19 Mayıs 2024 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

SİZLERLE BİRLİKTE 16 YAŞINDAYIZ

 

2008 yılı Mart ayında hayata geçirdiğimiz gazetemiz 16 yaşında. Dile kolay, her ay düzenli ve istikrarlı bir şekilde çıkması, bu işi ne kadar sevdiğimizin göstergesidir sanırım. Her yeni sayımızda sizlere iyi, güzel, doğru ve özel röportajlar verebilmek de bizim için giderek daha büyük bir tutkuya dönüştü. İlçesiyle birlikte yaşayan, ilçesine değer katmak  için uğraşan ve marka  olma  hedefimiz  doğrultusunda biz yine çok çalıştık, çok adım attık, çok sayıda proje yaptık ve bütün bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
İlçemiz geneline yayılan ve insana çok yönlü olarak dokunan sosyal sorumluluk projelerimizi, sosyal etkinliklerimizi, kurumsal iletişim aktivitelerimizi, sosyal medyada sizlerle kurduğumuz içten ve güçlü iletişimimizi kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Kalite, mükemmellik, müşteri odaklılık bakımından başka markalara da ışık olacak türden bir disiplin ve kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. Profesyonel bir birim önderliğinde yürüttüğümüz kalite yatırımlarımızı, programlı çalışmalarımızı, yerinde uygulamalarımızı yalnızca işimizin gerekliliği olarak değil, ilçemize olan sevgimizin bir göstergesi olarak da yerine getiriyoruz.
Dijital dönüşüme en ideal şekilde ayak uydurabilmeyi, teknolojinin hızını tek bir adım bile  geride kalmadan yakalayabilmeyi, yenilikçi yaklaşımımızı ortaya koymak üzere mobil uygulamaları yakından takip etmeyi, tüketici dostu iş modellerimize süreklilik kazandırabilmeyi çok önemsiyoruz. Hayatın her yerinde olmaya ve markamızı sizin olduğunuz her yere yansıtmaya devam edeceğiz.
***
Yerel Gazetecilik, donanım ister, alt yapı ister, bilgi ister, tecrübe     ister, sevgi, saygı ve en önemlisi güven ister...
Dile kolay.... 20 yıl ulusal basın, 16 yıl da yerel basın olmak üzere bu sene mesleğimde Sürekli Basın Kartlı biri olarak 36’ncı yılın içindeyim.
Ulusal basında uzun yıllar Milliyet Gazetesi, Türkiye Gazetesi gibi gazetecilik alanında ustaların çalıştığı büyük kurumlarda yoğruldum.
Bu nedenle, yerel ile ulusal gazetecilik arasındaki farkı yaşayarak öğrenen biriyim.
Bunca yıllık birikim ve tecrübemden sonra benim tercihim, yerel gazetecilikten yana oldu.
16 yıldır her ay düzenli bir şekilde okuyucusuyla buluşmak, bir yerel gazete için çok büyük bir başarı. Paşavizyon Gazetesi olarak 16. yılımıza ulaştığımız için gururlu ve mutluyuz.
Türkiye genelinde yıllardır yayınına düzenli olarak devam eden yerel gazete sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Yerel bir gazete yapılması fikrini hayata geçirirken, en büyük desteğin Bayrampaşalılardan geleceğine, ilçelerinin gazetesine sahip çıkacaklarına inanıyordum.
Ulusal gazeteler, Türkiye ile ilgili haberleri sayfalarına taşırken, aslında günlük hayatımız için büyük önem taşıyan yerel haberlere yeteri kadar yer veremiyorlar, bu yüzden yerel gazetelerin yayınlanması büyük önem taşıyor.
Paşavizyon bu eksikliği gidermek için yola çıktı ve Bayrampaşa başta olmak üzere bölgesindeki tüm gelişmeleri 16 yıldır düzenli olarak sayfalarına taşıyor.
Bayrampaşa’da gazeteciliğin zor olan kısmı, ilçemizin küçük olması ve herkesin birbirini tanımasıdır. Çünkü ben gazeteciyim. Vatandaşla kamu arasında köprü vazifesi gören çok önemli görevim ve sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.
Yerel gazetecilik adına öncelik vermeniz gerekenler vardır. Çok başarılı bir gazeteci olsanız bile yaşadığınız ilçeye katkı sağlayamadığınız ve güven ortamı oluşturamadığınız sürece yerel gazetecilik yapmanız zordur.
Yerel gazeteci, Bayrampaşamızın mahallelerindeki sorununu da bilmek zorunda, bürokratlarını da sağlıkçılarını da siyasilerini de STK’larını da esnafını da yani yaşadığı ilçesinin dokusundaki tüm dengeleri, ilişkileri ve değerlerini...
“Beni ilgilendirmez. Ben gazetemi yapar çıkarım. Ondan sonra hayatımı yaşarım” diyemezsiniz.
Biz gazeteciler, tıpkı siyasiler ve kamu görevlileri gibi kamuya hizmet sunan insanlarız. Giyimimize, oturmamıza, kalkmamıza, yaşam şeklimize, kimlerle oturduğumuza dikkat etmek zorundayız.
Mesleğimiz gereği birçok olayı, kişiyi yazarız. Ancak, bilinen şudur ki, herkes bizi takip eder, gözlemler.
Yerel gazeteciliğin zorluğu sadece bununla da sınırlı değildir. Mesleğinizi en iyi şekilde icra ederken, yaşam şekline özen gösterirken, en iyi grafik tasarımıyla, en iyi sayfa düzeniyle, en özel haberleriyle yayın yaparken bir de güvenilmek zorundasındır.
İlçe sevdalısı bilinciyle hareket etmek, insanların kavga etmesini değil, birlik beraberlik içinde olmalarını sağlamak ve bu beraberliği pekiştirici bir tutum içinde olmalıyız.
Paşavizyon 16 yıl önce yola çıkarken en çok Bayrampaşalılara güvenmişti, bu güveninde de yanılmadı, uzun yıllar boyunca ilk günkü çizgisini korumayı başardı. Bayrampaşa ile ilgili her şey Paşavizyon’un sayfalarında yer buldu. İlçenin sorunları, gelişen olaylar, polis-adliye, kültür-sanat, spor ve Bayrampaşa’yla ilgili her tür haber sayfalarımızda yayınlandı ve yayınlanmaya da devam ediyor. Paşavizyon, ilçenin adeta yerel belleği, aynası oldu...
Paşavizyon, 16 yıllık süre içinde Bayrampaşa’nın birçok sorununa sahip çıktı, sorunları manşete taşıdı, fikri-takip ilkesiyle de haberleri takip etti, etmeye de devam ediyor. İlçenin tarihi, kültürel değerlerine, kent mirasına sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek Paşavizyon için önemli.
Paşavizyon Gazetesi, her biri ulusal basın deneyimine sahip, yazar, editör, muhabir ve grafiker kadrosuyla da bir yerel gazetenin çok daha üstünde, profesyonel anlamda gazetecilik yapıyor.  Her biri birbirinden değerli usta köşe yazarlarımızın yazmış olduğu yazılarla da gündemi belirliyor.

Bayrampaşalılar, Paşavizyon’a sahip çıktı, kendini Paşavizyon ailesinden biri olarak gördü ve Bayrampaşalılarla birlikte çıktığımız bu yolda hiçbir zaman yalnız kalmadık. Her koşulda 16 yıldır gazetesine sahip çıkan tüm okuyucularımıza sonsuz teşekkürler. İyiki varsınız...
***
ADNAN MUHTARIN ANNE ACISI
Yıldırım Mahallesi Muhtarı Adnan Liçina’nın annesi Emine Liçina vefat etti. Bir süredir hastanede tedavi gören ve 87 yaşında vefat eden merhume Emine Liçina’nın cenazesi Yıldırım Mahallesi Barbaros Camiinde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Beşyüzevler Mezarlığı’ndaki aile kabristanında son dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
Cenaze namazına iş, siyaset, spor, STK ve bürokrasi dünyasından birçok isim katılırken, Adnan Liçina ve ailesine taziyelerini ilettiler.
Bizlerde Paşavizyon Gazetesi olarak merhume Emine Liçina’ya Allah’tan rahmet, Yıldırım Mahallesi Muhtarı Adnan Liçina nezdinde tüm Liçina ailesine ve sevenlerine baş sağlığı ile sabırlar diliyoruz.
***
BAYRAMPAŞA’DA RAMAZAN’A ÖZEL ÇOCUK ETKİNLİKLERİ
Çocuklar, bu Ramazan’da da Bayrampaşa Belediyesi’nin Ramazan etkinliklerinde buluşuyor. Ramazan ayı boyunca hafta içi her gün birbirinden renkli etkinliklerle keyifli zaman geçiren çocuklar doyasıya eğleniyor. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde (Yenidoğan Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi No:70) saat 20.00’de başlayan etkinliklerde; İnternaktif Çocuk Yarışmaları, Hacivat-Karagöz, Bubble Show, Nasreddin Hoca, İllüzyon ve Jonglör Gösterisi, Orta Oyunu ve Şişme Oyun Parkurları yer alıyor. Ayrıca çocuklara pamuk şeker, patlamış mısır ve su ikram ediliyor. Velilere de çeşitli ikramlar yapılıyor. Ramazan etkinlikleri kapsamında çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra söyleyişiler, tiyatro gösterileri, halk müziği ve tasavvuf konseri de olacak.
***
EDP’DEN AYDINER’E VEFA
Eğitime Destek Platformu (EDP) düzenlediği toplantıyla Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’e vefa gösterdi. Bayrampaşa’daki STK temsilcileri, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği başkanlarının katıldığı kahvaltılı toplantıya; Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Belediye Başkanı Atila Aydıner, İlçe Müftüsü Recep Eren, İlçe Milli Eğitim Müdürü Suat Mamur, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı,  Cumhur İttifakı ve AK Parti Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Av. İlknur Kovaç Bayraktar katıldı.
Önder Nuri Atay’ın sunumuyla yapılan toplantıda konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner katılımcılara teşekkür ederek, helallik istedi. Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel ise konuşmasında Belediye Başkanı Atila Aydıner’e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve plaket takdim etti. 

Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1175
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol