekiler, standın başına geçerek vatandaşa balık ekmek dağıttı. Yöresel günlerle Sultangazililerin farklı kültürlerle buluştuğunu ifade eden Başkan Dursun, yöresel günlerin devam edeceğini söyledi. “Tüm konuklarımızı can-ı gönülden selamlıyorum. Sultangazi Belediyesi olarak her hafta başka bir ilimizin lezzetini, müziğini, kendine has kültürünü Sultangazi’ye taşıyoruz. Bu hafta burada Rizeli kardeşlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Karadeniz, hamsisi ile, çayı ile, müziği ile ve muhteşem coğrafyası ile ülkemizin birçok güzelliğini bir arada sunan bir bölgemiz. Bizler burada, Sultangazi’de, Türkiyemizin her yöresinden vatandaşlar olarak birlik ve beraberlik içerisinde yaşıyoruz. Bundan sonraki haftalarda da başka illerin katılımlarıyla yöresel günlere ev sahipliği yapmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Tarih: 05 Kasım 2022 Cumartesi    Hit: 1980

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol